Menu

Scotland

How to plan a perfect trip to the Isle of Skye

June 12, 2017

This second article about my trip to Scotland will be fully dedicated to the area of the Isle of Skye which I enjoyed the most. It’s the northernmost of the major islands in the Inner Hebrides that is easily accessible from the mainland by a big road bridge. We drove there from Fort William (that place we spent a few nights at), and the journey took like one hour and half (from Edinburgh it’s usually like 4 or 5 hours). In my opinion, the Isle of Skye has the most impressive landscape of Scotland. It’s a perfect mixture of green hills, majestic rocky cliffs and tiny villages with never ending pastures. It all reminds of a scenery from some phantasy movie. The aim of this article is to help you to plan your adventure in Skye – below you can find a list of few places you definitely shouldn’t miss.

V tomto druhém díle o Skotsku (první najdete zde) vám ukážu několik nádherných míst z lokality, kam jsem se těšila úplně nejvíc – the Isle of Skye. Jedná se o nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy, na který se ze skotské pevniny pohodlně dostanete přes velký most. Od Fort William, kde jsme byli ubytováni noc před odjezdem na Skye, je to zhruba hodinu a půl cesty autem, z Edinburghu pak zhruba 4-5 hodin. Za sebe musím určitě říct, že Isle of Skye se zařadil mezi nejkrásnější destinace, jaký jsem kdy navštívila. Úchvatný mix zelených kopců, obrovských skalních masivů a malých vesniček s nekonečnými pastvinami na člověka působí, jako kdyby se ocitl v některé ze scenérií z Pána Prstenů. V tomto článku bych se tedy s vámi chtěla podělit o tipy na ty nejhezčí destinace, které na mě během našeho třídenního pobytu na ostrově nejvíc zapůsobily.

1. EILEAN DONAN CASTLE

Eilean Donan Castle is probably a first place you will approach after crossing the bridge from the mainland. It’s a beautiful old castle situated on a small island that is connected to the mainland by a footbridge. You can easily take a photo of the castle from the mainland, but it’s also possible to go inside. The entrance costs 7,50 pounds, and the castle closes at 18h during summer opening hours. We didn’t go inside, since we wanted to continue our journey forward and save some time (unfortunately few minutes later we blew a tyre haha).

Jednou z prvních lokalit, kterou po přejetí mostu ze skotské pevniny objevíte, je pohádkový hrad Eilean Donan Castle umístěný na stejnojmenném ostrůvku. Kolem hradu se rozkládá kamenité pobřeží, ze kterého si můžete hrad nerušeně prohlédnout a vyfotit. Pokud by vás zajímal také zevnitř, pak se připravte, že budete muset zaplatit vstupné 7 liber (+50 centů). Hrad je navíc v letních měsících otevřen jen do 18h, přičemž poslední návštěvníci jsou přijímáni do 17h. My jsme z důvodu časové úspory nakonec prohlídku přeskočili a pokračovali v cestě (která byla následně stejně přerušena píchnutou pneumatikou :).

2. THE FAIRY POOLS

The Fairy Pools are another amazing spot worth visiting. It’s a complex of few small waterfalls situated in a beautiful rocky area – the views are stunning there. These natural pools are actually very popular for swimmers, so if the weather is nice (and you like wild swimming) you shouldn’t forget to take a swimsuit there. 🙂 It’s just about a 20-minute walk to the Fairy Pools from the parking lot.

Další úžasným místem, které byste určitě neměli vynechat jsou vodopády zvané Fairy Pools. Jedná se o komplex několika vodopádů, který se nachází u úpatí hor – nádherné výhledy jsou tedy rozhodně zaručeny. Pokud navíc budete mít štěstí na počasí tak, jako jsme měli my, pak máte možnost se v některém z níže položených přírodních bazénků také vykoupat. Od parkoviště vám cesta k vodopádům zabere maximálně 20 minut chůze.

3. THE OLD MAN OF STORR

I think almost everyone has already heard about the Old Man of Storr, a complex of weirdly shaped rocks that dominates all the area. I was really excited about visiting this mysterious place, that’s why we decided to go there early in the morning in order to avoid most of the crowds and to get the best light conditions possible (in a matter of taking photos). It was quite cloudy, which I always prefer more than sunny and bright weather (the only exceptions are sunrise and sunset of course :)). One practical advice – if you’d like to catch a sunrise there, you should arrive to the parking lot at least 30 minutes in advance. It takes about 30 minutes to get to the rocks.

Pravděpodobně nejproslulejší přírodní zajímavostí je komplex několika obrovských skal pojmenovaný the Old Man of Storr. Na tohle místo jsem se těšila asi úplně nejvíc, proto jsme i pečlivě vybírali čas, kdy se tam vydáme – nakonec jsme se rozhodli dojet ke skalám brzy ráno, abychom se vyhnuli největšímu náporu turistů a zároveň využili zamračené předpovědi počasí. Možná jsem to už zmiňovala v předchozích článcích, ale prakticky nikdy nefotím za slunečného počasí, maximálně při východu a západu slunce. 🙂 V případe the Old Man of Storr tedy bylo jednou z hlavních priorit chytit pěkné světlo, což se nám nakonec celkem povedlo (můžete vidět níže na fotkách). Co se týče nějakých dalších praktických rad, počítejte, že od parkoviště půjdete poměrně příkrým stoupáním zhruba půl hodiny, než dorazíte k celému komplexu. Ty výhledy jsou ale naprosto fenomenální!

4. KILT ROCK

You can make a quick stop at the famous Kilt Rock on your way from Portree (the biggest town and port of Skye) to Staffin. It’s a sea cliff that it‘s supposed to resemble a kilt. There is a huge parking lot close to the main viewpoint, so for sure you won’t miss it. When at the viewpoint, you should look north up the coast to see not just the Kilt Rock, but also the Mealt Waterfalls.

Krátkou zastávku na cestě mezi Portree (největší příštavní město na Skye) a Staffinem můžete udělat také u Kilt Rock, což je obrovský skalní masiv formující pobřeží části ostrova. Jméno Kilt si tyto útesy zasloužily údajně díky tomu, že tvarem opravdu připomínají skutečný kilt (tradiční skotskou „sukni“ pro muže). Hned u vyhlídky na nejhezčí část s vodopádem, který teče přímo do moře, máte k dispozici velké parkoviště a také stánek s občerstvením.

5. QUIRAING

If you’d like to go on a longer hike, I’d highly recommend you to visit the Quiraing area. Conveniently enough, any GPS will navigate you right to the parking lot, from where you will easily find your way to the beginning of the hiking trail. Unfortunately, we couldn’t finish the whole trail, because the views there are absolutely breathtaking and invite you to stay awhile and take pictures. Nonetheless, the trail isn’t very tiring or hard, which makes it quite suitable for the trip with the whole family. However, you might need a pair of durable shoes and also a raincoat is most likely to be a good idea.

Pokud byste rádi uskutečnili delší hike, pak doporučuju navštívit oblast Quiraing. Navigace by vás v tomto případě měla navést přímo až k parkovišti, ze kterého se posléze vychází po stezce na celý okruh. My jsme na stezce opět hodně fotili, protože výhledy, které celá cesta nabízí, jsou naprosto úžasné, proto jsme celý okruh ani projít nestihli. Náročnost je nicméně poměrně nízká, takže sem můžete vyrazit na výlet klidně s celou rodinou. Pevná obuv a pro jistotu pláštěnka jsou však určitě potřeba. 😉

6. NEIST POINT LIGHTHOUSE

The last place, that I have absolutely fallen in love with on Skye, is the patch of land in the far east of the island, where you can find one of the most famous lighthouses in all of Scotland. The land surrounding the Neist Point Lighthouse, with all the cliffs and rocky hills, almost resembles the landscape of Faroe Islands. It is also one of those regions where you can meet lots of freely grazing sheep. As I’ve already mentioned in my previous blog post, May is usually the month when sheep give birth to their offsprings, so naturally we’ve spent a lot of time admiring the cute little lambs around the lighthouse. 🙂 For the best results, I’d advise you to shoot the lighthouse from the right side (when facing the building) – this way you’ll get the best view.

Posledním místem, které jsem si na Skye absolutně zamilovala, je nejvýchodnější výběžek ostrova, na kterém se nachází jeden z nejslavnějších majáků celého Skotska. Lokalita kolem Neist Point Lighthouse připomíná se všemi útesy a skalnatými kopci Faerské ostrovy a navíc je to jedno z míst, kde potkáte volně puštěné ovce. Jak už jsem psala v prvním článku, květen je obdobím, kdy ovce mají mladé, proto jsme u majáku strávili spoustu času obdivováním roztomilých jehňat. 🙂 Maják jinak doporučuji fotit z pravé strany (když stojíte čelem k majáku), odkud budete mít ten nejlepší výhled.

FOOD
1. CAFÉ LEPHIN

Although we’ve mostly just eaten supermarket food while on Skye, on our way back from Neist Point Lighthouse, we’ve happened to cross a lovely little cafe with home-cooked meals and delicious coffee. Café Lephin is situated in a village of the same name and belongs to a young couple that will serve you amazing home-cooked soup with fresh bread right out of the oven. You can even connect to a free Wi-Fi there, which is pretty rare for Skye. Most of the island, as we found out, is completely “off the grid”.

Kromě toho, že jsme na Skye pokračovali především v naší supermarketové stravě, při cestě od Neist Point Lighthouse jsme dokonce objevili naprosto skvělou kavárnu s výborným homemade jídlem a vynikající kávou. Café Lephin se nachází v malé stejnojmenné vesnici a patří mladému páru, který vám s úsměvem naservíruje vynikající domácí polívku s ještě teplým chlebem. Dokonce budete mít možnost se tam připojit také na WiFi, což je na Skye poměrně velká vzácnost. Většina ostrova je totiž úplně bez signálu.

ACCOMMODATION

Our whole stay at Skye (3 nights in total) we spent in a beautiful hotel Raasay. And even though you can only get there by ferry from Sconser (circa 20 minutes), you’d find that the stay at a hotel on a gorgeous little island is completely worth it. I’d highly recommend to check out the island and its coast as well, trust me, you won’t be disappointed. Don’t miss out on the hotel’s breakfast, as it is quite phenomenal and also very recommended by me and my satisfied tummy. 🙂 Each morning I got myself some waffles with maple syrup and fruits and have to admit that it was definitely one of the best breakfasts I had in a while. If you’re looking for a peaceful place with gorgeous views and scenery, that look no further, Raasay is your obvious choice. You can check current rates and availability here.

Celý náš pobyt na Skye (celkem 3 noci) jsme strávili v krásném hotelu Raasay, ke kterému sice musíte dojet trajektem z přístavu Sconser (cca 20 minut), odměnou vám je však v pobyt v prostředí úchvatného malého ostrova. Doporučuju si tam vyhradit nějaký čas navíc a ostrov si zkusit projít/projet – celé jeho pobřeží za to skutečně stojí. Zároveň bych doporučila boouknout si v hotelu i snídani, která je tam naprosto fenomenální. Každý den jsem snídala vafle s javorovým sirupem a ovocem a musím říct, že to byla nejlepší volba. Pokud tedy hledáte klidné místo v nádherném prostředí a s úžasnými scenériemi, pak je právě Raasay tou správnou volbou.

So that’s all about the Isle of Skye for now, but if you have any more questions feel free to leave a comment here or send me a message. 🙂 I will publish one more article related to Scotland, this time about Edinburgh.

Z the Isle of Skye je to takhle vše, ale pokud by vás zajímalo něco dalšího, určitě můžete napsat zprávu, případně mi tu zanechat komentář. 🙂 Na poslední třetí díl z tohoto skotského deníčku se můžete těšit už brzy, tentokrát už z Edinburghu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Theophyllus

  Thanks a bunch for sharing tһis with aⅼl people you rеally realize wһat yοu’re
  talking apprοximately! Bookmarked. Please additionally talk оver
  wіtһ my web site =). We can have a hyperlink tгade arrangement ƅetween us

  Reply

 • Rx Asap,

  Greewtings from Carolina! I’m bored to tears aat work soo I decided
  to browse your site on my iphhone during
  lunch break. I love the info yoou pressnt here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m shocked at
  how fast your blog loaded on mmy cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyways, superb blog!

  Reply

 • eye lashes

  Keep this going please, great job!

  Reply

 • Top 5 articles:

  10 things you should pack for a winter trip in Iceland

  February 1, 2018

  Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

  May 11, 2018

  The ultimate Copenhagen city guide

  January 7, 2018

  How to plan an epic winter road trip in Iceland

  February 8, 2018

  The pros and cons of traveling solo

  February 25, 2018
  Top 5 articles
  Get notified of new posts!