Menu

Iceland

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

When I visited Iceland for the first time in the summer of 2016, I knew I just had to return in winter. I had couple of reasons why I wanted to do so. In the first place, the incredible Northern Lights! You probably already know that you are most likely to see this amazing phenomenon from autumn till spring. That’s why Iceland is a great choice in winter. Moreover, my first Icelandic experience wasn’t that good. It is an amazing country, but that means it’s also terribly touristy. Luckily, winter in Iceland is quieter, everything is much cheaper, and there’s a high chance that you will find places for a bit of solitude.

Když jsem byla na Islandu poprvé v létě 2016, slíbila jsem si, že se tam jednou vrátím v zimě. Těch důvodů, proč jsem to chtěla uskutečnit, bylo několik. V první řadě samozřejmě polární zář – na podzim a v zimě máte vůbec nejvyšší pravděpodobnost, že tenhle úžasný jev uvidíte, a už jen proto je Island v zimě skvělou volbou. Moje první islandská zkušenost navíc nebyla úplně nejlepší. Je to úžasná země, ale v hlavní sezóně (léto) bohužel neskutečně turistická. Tím se celé kouzlo lehce vytrácí. Zima je proto vhodným obdobím i z toho důvodu, že je tam turistů o něco méně, všechno je logicky o něco levnější a máte velkou pravděpodobnost, že si mnohá místa v klidu užijete o samotě.

Since the weather is really unpredictable in Iceland, planning your winter trip can be quite a challenge. That’s why I decided to share with you my experience and provide you some useful tips for accommodation, renting a car and some epic photography locations, along with my 6-day itinerary. So let’s get start planning!

Cestování po zimním Islandu je samozřejmě dost specifická zkušenost, především kvůli nepředvídatelnosti počasí. Proto jsem se rozhodla připravit pro vás článek shrnující vše, na co byste se měli připravit. Níže najdete několikadenní itinerář s tipy na lokality, kterým se můžete při vašem plánování inspirovat, a zároveň také několik rad ohledně půjčení auta, ubytování a dalších praktických záležitostí, bez kterých se na Islandu neobejdete. Tak můžeme začít s plánováním!

DAY 1

I started making my travel plan for Iceland right after I landed in Keflavík. Yeah, I usually don’t plan my trips in advance (and it’s almost impossible to do so when traveling to Iceland in winter, since the weather can be quite crazy).  This type of travel has its pros and cons but I really enjoyed the freedom of not knowing where each day would take me. I decided to stay two first days in Reykjavík in order to explore its surroundings (also the forecast wasn’t quite good, so staying in a big city felt somehow safer).

Pravděpodobně největším problémem, s nímž se můžete na Islandu setkat, je již zmíněné počasí. Mění se neuvěřitelně rychle a často se nedá na předpověď spoléhat. Proto byste měli dopředu počítat s tím, že možná budete nuceni trochu improvizovat. Já jsem si sestavila plán celého výletu až v podstatě při příletu, kdy jsem si mohla být jistější, jaké počasí na mě čeká. Jako basecamp jsem si pro první dny zvolila Reykjavík, odkud je řada míst dobře dostupných a kde zároveň můžete dělat jiné aktivity, pokud zrovna počasí nepřeje tomu, abyste vyjeli mimo město.

You can easily reach the famous Golden Circle from Reykjavík. It’s an easy 5-hour long road trip (you can make it even in about 3 hours if you’re really fast). My first stop was Thingvellir National Park where I got really soaked when visiting its waterfalls haha. But beside that, it’s a very famous UNESCO Heritage Site.

První den se tedy nabízel k tomu, abych projela Golden Circle. Všechna proslulá místa zvládnete objet za cca 4-5 hodin, aniž byste se příliš vzdalovali od hlavního města (je možný tp zvládnout i za 3, pokud jste opravdu rychlíci). Moje první zastávka byla Thingvellir National Park, kde byl tak šílený vítr, že jsem se pod jedním z vodopádů málem celá vykoupala.

My favourite place of the Golden Circle was probably a small waterfall called Brúarfoss. It’s a beautiful hidden place known for its incredibly blue water. It’s quite tricky to find with the lack of signs along the way, but this little adventure it’s totally worth it. I promise.

Mým nejoblíbenějším místem na Golden Circle se rozhodně stal vodopád Brúarfoss. Možná budete mít trochu problém ho najít, protože cesta není dobře značená, každopádně za to úsilí to rozhodně stojí. Neskutečně modrá voda a k tomu ještě žádní turisti kolem. Co víc si přát? 

Probably the most famous attraction of the Golden Circle (and my less favourite) is The Great Geysir. There’s a commercialized visitor’s center and it gets usually very crowded, that’s why I don’t recommend it for taking photos. After this quick stop (I don’t even have a photo of it haha), the iconic waterfall Gullfoss was the last spot I visited in this area.

Dalšími zastávkami, na které po cestě narazíte, jsou slavný Geysir (tentokrát jsem tam ani nezastavovala na fotku, je tam vždycky příšerná spousta lidí) a poté majestátní vodopád Gullfoss. Byť jsou to krásná místa, za sebe musím říct, že Golden Circle je moje nejméně oblíbená část Islandu. Je nejsnáze dostupný, proto tam najdete největší koncentraci lidí. A to není nic pro mě.)

DAY 2

Another spot you can reach from Reykjavík is picturesque Kirkjufell mountain and its famous waterfall Kirkjufellfoss. Driving there should take less than 3 hours. On the other hand, this road is so beautiful that you will probably want to stop every 5 minutes. So be sure you have enough time to get to the mountain before it gets dark.

Dalším relativně dobře dostupným místem z Reykjavíku je ikonická sopka Kirkjufell (cca 2 a půl hodiny jízdy autem). Samozřejmě délka jízdy záleží i na vás, cesta tam je totiž neuvěřitelná krásná. Většinu času projíždíte kolem ledovcových fjordů, zasněžených kopců a osamělých farem. Měla jsem co dělat, abych nezastavovala každých 10 minut na fotky. 

DAY 3

Finally it’s time to head south towards Vík! I just love this part of the island, because it offers so many spectacular spots. It’s also crowded, but 100% worth exploring. A little less than 2 hours outside of Reykjavík lies the beautiful Seljalandsfoss Waterfall. You probably know that you can even walk behind (unfortunately, this path is not accessible in winter). There’s also one more „hidden gem“ located right next to Seljalandsfoss – the Gljúfrabúi Waterfall. It’s actually hidden in a cave, and if you want to see it, you have to cross the river. It’s very likely you will get soaked in there, but it’s just so worth it!

Třetí den jsem se rozhodla vyrazit směrem na Vík a přesunout se na dva dny na jih ostrova. Tahle část patří mezi moje nejoblíbenější, proto jsem chtěla mít dostatek času tam všechna místa projet. První zastávkou, kterou při cestě na jih potkáte, je vodopád Seljalandsfoss. V zimě bylo trochu zklámání, že se nedalo jít i za něj, jako to jde v létě, a navíc měl i o dost méně vody. Co ale v této lokalitě stojí určitě za vidění, je vodopád Gljúfrabúi ukrytý ve skále, který se nachází hned vedle (cca 300 metrů pěšky). Abyste se k němu dostali, budete potřebovat kvalitní boty, které vám nepromoknou („cesta” do jeskyně totiž vede přes řeku po kamenech), a případně i pláštěnku. Voda v jeskyni stříká na všechny strany. Každopádně je to neuvěřitelně pěkný zážitek, který za mokrou bundu rozhodně stojí.

After 30 minutes of drive you will reach another spectacular spot – the famous Skógafoss Waterfall. Just make sure you go to both the base and the top of the waterfall. The views there are insane.

Dále můžete pokračovat na populární Skógafoss (těsně před ním jsem ještě měla štěstí a viděla i roztomilé islandské koně). V tomhle případě doporučuju jít nejen přímo pod vodopád, ale vyšplhat si i schody nahoru, které najdete po pravé straně vodopádu. Odmění vás neskutečný výhled!

If you head south along HWY 1, soon you will reach the town of Vík. I recommend you to visit beautiful Reynisfjara black sand beach there (even though it’s always very crowded). After that, you can enjoy beautiful sunset (if the weather is good) at the Dyrhólaey cliffs. There’s also a chance you’ll see puffins there!

Pokud budete pokračovat po stejné silnici dál na jih, dojedete až do Víku. Cestou ještě můžete udělat zastávku na slavné černé pláži Reynisfjara, která je ale bohužel asi nejpopulárnějším islandským spotem, a nakonec vyjet na západ slunce na vyhlídku Dyrhólaey. Ta je mimo jiné skvělým místem, odkud můžete od začátku jara pozorovat papuchalky.

DAY 4

My next stop was a glacial lagoon Jökulsárlón, located 192 kilometers away from Vík. I left my accommodation early in the morning (like at 8 AM) in order to get there for sunrise. My first stop was the Diamond Beach since it’s a good place to watch it, and then I went to the famous lagoon. It’s filled with icebergs, so this place is definitely something you need to see with your own eyes. The area just always gets quite busy with tourists. That’s why I made just a quick stop there.

Noc jsem strávila kousek od Víku i proto, abych mohla hned brzy ráno vyrazit na ledovcovou lagunu Jökulsárlón. Cesta trvala zhruba 2,5 hodiny s tím, že jsem dělala krátké přestávky. Doporučuju vyrazit opravdu ráno, abyste na místo dorazili při svítání (to je v zimě zhruba v 10:30). Vyjížděla jsem z ubytování v 8:00, a díky tomu si mohla posléze vychutnat východ slunce na Diamond Beach, což je nádherná pláž plná ledovcových ker, která se nachází hned vedle laguny.

I had still some time left, so I decided to head to Vestrahorn, which is also known as Stokksness. It was my favorite moment on the south coast, since I ended up on this black sand beach completely alone admiring the majestic mountains in the back. (Just for you information, you have to pay 800 ISK to access the beach.) After this incredible sunset, I returned back to Vík (all happy and excited!).

Posléze jsem pokračovala ještě dál na jih na pláž Stokksness, kde najdete další ikonický výhled. Od laguny je to zhruba 50 minut jízdy. V tomto případě se akorát připravte, že pro vstup na pláž se platí vstupné ve výši 800 ISK (cca 180,- CZK). Možná ale i díky tomu jsem tam nakonec byla sama, což byl i jeden z nejlepších momentů celého pobytu. Celou cestu zpátky do Víku jsem pak byla v nejlepší náladě a zpívala si v autě jako blázen. 

DAY 5

I would have loved to continue the trip, but unfortunately I had just one week to explore the island. So it was time to head back to Reykjavík and make one more trip nearby. My friend Andy has been currently living and studying in RVK, that’s why we decided to go on this trip together.  We wanted to hike to the highest waterfall of Iceland, Glymur, unfortunately this track is not accesible in winter (of course, we found out after almost 2 hours of hiking, haha).

Ráda bych pokračovala ještě dál, ale vzhledem k tomu, že jsem měla na Island pouze týden, bylo načase vrátit se do Reykjavíku a vyrazit ještě na jeden poslední menší výlet. S kamarádkou Andy, která je aktuálně v RVK na Erasmu, jsme se domluvily, že podnikneme hike na nejvyšší vodopád Islandu Glymur a posléze se odměníme koupelí v jednom z místních termálních bazénků. Bohužel nám však ani jedna věc nevyšla. Trail na vodopád totiž není v zimě přístupný. To nám došlo až ve chvíli, kdy nás cesta zavedla k zamrzlé řece, po které bylo docela riskantní pokračovat. Cedule, co o tom na začátku cesty informovala, jsme si samozřejmě úspěšně nevšimly, heh.

Our next stop was a gorgeous beachside hot pool along the way (it’s called Hvalfjarðarlaug), but the water was just too hot to soak in. Yeah, it wasn’t the luckiest trip ever, on the other hand, we had so much fun that we didn’t really care.

Nevyšel posléze ani bazének Hvalfjarðarlaug, jelikož voda v něm byla tak vařicí, že bychom strávily asi hodinu jenom jejím ředěním. I přes tyhle neúspěchy to ale byl skvělý den, kdy jsme se opravdu hodně nasmály. 

DAY 6

I spent my last day in Iceland resting in the capital, dropping off my rental car and relaxing in a cafeteria. It was my second time in Reykjavík, that’s why I wasn’t crazy for exploring. Anyway, here you have few tips on what to do in this beautiful city:

Poslední den a půl jsem už strávila v islandském hlavním městě, a to především vysedáváním v kavárně. Nebyla jsem tam poprvé, tudíž jsem už neměla nutkání objevovat všechna zákoutí Reykjavíku. Každopádně pár aktivit, co byste určitě neměli vynechat, pro vás určitě mám:

ACCOMMODATION TIPS

Accommodation prices are significantly cheaper in the low season, but still it’s quite expensive. If you travel on budget, you should consider camping (it’s free if you stay out of the campsites), but I wouldn’t recommend doing it in winter. Especially because of the strong wind. My favorite option was Airbnb, since you can find unique farmstays there. For example, I stayed on a farm for two nights and paid about 70 euros for whole stay.

Island patří spíše k dražším destinacím, proto počítejte s tím, že tomu budou odpovídat i ceny ubytování. V létě můžete stanovat prakticky kdekoliv, což vám ušetří spoustu peněz, v zimě se to ale kvůli silnému větru a nízkým teplotám moc nedá. Nejlevnější variantou bydlení jsou proto hostely a také Airbnb. Přes Airbnb jsem si našla skvělé ubytování na farmě kousek od Víku za 1 000,-/noc, což v porovnání s jinými tipy ubytování byla dost přijatelná cena. Průměrně vás jedna noc vyjde klidně i na 2 000,-.

renting a car

One of the first things you should decide when planning your winter trip to Iceland is how you want to get around the island. Even though you can reach many places by taking a public bus (the airport, the Golden Circle, the south, etc.), I would recommend you to rent a car. This way, you can travel independently. I chose to rent a car from Lagoon Car Rental, since their prices were really reasonable. I paid like 270 euros for 6 days with full insurance coverage. The gasoline is usually about 1,50 €/liter, which is quite a lot but still affordable.

Nejpohodlnější variantou dopravy na Islandu je pronájem auta. V rámci ostrova operují i autobusové linky, kterými se dostanete nejen z Keflavíku (letiště) do Reykjavíku, ale například také na Golden Circle, případně i na jih. Jízdný je ale poměrně drahý a navíc jsou autobusy obecně dost neflexibilní – musíte se jim absolutně přizpůsobit. Proto doporučuju pronajmout si auto, abyste měli větší svobodu plánování. V zimě vás pronájem menšího vozu vyjde na cca 7 000,- za 6 dní s plným pojištěním (za sebe doporučuju společnost Lagoon Car Rental, byla jsem s nimi moc spokojená a ani nechtěli zálohu za vůz). Benzín pak vychází v přepočtu 40 CZK za litr. Tankování si určitě nezapomeňte na Islandu plánovat, protože benzínky tam nejsou na každém kroku.

chasing the northern lights

I wasn’t lucky with the Nothern Lights this time. I mean, I saw it once, but unfortunately that night was terribly windy, so it was impossible to set up a tripod. Anyway, if you’re interested in taking photos of the Northern Lights you should follow these basic rules:

Jak jsem byla natěšená na polární záři, tak jsem opět žádnou nenafotila. Jeden večer jsem jí sice viděla, ale byl tak strašný vítr, že jsem ani nezvládla vylézt z auta, natož abych někde venku štelovala stativ. Každopádně i tak mám pro vás několik pravidel na pozorování polárních září:

I hope you enjoyed this post! You can share your favourite location in Iceland in the comment section below.

Doufám, že vám tento guide usnadní plánování vaše islandského dobrodružství. A kdybyste měli chuť se podělit o další skvělá místa, dejte vědět do komentářů. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Enzo F.

  Genial el post! Es como la tercera vez que vengo a leerlo, pero esta vez dejaré comentario.
  Espero poder ir y claro estás invitada también así subimos a Glymur a sacar algunas fotos!
  Gracias por la información de los precios!

  Saludos, Enzo!

  Reply

  • Teru Menclova

   Hola Enzo! Gracias por tu comentario. Espero verte en Europa muy pronto! Estoy siempre disponible para ir a Islandia jaja.
   Un beso,
   T.

   Reply

 • Andy

  Teri, to je boží článek! Fakt vyčerpávající a tuplem mě to bavilo číst, když jsem to všechno už viděla a naprosto souhlasím 🙂

  Reply

 • Brianna

  I have been toying with the idea of doing a roadtrip when I’m in Iceland in May. I love the idea of visiting all these sights independently and without a tour group. After driving in Israel, the price of petrol really doesn’t seem that bad!

  Reply

  • Teru Menclova

   Oh yes, I can imagine. I heard that Israel is really expensive! If you go to Iceland, I highly recommend you to plan it on your own. The weather can be really unpredictable, so it’s always better to be more flexible. 🙂 Good luck!

   Reply

 • Becky

  What a great guide, thanks for sharing! Iceland looks absolutely stunning! 🙂

  Reply

  • Teru Menclova

   Thank you very much Becky! Iceland is a stunning country. I really recommend you to visit it. 🙂

   Reply

 • Kathi

  WOW your photos are gorgeous! The winter sun in Iceland is just the best for photography. I went went to Iceland in 2010, but returned in 2015 – need to plan another trip!!

  Reply

  • Teru Menclova

   Thank you so much Kathi. I love taking photos, and as you said, winter light in Iceland is just incredible! You should definitely go back. 🙂

   Reply

 • Misa @1001VoyagesGourmands

  Moc pěkný článek a tipy! V zimě vypadá Island alespoň podke Tvých fotek bombasticky a celkem liduprázdně. Ráda bych tam někdy zkusila zajet v tomto ročním období. Byla jsem tam v říjnu a stále na některých místech to bylo jak na Václaváku… Jinak mé nejoblíbenější místo byl asi celý Snaefellness poloostrov a pak vodopády Hraunfossar a Seljandsfoss. Jokulsáron byl taky úchvatný.

  Reply

  • Teru Menclova

   Děkuju, Míšo. 🙂 Na slavnějších místech je nával dost i přes zimu, ale určitě to bude lepší než ostatní roční období. Byla jsem poprvé na Islandu v létě a to byla fakt hrůza. Znovu už bych tam v sezóně nejela. Jsem ráda, že se článek líbil. 🙂

   Reply

 • Diana z CzechSouls

  Dodala jsi mi odvahu se zamyslet nad tripem na Island v zimě! Island mám v hledáčku už dlouho, ale vždycky když byly levné letenky a čas, tak byla zima a já – starý zmrzlík, jsem měla vždycky pocit, že Island v zimě je jen pro nejvytrvalejší otužilce. Díky za tipy!

  Reply

  • Teru Menclova

   Já jsem taky největší zmrzlík, ale i přes to mám nejradši vyloženě zimní studené destinace. 🙂 Důležitý je vědět, jak se dobře obléknout (především hodně vrstev), a pak zima není vůbec. Respektive, když fouká studený vítr, není to příjemný, ale za ty krásný zimní výhledy a klid mimo sezónu to určitě stojí!

   Reply

   • Under one sky

    Moc pěkný článek a fotografie. Moc si přeji navštívit Island, tak doufám, že to brzy vyjde 🙂

    Reply

    • Teru Menclova

     Věřím, že určitě ano. Teď bývají často akce na letenky. 🙂 Držím pěsti a děkuju!

     Reply

 • Top 5 articles:

  10 things you should pack for a winter trip in Iceland

  February 1, 2018

  Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

  May 11, 2018

  The ultimate Copenhagen city guide

  January 7, 2018

  How to plan an epic winter road trip in Iceland

  February 8, 2018

  The pros and cons of traveling solo

  February 25, 2018
  Top 5 articles
  Get notified of new posts!