Menu

Nepal

Nepal: what to pack for multi-day hiking?

June 24, 2018

In March, I made one of my biggest travel dreams come true. I finally got to visit Nepal, one of the most beautiful and roughest places I’ve ever been to. If you want to experience raw adventure and rare wildlife, then trekking in the Himalayas is definitely something for you. For our adventure, we chose the Manaslu Circuit trek, because it’s less crowded than other classic treks in Nepal and offers some of the best views along the way. We completed it in 10 days (180 kilometres in total), crossing a 5,100m Himalayan pass included. And that was definitely something I was worried about the most – the altitude. I had never experienced such altitude before, so I wasn’t really sure how my body would react. But it was okay at the end. In fact, I was struggling more because of my super heavy backpack than because of altitude sickness. To help you prevent such struggle (and a lot of pain haha), I prepared this complete packing guide featuring a list of travel essentials that you need for hiking in Nepal (or in some other part of the world).

V březnu jsem absolvovala svoje dosavadní největší dobrodružství, a sice 2 týdny trekování v nepálských Himalájích. A že to byl teda pěkně náročný zážitek asi ani nemusím zdůrazňovat. Během 10 dní jsme dokončili Manaslu Circuit, který je dlouhý 180 km a finální bod trailu se nachází v nadmořský výšce 5 100 metrů. Což byla konkrétně i věc, který jsem se před cestou obávala úplně nejvíce. Nikdy jsem takhle vysoko nebyla, proto jsem vůbec netušila, jak na to bude moje tělo reagovat. K mému překvapení jsem to ale nakonec snášela celkem dobře a ve výsledku jsem měla největší problém s něčím úplně jiným – mojí skoro sedmnáctikilovou krosnou. Takhle to možná nezní jako nic hroznýho, ale tahat ji každý den z kopce a do kopce bylo občas totální peklo. A samozřejmě že jsem s sebou táhla i spoustu zbytečnostní, který jsem nakonec vůbec nepoužila. Z toho důvodu jsem se rozhodla sepsat tenhle článek s tipy, co konkrétně si s sebou na několikadenní trekování určitě vzít. Vaše záda vám poděkují, pokud nebudete tahat blbosti navíc, věřte mi!

One of the biggest questions that went through my mind when I started getting my stuff ready for the trek was what the heck do I pack? I’m not going to share the exact list of things I packed, because I definitely overpacked. I remember the morning before my flight when I was standing in my room trying to figure out what are the essentials I would definitely need in Nepal. And of course, everything seemed essential to me haha. The main goal of this article is to let you learn from my mistakes and share only the real essentials you shouldn’t forget pack.

Přesně si vzpomínám, jak probíhalo moje balení do Nepálu (kromě toho, že to bylo jako vždycky pár hodin před odletem haha). Stála jsem nad hromadou věcí a rozmýšlela jsem, co všechno si s sebou nutně mám vzít, abych v nepálské divočině přežila. “Nutně” přitom ve většině případech znamenalo “náhodou by se mi to mohlo hodit, tak to pro jistotu taky zabalím.” A přesně tohohle se MUSÍTE vyvarovat. Na několikadenním náročném treku rozhoduje opravdu každý gram váhy. Pokud budete podobně neuvážliví jako já, budete se proklínat po většinu cesty (a možná část věcí taky někde necháte haha).

1. sleeping bag

Having a high quality sleeping is a must! Please, don’t underestimate it. It is freezing at nights in the mountains, and in some of the lodges they don’t provide blankets. I have a synthetic one (Husky brand) that is rated for a minimum of -20 degrees and weights a bit less than 2 kilos. I tested its power before reaching Larke Pass when it was like -10 degrees at night and it really kept me warm.

Tohle je položka, bez které se na Manaslu treku neobejdete, takže s ní v batohu určitě počítejte. Cesta sice vede celou dobu přes vesnice, v nichž se dá přespat (stan tedy nepotřebujete), ale deky tam často k dispozici nemají a nebo jen za příplatek. Za sebe doporučuju pořídit si co nejlehčí a nejskladnější variantu, zároveň ale myslete na to, že by měl být dostatečně teplý. Já mám spacák ze syntetického vlákna od firmy Husky do -20 stupňů, takže jsem s ním relativně v klidu zvládla i přespání v -10 stupních. A váží necelá dvě kila. 

2. clothes

Maybe you will also get tempted to bring all the clothes you have to keep you warm. And that’s a huge mistake. In fact, you don’t need that much apart from a few key items. One of them is a good thermal gear that you can use as your first base layer (I would opt for Merino Wool). The next step is a fleece jacket to keep you warm, and then a good quality down jacket as a top layer. Also, don’t forget to pack a raincoat since the weather is always very unpredictable in the mountains. Then 2 pairs of trekking pants (leggins), few trekking tops (I brought like 5 of them), beanie and gloves and you’re all set!

Při balení oblečení vždycky myslete na to, že jedete do hor a ne na módní přehlídku. Během těch několika dní mi bylo úplně jedno, co mám na sobě. Hlavně aby mi bylo teplo! Funčkní termo prádlo je tedy rozhodně potřeba, a to i z toho důvodu, že budete celou dobu vykonávat náročnou fyzickou aktivitu. Doporučuju si pořídit termo prádlo z vlny Merino a taky fleecovou mikinu. Netahejte s sebou ani obrovskou zimní bundu, v níž se akorát zpotíte, ale raději si zabalte několik slabších, jež můžete vrstvit na sebe. Já jsem se každý mrazivý ráno před výstupem pořádně nabalila a postupně jsem pak jednotlivý vrstvy odhazovala. Nakonec ještě pláštěnku, tak dvoje trekingový kalhoty (+ termo legíny), několik triček (cca 5), kulicha s pořádnými rukavicemi a jste ready.

SIDE NOTE: You will probably only take like one or two showers throughout the 10 days of trekking. And even though you will get sweaty and dirty it’s usually too cold to take off your clothes haha (forget about hot water there). That means that you won’t really care about what you’re wearing as long as it keeps you warm.

Měli byste se taky připravit na to, že během těch 10 dní trekování budete mít jednou, možná dvakrát příležitost dát si (studenou) sprchu. Většinou je tam večer taková zima, že svlečení do naha se stává naprosto nereálnou představou. Ve většině vesnic totiž nic jako teplou vodu nemají. I z toho důvodu vám bude dost jedno, co máte zrovna na sobě. Pokud vás to udrží v teple a komfortu. 

3. trekking poles

Am I the only one who always thought that trekking poles were just for old people? It was in Nepal when I realised how terribly mistaken I was. Our guide brought us trekking poles before we went to the mountains, and I’m so glad I decided to take them. I’m an extremely clumsy person, so my trekking poles helped me to find my balance. Also, they alleviated the impact on my knees. Yeah, now I think that trekking poles are just the best thing in the world! That’s why I bought a new pair in Káthmándú before heading back home. It was also much cheaper than here in Europe.

Teď jedno přiznání. Vždycky jsem si myslela, že trekingové hole jsou pouze pro starší lidi. V Nepálu mě ale velmi rychle vyvedli z omylu a musím říct, že jsem nakonec byla opravdu ráda, že mi je náš guide před trekem vnutil. Jsem obecně hodně nemotorná, takže nepálský kamenitý stezky a k tomu asi tuna váhy na zádech mi dávaly občas pěkně zabrat. Hole mi tedy pomohly udržet balanc a zároveň ulevily kolenům při náročných sestupech. Už bez nich nedám ani ránu, proto jsem si hned jeden pár před odletem v Káthmándú koupila. Seženete je tam totiž za půlku ceny co v Evropě. 

4. SUN cream & sunglasses

This is probably quite obvious, but let me remind you one more time to pack sun cream and also one pair of sunglasses. The higher you go, the stronger sun gets in the mountains (and there’s also a lot of snow!). Therefore, sun cream with the highest factor possible would be the best option, even though you get tanned easily.

Bez opalovacího krému do Himalájí určitě nejezděte, nebo si ho alespoň nezapomeňte v Káthmándú koupit. Čím výš se totiž při trekování dostanete, tím je sluníčko agresivnější. A když se k tomu přidá ještě občasný sníh, není vůbec těžký se spálit (jako se to povedlo mně dole na bradě, kde jsem se zapomněla namazat). Proto doporučuju pořídit co nejvyšší faktor, i když se třeba opalujete dobře. A s tím souvisí samozřejmě i nutnost slunečních brýlích, ideálně opět s UV ochranou. 

5. medications

There is one thing you definitely must squeeze in your backpack – a well stocked med kit. One friend of mine got sick during our trek and some of my medicines really helped her to get better fast. Besides, you’re in the middle of nowhere in the Himalayas. Don’t expect that you can buy everything you might  need there. Here are some of my essentials I recommend you to take: charcoal tablets for digestive problems, headache pills, muscle rub, band-aids and moleskin. You can also think about buying Diamox that prevents altitude sickness. But be sure you read more about it before you start taking it! And last but not least, you will need water purification tablets. It will allow you to fill your bottle whenever you want, just don’t forget to put the tablet in haha. Potable water is otherwise very expensive in the Nepalese mountains, because local people have to carry all the bottles up by themselves.

Ačkoliv je v Himalájích nádherná příroda, pořád musíte brát v potaz, že jste v Asii. Hygienické podmínky tam nejsou úplně nejlepší, zvlášť tedy ve větších městech, proto byste si neměli zapomenout přibalit alespoň některý ze základních léků. Must have je určitě živočišný uhlí, pokud by vám nesedlo místní jídlo, Paralen na případný bolesti a sražení teploty, horký drink proti chřipce (např. Coldrex – kamarádku, co tam onemocněla, postavil rychle na nohy), mast na bolavý svaly a samozřejmě náplasti + obinadlo. Můžete si sehnat i Diamox, který pomáhá tlumit příznaky výškový nemoci. U nás ho měl náš guide, takže jsme ho kupovat nemuseli. A poslední důležitou položkou, bez které se neobejdete, jsou tablety či kapky na čištění vody. Díky nim si budete moci napustit vodu v kterékoliv vesnici, vyčistit pomocí tablet a vyhnete se tak kupování zbytečných lahví. Balená voda navíc v horách patří mezi nejdražší položky, neboť místní ji musí nahoru tahat pěšky.

6. FOOD

Food is not just delicious (and vegan friendly!), but also super cheap in Nepal. Don’t bother yourself with carrying all the food with you. When doing the Manaslu Circuit trek, you can easily eat with locals, since you always find small villages on the way. However, I recommend bringing some snacks like energy bars and chocolate to help you to get through the trail. You can also buy chocolate bars from the locals, but they tend to be quite pricy in the mountains.

Jídlo je v Nepálu poměrně levná záležitost, takže doporučuju spolehnout se spíše na místní a moc toho s sebou netahat. Rozhodně žádný konzervy a podobně těžký záležitosti, vlekli byste se s tím dost zbytečně. Pamatuju si, že v jedný vesnici jsem dokonce sama nechávala paklík instantních polévek, protože to byla zbytečná váha navíc. O jídlo jsme po cestě nouzi neměli. Manaslu Circuit trek je totiž plný malých vesniček, kde máte vždycky možnost dát si lokální teplý jídlo (nejčastěji vegan a vegetarian friendly, maso místní moc nejedí). S sebou z Čech jsem si tedy vezla jen zásobu energetických tyčinek a několik dalších sladkostí na doplnění energie během cesty.

SIDE NOTE: You should definitely try Dal Bhat Tarkari, a Nepalese national dish. Local people eat this vegetable curry with lentil soup every single day, because it’s a great source of energy. Our mountain guide used to say “no Dal Bhat, no power” haha.

Jestli můžu jedno doporučení, určitě byste měli alespoň jednou vyzkoušet nepálský národní jídlo Dal Bhat Tarkari. Je to zeleninový kari, který se servíruje spolu s čočkovou polívkou a Nepálci ho jedí prakticky každý den. Náš guide si ho dával v horách vždy na večeři a komentoval to tím, že bez Dal Bhatu by ty kopce nevyběhl hehe. 

7. Solar power bank

Load shedding is an unpleasant fact of life in Nepal. You should be prepared for daily power cuts that sometimes last even 6 or more hours. Besides, you can’t charge your phones and batteries for free in the mountains. In fact, you always have to ask and pay for it. And the higher you go up, the more expensive charging gets. That’s why I highly suggest you bringing your own power bank, preferably a solar powered one. You can hang it outside your bag during the day to collect power. Easy!

Výpadky elektřiny jsou bohužel jedním z nepříjemných a velmi častých jevů v Nepálu. Občas energie vypadne třeba i na 6 nebo více hodin, a to i ve větších městech, kde byste to možná ani nečekali. V horách ale s elektřinou budete mít problém ještě větší, je to totiž poměrně drahá záležitost a každý nabití telefonu/baterky musíte ohlásit a zaplatit. A samozřejmě čím výš lezete, tím je elektřina dražší a dražší. Proto vám doporučuju vzít si s sebou výkonnou power banku (klidně i dvě) a ideálně se solárním dobíjením. Přes den si jí pak vyvěsíte z batohu, aby se vám dobila, a máte víceméně po starostech. 

PRO TIP: You should always keep your batteries and power banks warm. Otherwise they will die faster in such cold weather. I put my phone, all camera batteries and power bank in my sleeping bag every night in order to save more energy.

Všechny baterky a power banky byste měli pořád udržovat v teple, jinak se vám ve studeném počasí vybijí ještě o poznání rychleji. Já jsem proto každou noc spala se všemi baterkami a telefonem ve spacáku, abych zabránila ztrátě energie. 

8. Book (not kidding!)

During most days, you will reach your lodge about 4 or 5 in the afternoon, giving you quite a lot of free time. And reading a book, listening to podcasts or writing a travel journal is the only entertainment you can get in the mountains (yes, there’s no service nor internet). I read one whole book during the trek and wrote so much stuff in my travel diary.

Představte si, že dorazíte třeba ve 4 nebo v 5 odpoledne z treku a máte před sebou ještě několik hodin večerního odpočinku. V Himalájích na signál a internet můžete zapomenout, proto jako nejlepší rozptýlení se vám osvědčí kniha (případně Kindle). Samozřejmě vybírejte rozumně, ať se pak netáhnete se zbytečně tlustou bichlí. Večery jsem si krátila i psaním travel deníku, což byla ve výsledku taky super zábava. 

Aside from these items, here’s a list of few other things you need to remember to bring:

A lot of cash – there are not ATMs in the mountains so make sure you have enough with you. I usually spent aprox. 10-15 dollars/day for the accommodation and food + you should have about 60 dollars for the taxi to the mountains and then the same amount for the ride back.

Trekking Permits – many of the treks require special permits. We had a guide, so he took care of all of them.

Day Pack – beside your huge trekking bag you should bring also a small day pack. During your acclimatisation days you will probably do some shorter day trips and leave the big backpack in your lodge.

Hiking Socks – make sure you get good quality socks (I would recommend Merino Wool once again). The quantity is totally up to you.

Head Torch – as I already mentioned there’s not much electricity in the mountains. Therefore, a head torch comes really handy.

Microfiber Travel Towel – because it’s very light and gets dry super fast!

Camera – you definitely need to bring your camera. The views are just incredible!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Enzo F.

    Increíbles las fotos!! Muchas gracias por los “tips”, me servirán para cuando decida ir!

    PD: También pensé lo mismo de los bastones de trekking, jajajaja! Nunca me hicieron falta, hasta que rompí un poco mi rodilla en Cerro Torre. Desde ahí siempre considero llevarlos, aunque no los use.

    Saludos!! 🙂

    Reply

  • Top 5 articles:

    10 things you should pack for a winter trip in Iceland

    February 1, 2018

    Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

    May 11, 2018

    The ultimate Copenhagen city guide

    January 7, 2018

    How to plan an epic winter road trip in Iceland

    February 8, 2018

    The pros and cons of traveling solo

    February 25, 2018
    Top 5 articles
    Get notified of new posts!