Jak se mi potvrdilo na mojí první cestě do Norska, spontánní výlety jsou úplně nejlepší.. a to dokonce s lidmi, které jste předtím nikdy neviděli. Můj první výlet na Lofoty totiž vznikl úplnou náhodou, když jsme se se třemi dalšími fotografkami a influencerkami na Instagramu dohodly, že společně vyrazíme za dobrodružstvím. Od té doby se na tyhle úžasné ostrovy pravidelně vracím a staly se jednou z mých nejoblíbenějších destinací vůbec. Jak se na výlet na Lofoty připravit?
V tomto článku najdete několik tipů na skvělé fotospoty a výšlapy, relativně přijatelné (hlavně tedy mimo hlavní sezónu) ubytování, rady ohledně cesty a pronajmutí auta i několik zajímavostí, které mě na této destinaci zaujaly a příjemně či nepříjemně překvapily.
Kdy na Lofoty vyrazit?
To je asi největší dilema, které vás při plánování cesty na Lofoty čeká. Osobně jsem na těchto ostrovech byla ve všech ročních obdobích a každé mělo svoje kouzlo. Od začátku září do začátku dubna máte velkou šanci, že uvidíte polární záře, ale zároveň vás čeká chladnější počasí a zhruba od října už určitě sníh, což například hikování značně komplikuje. Navíc během prosince a první poloviny ledna tu prakticky nevychází slunce, takže musíte počítat s horšími světelnými podmínkami. Oproti tomu v létě máte možnost zažít tzv. půlnoční slunce, kdy je nekonečný den a slunce na chvilku zapadá právě kolem půlnoci. V tomto období je ale hlavní turistická sezóna, tudíž všechny služby stojí dvakrát tolik.
Co se teplot týče, klima na Lofotech otepluje Golfský proud, takže teploty v zimě málokdy spadnou hluboko pod bod mrazu, v létě jsou zase příjemně kolem 20 stupňů. Nečekejte proto příšerné mrazy, ani velká horka. Na druhou stranu oceánský vzduch přináší během roku hodně srážek, takže přes zimu často sněží a v druhé polovině roku zase prší. Je tedy potřeba připravit se také na mokrou variantu počasí. A také na to, že často fouká.
Kam na Lofotech za nejhezčími fotkami?
Lofoty se začínají profilovat jako jedna z nejvyhledávanějšídch evropských destinací, na čemž mají největší zásluhu, troufám si říci, právě sociální sítě. Všichni velmi dobře známe (především z Instagramu) ikonické pohledy na dřevěné červené chaloupky obklopené majestátními horskými štíty.
Lofoty ale nejsou jen o červených nebo jinak barevných dřevěných chatičkách. 🙂 Ostrovy nabízí tolik krásných výhledů, že po cestě autem máte každých 5 minut chuť zastavit a nafotit právě objevené scenérie. Dát dohromady jen pár nejlepších spotů byl proto nadlidský úkol, tady je ale máte – několik tipů na místa, kde lze pořídit skvělé fotky dechberoucích scenérií.
1. Hamnøy
Hamnøy je pravděpodobně nejproslulejší lofotská lokalita, nejlepší výhled na ikonické červené domky najdete totiž právě zde. Hned při příjezdu do této lokality přijedete k velkému mostu, z něhož jsou pořízeny všechny následující snímky. Na tomhle místě jsem byla už tolikrát a ve všech různých ročních obdobích, že mám odsud fotky za každého počasí.
2. Pláž Ramberg
Tato velmi rozlehlá pláž s přilehlou vesnicí je snadno dostupná, takže v létě se sem můžete přijet vykoupat, v zimě zase pozorovat západy slunce nebo polární záře.
3. Nusfjord
Jedná se o jednu z nejstarších rybářských vesnicí, která je rovněž plná ikonických dřevěných domečků a nachází se v zálivu mezi vysokými horami s úžasným výhledem na širé moře. Obrňte se proti rybímu zápachu a tuto pohádkovou vesničku určitě nevynechejte! Přímo uprostřed je navíc výborná kavárna, kde mají ty nejlepší skořicové šneky.
4. Haukland & Uttakleiv
Pokud byste rádi nafotili pěkný západ slunce, pak tyto dvě pláže představují rozhodně jedny z nejlepších lokací, kam se za pozdními slunečními paprsky vydat. Dávám je tu dohromady, protože se nacházejí hned vedle sebe. Z jedné na druhou se dostanete buď autem (tunelem dlouhým cca 2 km), případně pěšky kolem dokola celého útesu (cca 30 minut v jednom směru).
5. Surfová pláž Unstadt
Lofoty jsou velkým lákadlem nejen pro fotografy, ale mimo jiné také surfaře. Ano, i v -2 stupních a sněhové vánici můžete v ledové vodě spatřit několik odvážlivců, kteří se pokouší zkrotit divoké arktické vlny. Nejvyhlášenější surfařskou pláží je pak právě Unstadt, kde nejspíš vždy narazíte na několik surfařů.. a to za skoro jakýchkoliv podmínek.
6. Vyhlídka na Ballstad
Ballstad je jedno z větších přístavních městeček, která můžete na Lofotech navštívit. Je to nejen skvělá lokace na mořský kayaking, ale také na hiking. Pro nejlepší výhled doporučuju vystoupat sem, odkud budete mít možnost vyfotit si celé rybářské město i se zálivem pěkně svrchu. Když jsem tu byla poprvé, vydali jsme se nahoru už v 5 ráno, abychom využili případný východ slunce.. ten se však nedostavil. Místo ranních slunečních paprsků nás v polovině cesty zahnala sněhová bouře – ale výhled za to stál i tak. 🙂
Kde se na Lofotech ubytovat?
Pokud se plánujete na Lofotech zdržet, určitě doporučuju ubytovat se na více různých místech, abyste mohli pohodlně prozkoumat jednotlivé oblasti. První polovinu výletu trávím většinou v oblasti Hamnøy nebo Reine, zbytek pak v Ballstadu nebo Leknes. Nejlepší volbou je pronajmout si apartmán, který bude mít k dispozici kuchyni – to vám v Norsku ušetří spoustu peněz. Je rozdíl kupovat balík těstovin za cca 80 CZK a platit večeři v hodnotě cca 900 CZK. 🙂 V létě samozřejmě využijte možnost volného kempování, které je povoleno všude kromě bezprostřední blízkosti k lidským obydlím.
1. Eliassen Rorbuer
Tohle místo je asi moje nejoblíbenější, protože bydlíte přímo v těch krásných červených boudičkách v Hamnøy, o nichž jsem tu už několikrát mluvila. Krb sice nečekejte, jinak se vám ale dostane veškerého komfortu. Chatky mají jak oddělené ložnice, tak útulný obývák s kuchyní a příjemnou koupelnou. Z okna se vám navíc nabízí výhled na monumentální Reinebringen s ostatními přilehlými vrcholky. Co víc si přát?
Pokud by vás zajímaly aktuální ceny ubytování, určitě mrkněte sem.
2. Hattvika Lodge
Tohle je můj osobní favorit, a to nejen proto, že jsem tam strávila pár nocí v dvoupatrovém krásném světlém apartmánu, ale především díky úžasně milým majitelům, kteří nám vyšli ve všech ohledech vstříc a poskytli cenné rady, co v okolí navštívit. Hattvika Lodge se nachází v Ballstadtu, tedy v severnější části Lofot, odkud to máte kousek na výše zmiňované pláže Haukland, Utakkleiv a Unstadt. V rámci ubytování je k dispozici také sauna a vířivka, které obzvlášť v chladných dnech přijdou vhod.
Více o tomto ubytování i s volnými termíny a cenami najdete zde.
A ještě jeden tip: v Norsku můžete zkusit využít také couchsurfing. V tomto případě tedy mluvím především o větších norských městech, nikoliv Lofotech. Po příletu do severně položeného města Bodø, odkud vyjíždí trajekt směrem na Lofoty, jsem jednou strávila noc u skvělého staršího páru, který nás mile přivítal ve svém úchvatném domě s obrovským výhledem na moře a celé Bodø. A to samozřejmě zadarmo. Nemluvě o tom, že pán byl spisovatel a celý večer jsme strávili povídáním u krbu. Doporučuju zkusit štěstí.
Jak se na Lofoty dopravit?
Pokud cestujete z Prahy, pak nejrychlejší (a pravděpodobně nejlacinější) možnost, jak se dostat co nejblíž Lofotům, je koupit letenku do Bodø s přestupem v Oslu. Z Bodø se pak dostanete snadno trajektem přímo až na Lofoty. Cesta trvá zhruba 4 hodiny a pro jednu osobu vychází na cca 1500 CZK. Další možností je letět na letiště v Narviku, kam bývají nejlevnější letenky z Vídně. Počítejte ale, že z letiště je to pak ještě dalších cca 5 hodin jízdy autem na Lofoty.
Nejideálnějším dopravním prostředkem v rámci Lofot je pak samozřejmě auto, které si lze pronajmout už v Bodø a posléze přepravit trajektem spolu s vámi. Je to dokonce i levnější varianta, pronájem auta v Bodø totiž začíná v sezóně na zhruba 1 300 CZK na den, zatímco na Lofotech je to ještě o několik set víc.
Na závěr pár postřehů:
1) Buďte připraveni na všudypřítomný rybí zápach. Rybolov je jedním z hlavních zdrojů příjmů, proto můžete počítat s tím, že ulovených ryb uvidíte na ostrově opravdu spoustu. Místní je často suší na velkých dřevěných trámech, kterých je po celých ostrovech velká spousta. (Ale nebojte, na zápach si poměrně rychle zvyknete.. a po návratu domů vám bude skoro i chybět!)
2) Nic jako předpověď počasí na Lofotech neexistuje. Situace, kdy vám mobil ukazuje vydatný sníh, zatímco za okny se na vás směje slunce, jsou víc než běžnou praxí. Jediná rada proto zní – buďte vždy připraveni! I ta největší sněhová bouře občas na chvílí poleví a dopřeje vám fotograficky přívětivější světlo.
3) A poslední věcí, na kterou byste měli být na Lofotech připraveni, jsou všudypřítomní fotografové. Čím dál tím víc se Lofoty stávají další turistickou atrakcí, takže doporučuju tam vyrazit spíš mimo sezónu.
Na konci března se tam taky chystám, díky za tipy na místa a krásné fotky!
Super, to jsem moc ráda, že článek posloužil. Užij si to! Lofoty jsou nádherný. 🙂