Scandinavia

9 věcí, co musíte vědět před návštěvou Faerských ostrovů

Už když jsem se letadlem poprvé blížila k Faerským ostrovům (rok 2018), bylo mi jasné, že náš týdenní pobyt bude stát za to. Půl hodiny jsme kroužili nad letištěm, než jsme vůbec mohli přistát. Vydatný déšť, silné turbulence a všude kolem jen bílá mlha. Pro někoho, kdo má strach z lítání (jako já), to byl vcelku zážitek. O tom však Faerské ostrovy jsou – divoká příroda, nevyzpytatelné počasí, dechberoucí scenérie a neskutečný klid. Pokud se na toto úžasné místo sami chystáte, níže jsem vám sepsala několik důležitých tipů, které vám pomohou vaši cestu lépe naplánovat.

1. Počasí je nevyzpytatelné!

Jak jsem už naznačila v úvodním odstavci, počasí vám může komplikovat život po celou dobu vašeho pobytu. Pravidelně se mi na Faerských ostrovech stává, že během jednoho dne zažiju několik ročních období. Od ostrého slunce, přes vydatný déšť až po mrazivou chumelenici. Předpověď vám může poskytnout přibližnou představu, jak asi bude většina dne vypadat (například že bude větší část dne pršet), ale spoléhat se na ní úplně nedá. Často navíc záleží na lokalitě – zatímco na jedné straně ostrova prší, na té druhé může svítit sluníčko. Pláštěnku nebo nepromokavou bundu mějte raději vždy s sebou, i když bude předpověď slibovat krásné počasí. A pokud budete mít ošklivo, nevěšte hlavu. Všechno se může do minuty změnit.

2. Zimy jsou mírné

Co se teplot týče, na Faerských ostrovech jsou chladná léta a mírné zimy. Klima je otepleno Golfským proudem a podobá se podnebí na Islandu nebo ve Velké Británii. Během roku padá hodně srážek, často fouká vítr a málokdy je počasí dlouhodobě stabilní. Na Faery proto můžete vyrazit v kterémkoliv ročním období, protože ani léto nezaručí, že budete mít hezky. Často tam jezdím v únoru nebo v březnu a málokdy teploty spadnou pod nulu.

3. Nechte si prostor na improvizaci

Asi to všichni známe. Když někam jedeme, máme tendenci připravit si harmonogram cesty, abychom měli jistotu, že stihneme navštívit všechna vytoužená místa. V případě Faerských ostrovů doporučuju nechat si plán otevřený. Pár dní může být hezky a pak přijdou totální slejváky, kdy nepůjde nic dělat. Proto si dopředu vyznačte místa, která chcete určitě navštívit, a posléze si náplň dne sestavujte podle aktuální předpovědi. Ostrovy jsou opravdu malé a na většinu míst pohodlně dojedete v rámci jedné hodiny, což vám plánování velmi usnadní.

4. Turistů moc nepotkáte

Pokud navštívíte Faerské ostrovy mimo hlavní sezónu, která je od června do září, pravděpodobně potkáte minimum turistů. Oproti sousednímu Islandu je tohle souostroví o poznání klidnější a nečekají vás hodinové fronty na fotky. Na druhou stranu počítejte s tím, že tu není tolik restaurací, kaváren ani obchodů, proto je dobré mít s sebou na každý výlet dostatek zásob.

5. Žije tu víc ovcí než lidí

Kromě turistů na ostrovech nepotkáte ani moc místních. Žije tu necelých 50 000 obyvatel, z nichž většina obývá Tórshavn. Kdo vás však na cestách nejednou překvapí, jsou všudypřítomné ovce. Ne nadarmo se Faerům přezdívá „ovčí ostrovy“ – těchto roztomilých zvířat tu najdete dvakrát více než lidí. Na silnicích si dávejte o to větší pozor, faerské ovečky se totiž neřídí žádnými pravidly a po ostrovech se potulují zcela volně.

6. Ostrovy jsou mezi sebou dobře propojeny

Faerské ostrovy tvoří 18 větších a několik menších ostrovů, které jsou mezi sebou propojeny. Hlavní ostrovy jsou spojeny podmořskými tunely, takže mezi nimi pohodlně přejedete autem. Dejte si však pozor, za průjezd se většinou platí.

Na ostrovech jsou 2 tunely, jejichž průjezd stojí 100 DKK tam a zpět dohromady (cca 300 CZK). Jedná se o tunel mezi ostrovy Streymor (kde je hlavní město Tórshavn) a Vágar a tunel mezi Leirvíkem a Klaksvíkem. Třetí placený tunel se jmenuje Eysturoyartunnilin a za zpáteční průjezd zaplatíte 450 DKK (skoro 1500 CZK!). Nachází se mezi Tórshavnem a Runavíkem a v některých případech se mu dá vyhnout. Průjezdy je potřeba zohlednit při výběru ubytování a plánování výletů, abyste neprojezdili velké peníze.

Ke vzdálenějším ostrovům, jako jsou třeba Kalsoy nebo Mykines, se dostanete trajektem či helikoptérou. V případě trajektů si však dobře ověřte časy odjezdů, většinou operují jen několikrát za den.

7. Na ta nejhezčí místa musíte dojít pěšky a často do kopce

Zatímco na Islandu máte spoustu hlavních atrakcí hned u silnice a v blízkosti parkoviště, v případě Faerských ostrovů je to trochu složitější. Na hlavní lákadla musíte dojít pěšky – týká se to především jezera Sørvágsvatn, roztomilého majáku Kallur na ostrově Kalsoy, skalních útesů Drangarnir či některých vrcholů. Pro inspiraci, co všechno se tu dá podniknout, mrkněte na článek s kompletním itinerářem. Většinou se nejedná o náročné túry, průměrná fyzická kondice je ale určitě potřeba. Stejně jako dobrá obuv a nepromokavé oblečení.

8. Musíte si půjčit auto

Nejlepším způsobem, jak Faerské ostrovy poznat, je autem. Lokální autobusová doprava tady rovněž funguje, jezdí ale nepravidelně a většinou spojuje jen větší města a vesnice. Pokud budete chtít kamkoliv dál, jako třeba ke slavnému vodopádu u vesnice Gásadalur, s autobusovou dopravou si bohužel nevystačíte. Proto je pronájem auta nejlepším řešením. Na ostrovech operuje několik společností, přičemž za sebe bych doporučila Unicar, s nimiž byla vždy super komunikace a mají příznivé ceny. Mimo sezónu v roce 2018 nás to vyšlo na necelých 9 000,- za 6 dní (auto Škoda Rapid) + vratná záloha 5 000,-. Od té doby ceny vzrostly, ale ve srovnání třeba s Islandem je to stále vcelku dostupné. Parkování je na většině míst bez problému. Jenom nesmíte zapomenout před odchodem z auta nastavit papírové parkovací hodiny, které najdete na pravé straně předního skla.

9. Oproti Islandu vyjdou Faerské ostrovy levněji

I když Faerské ostrovy nepatří k nejlevnějším destinacím, přece jen jsou součástí Dánského království, na řadě položek tam můžete šetřit. V první řadě je to benzín. Vzhledem k malým vzdálenostem mezi jednotlivými místy se nemusíte bát, že byste projezdili majlant. Za týden objevování tankuju většinou jednou. Další položka, na které můžete ušetřit, je stravování. Postačí, když se vyhnete lokálním restauracím a většinu jídla pořídíte v supermarketech. Ceny jsou tam sice o něco vyšší než třeba u nás, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Nejlevnější formou ubytování je pak klasicky Airbnb (my jsme objevili naprosto cute domeček ve vesnici Nes – foto níže), případně přes léto kempy. Abyste neplatili příliš mnoho průjezdů tunely, doporučuju ubytovat se na pár dní v Tórshavnu a na pár dní v Klaksvíku.

K ubytování mám pro vás ještě jeden tip. Pokud preferujete pobyt v hotelu, pak bych vám doporučila booknout si několik nocí přímo v hlavním městě v hotelu Føroyar. Skvělý servis, čisté pokoje a k tomu ještě nádherný výhled na celé město, přístav a záliv. Co si víc si přát.

10. Na Faerských ostrovech neplatí evropská mobilní data

Faerské ostrovy nejsou v EU, tudíž tam neplatí evropská mobilní data. Stáhněte si předem offline mapu na mapy.cz (fungují na ostrovech nejlépe), ať máte k dispozici navigaci. Na letišti si také můžete koupit lokální SIM nebo použít aplikaci Airalo k nákupu virtuální SIM (1 GB stojí 10 dolarů). 

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

2 Comments on “9 věcí, co musíte vědět před návštěvou Faerských ostrovů

  1. Kathi

    I love the Faroe islands – such a mysterious place! Your photos are gorgeous and make me want to go back in the winter! Thanks for sharing!

    Reply

    1. Teru Menclova

      Hello Kathi. Thank you very much for your kind words! I would like to go back as well.. this time in summer haha. :))

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *