Europe

Krásy Jižních Čech: jaká místa nevynechat?

Jižní Čechy bezesporu patří k mým nejoblíbenějším českým regionům už z dob, kdy jsem byla malá a jezdila k třeboňským rybníkům na tábory, s rodiči kempovat na Šumavu a s kamarády objevovat tamní hrady a zámky. Když se řekne České Budějovice, většina z vás si nejspíš vybaví zámek Hluboká, Český Krumlov nebo právě třeboňské rybníky. Tento region toho ale nabízí mnohem víc a ráda bych vám proto představila pár míst, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Všechna jsem navštívila v létě s mojí babičkou a pejskem, takže jsou to výlety vhodné takřka pro každého.

1. Šumava: rozhledna Boubín, Boubínské jezírko a město Prachatice

Šumavu mám prochozenou především v okolí Kvildy, ale v Boubíně jsem pořádně nikdy nebyla. Na první dobrou mě zaujala vesnička Kubova Huť, kde je dokonce nejvýše položená železniční stanice v Čechách!, odkud se dá po lesní cestě dojít až na Boubínskou rozhlednu. Je to příjemná 4,5 km dlouhá procházka (v jednom směru) po modré značce a cestou procházíte naprosto úchvatnou částí šumavského pralesa. Obecně mi připadá, že takové lesy, jako jsou na Šumavě, nemáme nikde jinde v republice. 🤍 Pokud vám po výletě vyhládne, můžete se po návratu do Kubovy Huti zastavit na dobré jídlo v hotelu Kristián. Nebo se tam případně rovnou ubytovat. Mají naprosto úžasnou terasu!

V této oblasti ještě doporučuju navštívit Boubínské jezírko, ke kterému se vychází od Parkoviště pod Boubínem. Opět je to nenáročná procházka (2 km v jednom směru po rovině), která vás povede přes Idinu Pilu a Strom duší. Ten mě zaujal asi ze všeho nejvíc, protože je to architektonicky krásně zpracovaný památník všem zemřelým v lesnictví. Pokud jste o něm neslyšeli, rozhodně stojí za návštěvu. Boubínské jezírko pak leží uprostřed hlubokých lesů a máte pocit, jako kdyby se tam zastavil čas. Nádhera!

Osobně jsem nikdy nebyla ani v Prachaticích, a protože se nacházejí po cestě z Boubína do Českých Budějovic, udělala jsem si tam ještě rychlou zastávku. Auto jsem nechala na náměstí, kde stojí krásná renesanční radnice. V okolí je navíc několik příjemných gastro podniků, třeba kavárna Gallery Café nebo restaurace Black Bear Burger, kde mají skvělé (nejen masové) burgery.

 

2. Krumlovsko: hrad Dívčí kámen a vrchol Kleť

V Českém Krumlově jste asi už všichni byli, ale znáte jeho okolí? Hledala jsem, co dalšího stojí v této oblasti za vidění a vykoukla na mě zřícenina hradu Dívčí kámen. Auto necháte na parkovišti v Třísově a pak je to jen 1,5 km pěšky lesem až přímo k hradu. Výhodou je, že má celoročně otevřeno od soumraku do úsvitu, a po předchozí domluvě se tam dá dokonce přespat pod širákem. Vstupné je symbolických 75,- a na pokladně jsem potkala moc milé slečny, které mi toho o zřícenině spoustu pověděly. Zpátky k autu se můžete vydat po naučné stezce, již ocení hlavně děti, kolem tábořiště Dívčí kámen a přes památník k poctě archeologů. Celou trasu jsem vám naklikala tady. Blízko zříceniny najdete také hodně doporučovanou restauraci Hamr-Dívčí kámen, kdyby vám náhodou vyhládlo.

Baví mě kopce a jsem pro každou srandu, takže jsem potřebovala vyzkoušet také jízdu na koloběžkách z vrcholu Kleti. Jedná se o nejvyšší horu Blanského lesa (1084 m), cesta nahoru vede přímo pod lanovkou a čekají vás 2 km v jednom směru. Je to poměrně příkrý kopec s velkými kameny, ale s běžnou fyzickou kondicí to hravě zvládnete. Kdyby se vám nechtělo šlapat do kopce, můžete využít lanovku, která jezdí každou celou hodinu a zaplatíte 150,- za jednu cestu nebo 200,- za zpáteční lístek. Je to poměrně retro záležitost a mně osobně se moc líbila!

Nahoře stojí za návštěvu rozhledna Josefova věž, která je dokonce nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, nejvýše položené sluneční hodiny nebo případně chata Kleť, kde se můžete občerstvit. A pak samozřejmě koloběžky! Na stránkách si uděláte rezervaci předem, vyberete si trasu, kterou chcete jet, a dostavíte se nahoru do půjčovny, kde vám vysvětlí všechno ohledně bezpečného sjezdu. Jela jsem z vrcholu zpátky ke stanici lanovky, což bylo zhruba 11 km, a byla to fakt neskutečná zábava. Dojet můžete ale třeba až do Krumlova!

3. Toulava: Židova strouha

Na Toulavě už jsem jednou s Hosíkem (můj pes) byla, když jsem procházela pěší trasu po vltavských vyhlídkách, ale o Židově strouze jsem upřímně nikdy neslyšela. Je to malá říčka, která měří jen asi 20 km, a na jejím konci najdete opravdu nádherný skalnatý kaňon kousek od města Bechyně. Auto můžete nechat tady na štěrkovém plácku u silnice a pak je to jen cca 500 metrů z kopce dolů do kaňonu. Posléze můžete pokračovat podél strouhy zhruba další dva kilometry a kochat se skalami i nádhernými lesy. Neměla jsem od tohoto místa tak velké očekávání a nakonec jsem byla v naprostém úžasu celou dobu! Navíc to moc lidí nezná, takže je velká šance, že tam budete úplně sami.

4. Hluboká nad Vltavou: západ slunce u zámku a východ na vyhlídce Baba

Na zámku Hluboká už jsem byla mockrát, ale stejně nikdy neodolám. Podle mě je to ten nejkrásnější zámek, který v Česku máme. Tentokrát jsem k němu vyrazila z Budějovic na západ slunce, což byl skvělý tah, protože v zahradách nikdo nebyl a měla jsem celý areál takřka sama pro sebe. K tomu krásné večerní světlo jako bonus.

Při západu slunce doporučuju zastavit ještě u Munického rybníka, kde umí světlo taky úžasně čarovat.

V Hluboké se navíc nachází poměrně utajená vyhlídka Baba, z níž máte nádherný pohled na řeku Vltavu. Vyšlápla jsem si k ní pro změnu na východ slunce, což mi zaručilo, že tam budu opět sama. Auto nechte ideálně tady a pokračujte pěšky 2 km po červené značce podél řeky. Celou dobu půjdete po asfaltu a po dvou kilometrech uhnete doleva po červené nahoru do lesa. Po pár desítkách metrech dojdete k oboře a dále pokračujte doprava podél hrazení, než po dalších cca 500 metrech dorazíte ke skalám. Tam už je to jen kousek dolů po kamenných schodech a jste na vyhlídce.

Kde se ubytovat?

Jako výchozí bod pro všechny tyto výlety jsem zvolila České Budějovice, ze kterých byla všechna místa v příjemné dojezdové vzdálenosti. Nejdál jsem jela na Šumavu cca 50 minut. Ubytovala jsem se přímo v centru města v apartmánu Residence Mariánská, odkud je to jen pár metrů k nejlepším budějovickým restauracím a kavárnám. Vyhovovalo mi moderní zařízení pokojů, vlastní kuchyně a také jednoduchý self check-in místo dlouhého čekání někde na recepci.

Pohled z okna našeho apartmánu.

Jakou dopravu zvolit?

Nejpohodlnější budete mít rozhodně auto. Pokud nemáte svoje vlastní, v Budějovicích mají pro vás elegantní řešení, a sice carsharingovou službu GoDrive. Půjčila jsem si od nich vůz na cestu na Šumavu a byla jsem nadšená, jak rychlý a intuitivní celý proces zapůjčení byl. Stáhnete jejich aplikaci, uděláte registraci a můžete si vybrat vůz dle vašich preferencí. Mají k dispozici dětské autosedačky a ani domácí mazlíčci nejsou problém. Do auta jsem Hosíka umístila v jeho přepravce, aby byla jízda co nejbezpečnější a zároveň jsme zbytečně nešpinili auto.

Kde se v Budějovicích dobře najíst a kam na drink?

Miluju Budějovice! Je to krásné město s rozvinutou gastrokulturou. Na výbornou kávu chodím do Café Datel, pro pečivo do pekárny Chleba se solí a na jídle si vždy pochutnám v Palubě nebo Pražicafé. A pokud nevíte, co s večerem, skočte si do baru Žlutá ponorka!

Článek byl napsán ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *