Asia - Travel tips

Nepál: co si zabalit na vícedenní přechod?

V březnu jsem absolvovala svoje dosavadní největší dobrodružství, a sice dvoutýdenní trekování v nepálských Himalájích. Během 10 dní jsme dokončili Manaslu Circuit, který je dlouhý 180 km a finální bod trailu se nachází v nadmořské výšce 5 100 metrů. Což byla konkrétně i věc, které jsem se před cestou obávala úplně nejvíce. Nikdy jsem takhle vysoko nebyla, proto jsem vůbec netušila, jak na to bude moje tělo reagovat. K mému překvapení jsem to ale snášela opravdu dobře a ve výsledku jsem měla největší problém s něčím úplně jiným – mým batohem, který vážil téměř 20 kg. Na expedici se to dá chápat, ale na pěší trasu to byl docela overkill. Samozřejmě jsem s sebou táhla spoustu zbytečností, které jsem vůbec nepoužila. Z toho důvodu jsem se rozhodla sepsat tenhle článek s tipy, co konkrétně si s sebou na několikadenní trekování zabalit. Vaše záda vám poděkují, pokud nebudete tahat blbosti navíc, věřte mi!

Přesně si vzpomínám, jak probíhalo moje balení do Nepálu (kromě toho, že to bylo jako vždycky pár hodin před odletem). Stála jsem nad hromadou věcí a rozmýšlela jsem, co všechno si s sebou nutně mám vzít, abych v nepálské divočině přežila. “Nutně” přitom ve většině případech znamenalo “náhodou by se mi to mohlo hodit, tak to pro jistotu taky zabalím.” A přesně tohohle uvažování se musíte vyvarovat. Na několikadenním náročném treku rozhoduje opravdu každý gram váhy. Pokud budete podobně neuvážliví jako já, budete se proklínat po většinu cesty (a možná část věcí taky někde necháte).

1. Spacák

Tohle je položka, bez které se na Manaslu treku neobejdete, takže s ní v batohu určitě počítejte. Trasa sice vede přes vesnice, v nichž se dá přespat (stan tedy nepotřebujete), ale deky tam často k dispozici nemají nebo jen za příplatek. Za sebe doporučuju pořídit si co nejlehčí a nejskladnější variantu, zároveň ale myslete na to, že by měl být dostatečně teplý. Při mém cestování se mi nejvíce osvědčilo peří a konkrétně česká značka Patizon. Mám od nich spacák G 800 a neměnila bych. V mojí Skové velikosti váží 1100 g, dá se sbalit do relativně malého balíčku a krásně hřeje. V Nepálu jsme spali až v -10 stupních, takže výběr nepodceňte.

2. Oblečení

Při balení oblečení vždycky myslete na to, že jedete do hor a ne na módní přehlídku. Během těch několika dní mi bylo úplně jedno, co mám na sobě. Hlavně aby mi bylo teplo! Funčkní termo prádlo je tedy rozhodně potřeba, a to i z toho důvodu, že budete celou dobu vykonávat náročnou fyzickou aktivitu. Doporučuju si pořídit termo prádlo z vlny Merino a taky fleecovou mikinu. Netahejte s sebou ani obrovskou zimní bundu, v níž se akorát zpotíte, ale raději si zabalte několik slabších, jež můžete vrstvit na sebe. Ideální je kombinace zateplovací péřovky a hardshell nepromokavé bundy, kterou si dáte nahoru. V reálu to vypadalo tak, že jsem se každé mrazivé ráno před výstupem pořádně nabalila a postupně jsem jednotlivé vrstvy odhazovala. Nakonec ještě jedny trekingové kalhoty, rovněž hardshell vrstvu, merino legíny, 2 trička, kulicha s teplými rukavicemi (určitě dva páry, ať máte jeden náhradní) a jste připraveni.

Poznámka: Lidé často zaměňují softshell a hardshell. V případě hardshellu se jedná o poslední vrstvu oblečení, kterou si na sebe berete v případě, že prší/vydatně sněží. Ta nemá hřát, ale jen chránit před vnějšími povětrnostními vlivy. Nejde vám tedy o to, aby daná bunda byla teplá, ale spíš o výšku vodního sloupce a paropropustnost. Vodní sloupec udává, jaký tlak vody vaše bunda/kalhoty vydrží, než začnou prosakovat. Ze zkušenosti volte nejméně 10 000 mm a více. Paropropustnost se uvádí v hodnotách g/m2/24h a pro aktivní pohyb je ideální 20 000 a více. 

Připravte se také na to, že během 10 dní trekování budete mít jednou, možná dvakrát příležitost dát si (studenou) sprchu. Většinou je tam večer taková zima, že svlečení do naha se stává naprosto nereálnou představou. Ve většině vesnic totiž nic jako teplou vodu nemají. I z toho důvodu vám bude dost jedno, co máte zrovna na sobě, dokud vás to udrží v teple a komfortu.

3. Trekové hole

Teď jedno přiznání. Vždycky jsem si myslela, že trekové hole jsou pouze pro starší lidi. V Nepálu mě ale velmi rychle vyvedli z omylu a musím říct, že jsem nakonec byla opravdu ráda, že mi je náš guide před trekem vnutil. Jsem obecně hodně nemotorná, takže nepálské kamenité stezky a k tomu asi tuna váhy na zádech mi dávaly pěkně zabrat. Hole mi pomohly udržet balanc a zároveň ulevily kolenům při náročných sestupech. Už bez nich nedám ani ránu, proto jsem si hned jeden pár před odletem v Káthmándú koupila. Seženete je tam totiž za půlku ceny co v Evropě.

4. Opalovací krém a sluneční brýle

Bez opalovacího krému do Himalájí určitě nejezděte, nebo si ho alespoň nezapomeňte v Káthmándú koupit. Čím výš se při trekování dostanete, tím je sluníčko agresivnější. A když se k tomu přidá ještě občasný sníh, není vůbec těžké se spálit (jako se to povedlo mně dole na bradě, kde jsem se zapomněla namazat). Proto doporučuju pořídit co nejvyšší faktor, i když se třeba opalujete dobře. A s tím souvisí samozřejmě nutnost kvalitních slunečních brýlí s UV ochranou (doporučuju značku Julbo) a bílou tyčinku na ochranu rtů.

5. Lékárnička

Ačkoliv je v Himalájích nádherná příroda, pořád musíte brát v potaz, že jste v Asii. Hygienické podmínky tam nejsou úplně nejlepší, zvlášť tedy ve větších městech, proto byste si neměli zapomenout přibalit alespoň některé ze základních léků. Must have je určitě:

  • živočišné uhlí spolu s dalšími léky na zažívací problémy (Imodium, Endiaron a Smecta), pokud by vám nesedlo místní jídlo
  • Paralen/Panadol na sražení teploty, Brufen proti zánětu (vždy lepší mít více variant pro případ přecitlivělosti na některou z účinných látek)
  • Aspirin, který může pomoci v případě omrzlin a prevenuje tvorbu krevních sraženin
  • Coldrex hot drink (kamarádku, co tam onemocněla, postavil rychle na nohy)
  • mast na bolavé svaly (Ibalgin nebo Voltaren)
  • širokospektrální antibiotika (nechte si pro případ nouze předepsat u vašeho doktora)
  • dostatek náplastí, obinadlo a škrtidlo (jenom se ujistěte, že víte, jak škrtidlo použít a použijte ho pouze v krajních případech, kdy by hrozilo vykrvácení!)
  • 2 izotermické folie
  • v Centru cestovní medicíny můžete sehnat Diamox, který pomáhá tlumit příznaky výškové nemoci (v naší skupině ho měl náš guide, takže jsme ho kupovat nemuseli)
  • poslední důležitou položkou, bez které se neobejdete, jsou tablety či kapky na čištění vody. Umožní vám napustit si vodu v kterékoliv vesnici a vyhnete se tak kupování zbytečných lahví. Balená voda navíc v horách patří mezi nejdražší položky, neboť místní ji musí nahoru tahat pěšky.

6. Jídlo

Jídlo je v Nepálu poměrně levná záležitost, takže doporučuju spolehnout se spíše na místní a moc toho s sebou netahat. Rozhodně žádné konzervy a podobně těžké záležitosti. Pamatuju si, že v jedné vesnici jsem dokonce nechávala několik instantních polévek, protože to byla zbytečná váha navíc. O jídlo jsme po cestě nouzi neměli. Manaslu Circuit je plný malých vesniček, kde máte vždycky možnost dát si lokální teplé jídlo (nejčastěji vegan a vegetarian friendly, maso je k dispozici jen výjimečně). S sebou z Čech jsem si tedy vezla jen zásobu energetických tyčinek a několik dalších sladkostí na doplnění energie během cesty. Rozhodně neprohloupíte, když si dovezete sušené ovoce a oříšky, které tam v podstatě nejsou k sehnání.

Připravte se, že vaše strava bude založená především na nepálském národním jídle Dal Bhat Tarkari. Je to směs zeleniny s rýží, která se servíruje spolu s čočkovou polévkou a Nepálci ho jedí prakticky každý den. Náš guide nám vysvětloval, že bez Dal Bhatu by ty kopce nevyběhl.

7. Solární powerbanka

Výpadky elektřiny jsou bohužel jedním z nepříjemných a velmi častých jevů v Nepálu. Občas energie vypadne třeba i na 6 nebo více hodin, a to i ve větších městech, kde byste to možná nečekali (i když při pohledu na místní elektrické vedení asi spíš čekali). V horách ale s elektřinou budete mít problém ještě větší, je to totiž poměrně drahá záležitost a každé nabití telefonu/baterky musíte ohlásit a zaplatit. A samozřejmě čím výš lezete, tím je elektřina dražší a dražší. Proto vám doporučuju vzít si s sebou výkonnou power banku (klidně i dvě) a ideálně se solárním dobíjením.

Všechny baterky a power banky byste měli pořád udržovat v teple, jinak se vám ve studeném počasí vybijí ještě o poznání rychleji. Já jsem proto každou noc spala se všemi baterkami a telefonem ve spacáku, abych zabránila ztrátě energie.

8. Něco na čtení

Představte si, že dorazíte třeba ve 4 nebo v 5 odpoledne z treku a máte před sebou ještě několik hodin večerního odpočinku. V Himalájích na signál a internet můžete zapomenout, proto jako nejlepší rozptýlení se vám osvědčí kniha (případně Kindle). Samozřejmě vybírejte rozumně, ať se pak netáhnete se zbytečně tlustou bichlí. Večery jsem si krátila také psaním deníku, což byla ve výsledku nejlépe investovaná energie. K zápiskům se můžu stále vracet.

A na závěr ještě pár věcí, které byste neměli zapomenout:

Hotovost! V horách bankomaty nepotkáte a platby kartou na většině míst nejsou možné. Proto je potřeba předem spočítat, kolik peněz budete potřebovat. V roce 2018 jsem platila zhruba 10-15 dolarů za den za ubytování a jídlo. Dalších 60 dolarů stála cesta terénním autem z Káthmándú na začátek treku a to samé pak cesta zpět. Také si předem domluvte s vaším guidem, jak mu vyplatíte odměnu. Peníze jsem si vybírala až na letišti v Káthmándú.

Povolení. Na spoustu nepálských treků si musíte vyřídit speciální permit, za který něco zaplatíte. Cena pak závisí na popularitě daného místa. Pokud budete mít předem zařízeného nepálského průvodce, měl by vám s tím pomoct.

Malý batoh, který využijete během aklimatizačních dní. V rámci aklimatizace budete zůstávat dvě nebo víc nocí na jednom místě a podnikat jen denní výstupy do vyšší nadmořské výšky. V takovém případě se bude hodit malý batoh, abyste nemuseli tahat celou krosnu.

Merino ponožky! Hřejí a ani po vícedenním nošení nesmrdí.

Čelovka. Jak už jsem psala, elektřina je často velký luxus, proto se vám určitě bude hodit vlastní zdroj světla.

Fotoaparát. Himaláje jsou tak nádherné, že by vás mrzelo, kdybyste foťák nechali doma.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

One comment on “Nepál: co si zabalit na vícedenní přechod?

  1. Enzo F.

    Increíbles las fotos!! Muchas gracias por los “tips”, me servirán para cuando decida ir!

    PD: También pensé lo mismo de los bastones de trekking, jajajaja! Nunca me hicieron falta, hasta que rompí un poco mi rodilla en Cerro Torre. Desde ahí siempre considero llevarlos, aunque no los use.

    Saludos!! 🙂

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *