Tips

Tipy na dárky pro cestovatele a milovníky hor

Možná jste si podobně jako já právě uvědomili, že čas neuvěřitelně letí a Vánoce jsou za méně než 14 dní. Uklidním vás – taky ještě nemám žádné dárky. Místo nakupování raději sepisuju článek na blog s inspirací, co byste mohli pořídit pod stromeček, pokud máte doma outdoorové nadšence a vášnivé cestovatele. Rovnou upozorním, že nemám ráda zbytečné dárky, proto vám doporučuju jen ty věci, které sama používám, jsem s nimi maximálně spokojená a pořídila bych si je znovu, kdybych o ně nešťastnou náhodou přišla. 🤍

Základní výbava do hor

1. Batohy

Základem výbavy každého cestovatele je samozřejmě batoh. Kdo mě zná, tak ví, že jsem na batohy ulítlá a pro každý sport, který provozuju, používám trochu jiný typ. V mé outdoorové výbavě najdete trekkingové krosny, lezecké a freeride batohy nebo také běžecké vesty. Mezi těmi všemi mám ale dva favority, které vám tady doporučím.

Gossamer Gear Mariposa

Na vícedenní přechody do hor jsem si loni pořídila ultralight batoh Gossamer Gear Mariposa, který se hodně doporučuje v thru-hiking komunitě. A je to NEJLEPŠÍ batoh, co jsem kdy měla. Už se mnou absolvoval přechod části Via Alpiny, přechod celého Islandu nebo nepálský trek přes 3 sedla. Váží pouhých 900 gramů, ale zároveň má fakt bytelný bederní pás, skvělý systém kapes, do kterých narvete všechno, co potřebujete, a kovová konstrukce v zádech se dá snadno vytáhnout, takže ho srolujete i do kufru nebo jiného zavazadla. Je to dražší záležitost, ale investice se rozhodně vyplatí.

Fjällräven High Coast Foldsack 24

Můj nejoblíbenější batoh na jednodenní výlety nebo jako osobní taška do letadla. Má ideální rozměry, aby se mi tam vešlo vše, co potřebuju – náhradní vrstva oblečení, svačina, foťák, doklady, čelovka + z boku zastrkuju lahev s pitím. Vyrábí se navíc v samých krásných barvách. Můžete na něj případně využít 15% slevu s kódem FRESHTERU15.

2. Merino

Každého outdoorového nadšence i cestovatele potěší kvalitní funkční oblečení. A nejlepší volbou je za mě merino vlna, protože se jedná o materiál, který hřeje, i když se zpotíte, dobře odvádí vlhkost a především nesmrdí! Hodí se proto nejen sportovcům, ale také cestovatelům, co rádi jezdí na lehko nebo chodí vícedenní přechody. Na většinu mých vlastních přechodů jsem měla pouze 2 trika z kvalitní merino vlny a bohatě to stačilo. Osobně nedám dopustit na značku Icebreaker a tohle triko je jeden z mých favoritů.

A můj osobní největší objev tohoto roku je spodní prádlo vyrobené z merino vlny. Opět se jedná o dražší položku, ale lepší kalhotky a podprsenku jsem na vícedenní přechody neměla.

3. Fleece

Fleecová mikina je nejlepší střední vrstva pro výpravy do hor. Skvěle izoluje, a když je člověku příliš velké horko, prostě ji sundá. Pro větší zmrzlíky bych doporučila tuhle mojí oblíbenkyni od Patagonie, kterou tahám do větších mrazů a pro zateplení, když mě čekají méně náročné aktivity (s kódem FRESHTERU15 sleva 15 %). Pro větší fyzickou zátěž nebo vícedenní přechody, kde řešíte každý gram váhy, nejradši nosím tuhle od Fjällrävenu, která je lehká a zároveň dobře izoluje. Navíc mají nádherný barvy!

4. Ponožky

Vánoce bez ponožek pod stromečkem nejsou ty pravé Vánoce! Nejsou ale ponožky jako ponožky. Tady vám ukážu rovnou 3 moje největší favority, na které nedám dopustit.

Darn Tough

Tohle je moje volba č. 1 pro vícedenní přechody a dlouhé túry v horách. Jedná se o kvalitní pevné ponožky z merino vlny, které opět nesmrdí ani po vícedenním používání :)) a perfektně sedí na noze, takže se nemusíte bát otlaků nebo puchýřů (samozřejmě musíte mít také padnoucí obuv). Jsou sice dražší, ale je na ně doživotní záruka, takže jakmile se vám udělá díra, dostanete nové.

Nepromokavé ponožky

Tuhle vychytávku ocení především ti, co se rádi pohybují v horách v lehkých trailových botech. Ponožky Bridgedale mají
membránu, díky které vaše nohy zůstanou v teple i za deštivých dnů a většinou vydrží v suchu, i když máte promočené boty. Samozřejmě to není samospásné a ponožky v celodenním dešti mohou promoknout, ale udrží vám v botech teplo, a to je hlavní.

Kompresní ponožky

Z tohoto typu ponožek budou mít radost především sportovci a dálkoví chodci – já je nosím na běh, skialpy a dlouhé celodenní túry v horách, kde mě čeká vysoká kilometráž (35 km a více). Komprese, zjednodušeně řečeno, podporuje cirkulaci krve ve svalech, a tím jejich lepší okysličení, a příznivě podporuje regeneraci. V tomto případě nedám dopustit na českou firmu Cep, kde mají široký výběr kompresních ponožek, podkolenek i návleků. Já osobně jsem si o dalších jejich podkolenky zase napsala Ježíškovi. 🙂

Vychytávky

Existuje spousta drobných věcí, bez kterých si moje výlety do hor nedokážu představit. A myslím, že by neměly chybět ve výbavě žádného cestovatele.

1. Čelovka

Čelovka je základní bezpečnostní vybavení do zimních i letních hor, protože nikdy nevíte, co se může kde stát. Osobně bez ní na túry NIKDY nevycházím. A značka, která mě už dlouhé roky provází na mých výpravách, je Fenix. Pár let zpět jsem si totiž o čelovku napsala Ježíškovi a dostala jsem jednu právě od Fenixe, protože patří k nejlepším na trhu. Osobně mohu doporučit tuhle nabíjecí čelovku pro trailové běhy, která je lehká, dobře drží na hlavě a svítí jako reflektor. 😀 Případně tato univerzálnější varianta pro všechny možné typy outdoorových aktivit. Nejradši mám nabíjecí čelovky z toho důvodu, že kdyby se náhodou vybila, mohu ji v terénu snadno napojit na powerbanku a nemusím pořád myslet na nošení náhradních baterek.

2. Péřové papuče

Další vychytávka pro zmrzlíky, co mají věčně studené nohy. 🙂 Pořídit si péřové papuče byl pro mě osobně gamechanger. Nosím je hlavně do spacáku, když spím venku v nižších teplotách, a nohy jsou v teple celou noc. Doma mám model Sir Joseph Down Boots II.

3. Powerbanky

Powerbanka do hor a na vícedenní přechody by měla mít kapacitu ideálně 20 000 mAh, měla by být odolná vůči nízkým teplotám a ideálně co nejlehčí. V tomto ohledu je za mě nepřekonatelná Nitecore NB20000, která váží jen necelých 300 gramů (moje původní powerbanka o stejné kapacitě vážila skoro dvojnásobek!) a je odolná vůči dešti i sněhu. A v případě powerbanky se mi opět osvědčilo na ní nešetřit.

4. Nesmeky

Levnější dárek, který potěší každého horala. Nesmeky najdou využití nejen ve vysokých horách, ale i u nás doma třeba v Krkonoších. Osobně bych doporučila řetízkové, které dobře drží i v náročnějších horských podmínkách, ale dělají se také cenově přívětivější gumové do nenáročného terénu.

5. Sněhové návleky

Pro pohyb v hlubokém sněhu jsou sněhové návleky nezbytné, protože sníh zapadá i do těch nejvyšších pohorek. A mokré nohy v zimě mít nechcete! 🙂

6. Návleky na boty

Tohle je naprosto skvělá vychytávka, kterou jsem objevila loni – nízké návleky na trailové boty, aby vám do nich nepadal bordel, když chodíte/běháte v terénu. Využívám je jak na túry v horách nebo vícedenní přechody, tak třeba na trailové běhy v lese.

7. Termohrnek

Pro mě osobně je termohrnek základní výbavou na cesty. Miluju kávu a nerada pořizuju jednorázové kelímky, které navíc nejsou recyklovatelné. Pro ty, co řeší váhu a rozměry, doporučuju Thermos Insulated Pocket Mug, který se vejde, jak název napovídá, do kapsy! Pokud jde spíše o design, pak rozhodně Hydro Flask, který lze díky šikovnému víčku kamkoliv snadno zavěsit (s kódem FRESHTERU15 dostanete 15% slevu).

Knihy o cestování a horách

Osobně miluju dostávat knihy a rodině, když se mě zeptají, co bych si přála k Vánocům, většinou pošlu seznam knižních titulů, co mi ještě chybí v knihovně. Proto rovnou sdílím pár mých favoritů, které potěší každého dobrodruha.

1. Travel Tips

Pokud se pohybujete v české cestovatelské komunitě, projekt Travel Bible asi nemusím sáhodlouze představovat. A letos pod jeho hlavičkou vyšla kniha Travel Tips, v níž najdete “212 ověřených tipů a triků, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít“. Myslím si, že neexistuje cestovatel, co by tuhle knihu neocenil. Navíc můžeš využít kód TERU na 20% slevu.

2. Osm hor

Moje absolutní srdcovka je kniha Osm hor od italského autora Paola Cognettiho. Příběh o přátelství dvou chlapců ze dvou různých světů a k tomu ty nejkrásnější popisy horské krajiny. Komu jsem ji dala přečíst, ten si ji zamiloval.

3. Holky napříč Nepálem

Ještě jsem ji sice nečetla, ale mám ji na seznamu, protože miluju Himaláje a Great Himalaya Trail je za mě nejvíc fascinující dálková trasa na světě. Holky napříč Nepálem proto musím doporučit i tady.

4. Laviny v Krkonoších

Metodická kniha, která kromě problematiky lavin v Krkonoších vysvětluje, jak k lavinám dochází, jak se jim dá předejít a jak by měla vypadat správná kamarádská záchrana. Tuhle knížku opravdu doporučuju všem, co se pravidelně pohybují v zimním horském terénu. Jenom upozorňuju, že z e-shopu Krnapu se platí poměrně vysoké poštovné, proto se vyplatí domluvit se s více lidmi na hromadné objednávce, případně můžete využít osobní vyzvednutí ve Vrchlabí při vaší příští návštěvě Krkonoš.

5. Úchvatné světové běžecké trasy

Osobně mám moc ráda průvodce Lonely Planet a v mojí domácí knihovně jich najdete hned několik. Jestli máte doma vášnivého běžce, tohle je kniha přesně pro něj/ni.

6. Toulky Alpami

Knihy z vydavatelství Gestalten jsou vždycky skvělá volba. Podobných titulů, jako jsou Toulky Alpami, najdete v jejich portfoliu milion ze všech koutů světa. Tyhle obří bichle s nádhernými fotkami a úžasnými tipy na vícedenní i jednodenní výlety jsou moje obří srdcovka.

A kdyby vám výše zmíněné tipy nestačily, můžete mrknout na video o mých oblíbených knihách s horskými příběhy, co jsem publikovala na Instagramu pár měsíců zpět.

Nehmotné a jedlé dárky

Pokud se bojíte, že se netrefíte do vkusu nebo třeba s velikostí, můžete to vyřešit cestou nehmotných dárků (různých poukazů) nebo dárků, které se sní či vypijí. Není totiž nic horšího, než když váš pečlivě vybraný dárek skončí v bazaru, nebo ještě hůř v koši.

1. Jedlé dárky

Podle mě neexistuje nikdo, kdo by odmítnul dobré jídlo. 🙂 Cestovatelé jistě ocení zásobu energie na jejich horská dobrodružství v podobě Adventure Menu. Jejich vakuově sušená, a tím pádem lehká, jídla jsou můj denní “chléb” na vícedenních přechodech. Výživově i chuťově jsou totiž přesně to, co po celém dni v horách potřebujete. Moje nejoblíbenější jsou Fusilli se špenátem a ořechy a Krémové rizoto. Aktuálně mají také dárková balení.

Zdravé, domácí a neskutečně dobré jídlo najdete také u mých kamarádů z Yummigos. Na přechodu Islandu jsme měli s sebou jejich snídaňové kaše a těšila jsem se na každé nové ráno! Teď navíc nabízejí ochutnávkové boxy, ve kterých najdete všechny ňamky pohromadě. Perníková granola je můj favorit č. 1!

A milovníkům kávy, jako jsem třeba já, určitě udělá radost kávové předplatné. Za sebe můžu doporučit výběrovku doubleshot.

2. Doplňky stravy

Dárek, který je zároveň jedlý a ještě prospěšný našemu zdraví? V posledních letech jsem si oblíbila darování doplňků stravy, protože ty ocení snad úplně každý. Nejen cestovatelé a sportovci. Produkty od české značky We Care About jsou navíc nejen účinné, ale i vizuálně hezké. Dlouhodobě beru jejich komplex about your PERIOD na zmírnění nepříjemných menstruačních stavů a about your SLEEP na zlepšení kvality spánku a s obojím jsem moc spokojená. Najdete u nich ale celou řadu dalších přípravků (například na posílení imunity, zlepšení kvality pleti atd.).

3. Nehmotné dárky

Už nějaký ten pátek se věnuju průvodcování v horách a na severu Evropy. A myslím, že není lepší dárek než zážitek. Můžete proto svým blízkým darovat poukaz, kterým částečně nebo plně přispějete na jejich vysněnou cestu.

Pohyb především ve vysokých horách a náročném terénu vyžaduje řadu specifických znalostí pro vlastní bezpečnost. Proto pokud máte doma vášnivého horala, kupte mu/ji některý ze vzdělávacích kurzů – ať už lavinový, ledovcový či třeba lezecký. Alpy4000.cz jsou za mě skvělá volba, co se technických dovedností do hor týče. A v případě outdoorové první pomoci můžu maximálně doporučit kurz HORAL od ZdrSEM.

Každý si občas rád odfrkne v nějakém hezkém ubytování, proto nic nezkazíte tím, když pořídíte dárkový poukaz na pobyt. Skvělou variantou jsou Amazing Places, nebo můžete kontaktovat nějaké vaše oblíbené ubytování a věřím, že vám rádi vyhoví.

Darovat můžete také poukazy na různé aplikace. Nedá mi to, abych tu nedoporučila cestovatelskou appku Placehunter, ve které najdete tipy na stovky různých výletů nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích.

A každý sportovec určitě ocení permanentku do jeho oblíbeného fitka, na lezeckou stěnu nebo třeba skipass.

Nic nezkazíte ani poukázkou do oblíbeného outdoorového obchodu, aby si obdarovaný mohl sám vybrat, co zrovna potřebuje. Nedám dopustit, jak jste asi sami poznali, na obchod s ultralehkým vybavením Pod 7 kilo, odkud mám většinu vlastní výbavy.

 

Za ty roky, co chodím a běhám po horách, píšu o tom blog a publikuju na sociálních sítích, jsem získala podporu od několika partnerů, které tady občas zmiňuju a případně uvádím kód na slevu. 

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *