Scandinavia

Faerské ostrovy: co navštívit za 7 dní?

Faerské ostrovy jsem měla dlouho vysněné, a když se moje kamarádka Sylvia z blogu Heart My Backpack přihlásila, že by se mnou jela, dlouho jsem neváhala. Vyrazily jsme spolu v roce 2018 a od té doby se na Faery pravidelně vracím (nejen) jako průvodkyně. Pokud hledáte destinaci, kde se aspoň na chvíli odpojíte od reality a ruchu všedního života, pak jsou tyhle ostrovy přesně pro vás. Níže najdete náš kompletní sedmidenní itinerář, abyste měli lepší představu, jak si váš trip naplánovat.

Abychom si na začátek Faery trochu představili, jedná se o nádherné souostroví v Atlantickém oceánu, které se nachází mezi Islandem a Norskem. Patří sice k Dánsku, ale již spoustu let se těší značné autonomii. Tvoří ho 18 větších ostrovů a několik stovek menších, avšak rozlohou nejsou nijak velké. Z jednoho konce ostrovů na druhý zvládnete přejet za hodinu a půl. Ty největší ostrovy jsou mezi sebou propojeny podmořskými tunely, mezi ostatními funguje pravidelná lodní doprava.

V tomto itineráři se budeme pohybovat pouze na hlavních ostrovech – Streymoy, Eysturoy, Vágar, Viðoy, Borðoy a Kalsoy.

Den 1: příjezd a prohlídka hlavního města Tórshavn

Letiště Vágar leží na stejnojmenném ostrově asi hodinu cesty autem od hlavního města. Hodně záleží na počasí, ale připravte se, že přistání může být celkem dobrodružné. Není výjimkou, že na Faerských ostrovech fouká silný vítr, vydatně prší nebo je hustá mlha. První den doporučuju využít k ubytování, nakoupení jídla na další dny a prohlídce hlavního města Tórshavn. Jedná se o největší město Faerských ostrovů, kde bydlí většina Faeřanů. A i když je největší, stejně si ho zvládnete projít pěšky, protože hlavní turistické atrakce, jako nejstarší sídlo parlamentu Tinganes, roztomilý maják Skansin či kostel Vesturkirkjan, se soustřeďují v centru. V rámci hlavního města můžete zajít na večeři do jedné z vyhlášených restaurací The Tarv nebo Etika, případně do útulné kavárny Paname Café.

Den 2: zákoutí ostrova Streymor

1. Saksun

Streymor je největší centrální ostrov a jako první zastávku doporučuju malou vesnici Saksun, v níž žije pouze 11 obyvatel. Nejkrásnější je její poloha uprostřed hor a kousek od černé pláže, na kterou se můžete projít pěšky. V Saksunu se nachází také jeden z nejznámějších fotospotů, a sice malá farma umístěná přímo na břehu moře. Proslýchá se však, že ji obývá nevrlý farmář, který je alergický na všechny instagramové návštěvníky. Pokud vás uvidí dům fotit, donutí vás všechny fotky vymazat. Po dronech údajně střílí z pušky. Být vámi, raději se k jeho domu nepřibližuju. Naštěstí se nachází až na samém konci vesnice dost daleko od hlavního parkoviště.

2. Tjørnuvík

Tjørnuvík je vesnička, která se nachází v podstatě jen přes kopec od Saksunu a sídlí v ní faerská surfařská komunita. Je tam totiž další krásná černá pláž, kde často bývají velké vlny. Kromě pláže se můžete projít ještě nahoru nad vesnici, odkud je krásný výhled na celou zátoku.

A pokud rádi chodíte, můžete ze Saksunu do Tjørnuvíku dojít pěšky přes hory. Trasa je dlouhá 13 km (tam a zpět) a čeká vás na ní převýšení necelých 600 metrů. Vyhraďte si proto aspoň 5 hodin. Nutností je také dobré obutí, protože stezka může být rozbahněná.

3. Fossá

Po cestě zpátky si udělejte ještě rychlou zastávku u vodopádu Fossá, který je největší na Faerských ostrovech. Nachází se hned vedle silnice, tudíž nemusíte nikam daleko šlapat. Parkuje se většinou na štěrku při okraji cesty.

4. Gjógv

Vesnice Gjógv patří mezi moje nejoblíbenější faerská místa díky svému umístění mezi obrovskými útesy. Nejkrásnější pohled se nabízí z protějšího kopce, kam vás zavede úzká pěšinka a dřevěné schody. Parkovat můžete na začátku vesnice, odkud je to na vyhlídku zhruba 15-20 minut pěšky.

Den 3: Krásy ostrova Vágar

1. Trælanípa

Jedno z největších lákadel se nachází poměrně nedaleko od letiště, a sice výšlap k hoře Traelanípa, odkud je výhled na ikonické jezero Sørvágsvatn. Nejslavnější optickou iluzi Faerských ostrovů. Cesta pěšky je nenáročná a zabere vám zhruba 45 minut jedním směrem. Doporučuju vzít si pevnou obuv, stezka může být rozbahněná. Na začátku u parkoviště se platí vstupní poplatek 200 DKK/osoba (cca 600 CZK) a lze platit kartou.

2. Trøllkonufingur

Jenom pár minut autem se nachází také tato skála, k níž se váže faerská legenda o obrovské čarodějnici, která přiletěla na Faerské ostrovy, aby je přitáhla k Islandu. Na slunci však zkameněla a spadla do oceánu, přičemž nad hladinou jí zůstal pouze její prst. Odtud název Trøllkonufingur. Cesta od parkovacího místa k vyhlídce zabere zhruba 15 minut po zpevněné cestě.

3. Gásadalur

Na stejném ostrově se nachází také vesnice Gásadalur s ikonickým vodopádem a horami v pozadí. K vyhlídce je to z parkoviště opět jen 10 minut pěšky, a když budete mít štěstí, možná potkáte i místní ovečky.

Poznámka: Může se stát, že vás bude celý den trápit proměnlivé počasí (chvíli slunce, pak déšť, sníh, silný vítr). Často ale stačí počkat pár minut, aby se udělalo zase hezky. Když jsem byla v Gásadaluru poprvé, dojeli jsme k vodopádu a celá obloha se zatáhla. Rozhodli jsme se počkat a nakonec jsme byli odměněni nádherným západem slunce. Občas stačí jen trocha trpělivosti.

Den 4: přesun ke Klaksvíku
1. Klakkur

Klaksvík je další větší město, které se nachází v severnější části Faerských ostrovů. Když počasí bude přát a nebude mlha, doporučuju vystoupat na Klakkur, nepříliš vysokou horu, která se tyčí nad městem. Cesta nahoru trvá zhruba 45 minut a těšit se můžete na naprosto úchvatné výhledy na oceán a okolní ostrovy.

2. Viðareiði

Po sestupu zpět do Klaksvíku vyražte do nejseverněji položené vesnice Viðareiði. Za návštěvu tam stojí místní kostel a poté trasa směrem na vrchol Villingadalsfjall, která vede kousek nad vesnicí. Nemusíte jít až nahoru, stačí třeba do půli cesty, odkud se vám naskytne krásný výhled na celou vesničku a útesy kolem.

Den 5: trajektem na ostrov Kalsoy

Z Klaksvíku si nenechte ujít celodenní výlet trajektem na ostrov Kalsoy. Lístek se nedá koupit předem, proto musíte dorazit do přístavu s dostatečným předstihem, abyste měli jistotu, že se i s autem vejdete. Pokud by se vám nechtělo čekat ve frontě, můžete auto nechat na parkovišti a přepravit se trajektem “po svých”. Na ostrově Kalsoy jezdí lokální bus, který navazuje na trajekty a odveze vás do osady Trøllanes, kde vás o několik hodin později zase vyzvedne a vezme ještě do vesnice Mikladalur. Linka je uzpůsobená tak, abyste všechny atrakce stíhali. Cena je 200 DKK/osoba a platit se dá i kartou. Jízdní řád trajektu najdete na tomto webu.

1. Maják Kallur

Z Trøllanes vede pěší trasa k proslulému majáku Kallur, která vám v jednom směru zabere zhruba 40 minut a kromě neskutečných výhledů se můžete těšit také na hrob Jamese Bonda z poslední Bondovky. Tohle místo rozhodně patří k tomu nejúchvatnějšímu, co na Faerských ostrovech uvidíte.

Jak se k majáku dostanete? Na levém konci vesnice (když stojíte čelem k oceánu) projděte dřevěnou brankou a pokračujte doprava po vyšlapané stezce směrem k oceánu. Dostanete se k mírnému kopci, který je potřeba vylézt a následně pokračovat rovně, souběžně s oceánem. Zhruba po 30 minutách chůze uvidíte maják. Je to poměrně jednoduchá cesta, jenom doporučuju vzít si pořádnou obuv. Prakticky celou dobu půjdete po kamenité stráni, kde často bývá bahno.

2. Mikladalur & Kópakonan

Kópakonan ve vesnici Mikladalur je socha tulení ženy, ke které se váže krásná faerská legenda. V sezóně má otevřeno také přilehlá kavárna, takže když budete mít štěstí, můžete se tam zahřát nebo občerstvit. Při případné nepřízni počasí se můžete schovat rovněž v autobusové budce uprostřed vesnice.

Den 6: ostrov Mykines

Pokud budete na Faerských ostrovech v období od začátku května do konce srpna, můžete navštívit ostrov Mykines, kde žijí papuchálkové a další vzácné ptactvo. Trajekt tam jezdí pouze v jarních a letních měsících z vesnice Sørvágur na ostrově Vágar, ale je potřeba koupit lístky co nejdříve, protože má omezenou kapacitu. Alternativou je rezervace privátní túry, kde vám nabídnou více odjezdových časů. Na ostrově pak budete mít cca 4 hodiny na prohlídku. Nejezdí se tam auty, vše absolvujete pěšky.

Ať už zvolíte trajekt nebo privátní túru, cestou na Mykines budete míjet také slavné útesy Drangarnir, ke kterým se jinak složitě dostává.

Den 7: odlet

Připadá vám, že čas na Faerských ostrovech utekl jako voda? Já se tak cítím vždy, když po nabitém týdnu opět sedím zpátky na letišti a čekám na letadlo do Prahy.

Kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, co jsem v článku nezmínila, napište mi ideálně na můj Instagram.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

10 Comments on “Faerské ostrovy: co navštívit za 7 dní?

 1. Ulrich

  Thanks for the terrific post

  Reply

 2. Lutragen

  My relatives always say that I am wasting my time here at web, except I
  know I am getting know-how daily by reading thes nice posts. http://freelanceeconomist.com/members/annisalvardo43/activity/1151952/

  Reply

 3. Jovan

  Oh wow!! What an incredible post! And so many gorgeous photographs! Great job Teru!!

  Reply

  1. Teru Menclova

   Thank you so much Jovan! Your support means a lot to me 🙂

   Reply

 4. Zara

  That landscape though! Just so stunning! Can’t wait to finally make it here!

  Reply

  1. Teru Menclova

   I’m sure you’re gonna love it there. 🙂

   Reply

 5. Lenise Calleja

  These islands are so remote and raw! They are on my bucket list 🙂 Also well done for the tone in your photography, your shots are really unique.

  Reply

  1. Teru Menclova

   Thank you so much. It really means a lot! 🙂

   Reply

 6. Christof & Marcus

  Such gorgeous impressions Teru! Nice to hear that you respect those peoples privacy… SM turned out pretty bad for some places.

  Reply

  1. Teru Menclova

   Thank you guys! I really appreciate your feedback. 🙂 And yes, I agree. Violating someone’s privacy just because you want to get a good shoot doesn’t feel right to me.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *