Scandinavia

Island v zimě: na co se připravit?

Neustále dostávám spoustu otázek na Island, proto jsem se rozhodla sepsat o něm další článek. Na tenhle ostrov jsem se podívala už mnohokrát a vždy to bylo v trochu jiném období. A zima patří mezi moje nejoblíbenější – všude je sníh, v noci tancují po obloze polární záře a na ostrově je výrazně méně turistů. Island v zimě má ale také svoje specifika, na která je lepší připravit se dopředu. Všechny důležité rady najdete níže v článku.

Na kolik dní v zimě vyrazit?

Za 14 dní zvládnete ostrov objet celý, v létě to stihnete i za týden, protože je hodně světla. V zimě je však plánování náročnější, jelikož se pozdě rozednívá a brzy stmívá. V prosinci se připravte na cca 4 hodiny denního světla, po Vánocích se ale dny začnou prodlužovat a v únoru už je světlo zhruba na 8 hodin. Pokud se na vydáte na Island v předvánočním čase nebo v lednu a máte pouze týden, doporučuju projet pouze jih ostrova. Tedy od Reykjavíku až po Höfn na jihozápadě. Pojistíte si tím, že nezůstanete viset někde ve sněhové vánici daleko od hlavního města a budete mít dostatek času vidět největší islandské highlighty. Nejlepší je přesouvat se z místa na místo brzy ráno, případně později odpoledne, abyste v autě strávili jen ten čas, kdy je tma. Hodně nápomocný vám může být tenhle web, kde najdete přesné časy východu i západu.

Vyhlídka na černou pláž z Dyrhólaey

Kde se na Islandu ubytovat?

Na Islandu funguje Booking.com a Airbnb stejně jako všude jinde. Doporučuju ale vždycky ověřit, jestli dané ubytování nemá vlastní webovky, protože přímá rezervace bývá často levnější než přes zprostředkovatele, kteří si berou z každé transakce procenta. Skvělým pomocníkem je také tato stránka na webu Visit Iceland, kde si můžete vyfiltrovat nejen hotely, ale i kempy. V zimních měsících je ale potřeba předem ověřit, zda je daný kemp otevřený. Spousta z nich funguje jen v hlavní sezóně.

Na Islandu najdete také několik společností, které celoročně půjčují dodávky a campervany. Měla jsem možnost vyzkoušet v zimě Mink campers, protože se nám hrozně líbil jejich kosmický design a taky celková vybavenost, a byla to skvělá volba. V přívěsu najdete plně vybavenou kuchyň s vařičem, peřiny, teplou vlněnou deku a polštáře, sound system Bose a taky přihrádky, kam si můžete uložit věci a boty.

Camper se dobíjí přes velký solární panel na střeše, díky kterému funguje topení a vnitřek vozu si tak můžete vytopit. V prosinci nám stačilo sluneční světlo přes den a měsíční záře přes noc a nemuseli jsme ho extra dobíjet ani jednou. Interiér je navíc dostatečně prostorný, takže když jsme si vevnitř zatopili, mohli jsme tam nerušeně po večerech pracovat/číst/editovat fotky.

Ke camperu navíc dostanete 4×4 SUV auto, takže máte rovnou vyřešeno shánění vozu na zapůjčení. A ten úplně největší benefit byla za mě prosklená střecha, přes níž jsme mohli pozorovat jak hvězdy, tak polární záři (kdyby teda zrovna nějaká byla). 🙂

 

Může se na Islandu volně kempovat?

Před rokem 2015 se na Islandu mohlo kempovat v podstatě kdekoliv, pokud jste někomu vyloženě nelezli na pozemek. To ale bylo zrušeno, takže v současné chvíli musíte do kempu i s campervanem. Proto je potřeba dopředu zjistit, jaké kempy mají celoročně otevřeno. Co se ceny týče, kempy se pohybují v rozmezí 10-20 euro na noc v závislosti na vybavení. Mimo sezónu je nemusíte bookovat dopředu a navíc se dá prakticky všude platit kartou.

Pozor v zimě na silnicích!

Řízení na Islandu může být v zimě docela challenge, a to nejen kvůli možným sněhovým vánicím, ale hlavně kvůli častému silnému větru. Určitě bych zvážila půjčení auta 4×4. Minimálně budete mít větší jistotu, že jen tak někde nezapadnete a nebude se vám to na občasném náledí tolik klouzat. My jsme měli z půjčovny to nejmenší SUV Suzuki Jimny a zvládli jsme to s ním úplně v pohodě i bez řetězů. 

Zároveň každé ráno, než někam vyrazíte, omrkněte předpověď počasí na oficiálních islandských stránkách. Najdete tam případné výstrahy a doporučení, jakým místům se vyhnout. Pro dopravní informace a ověření, zda jsou silnice otevřené, zase mrkněte na tento web.

Islandské výstrahy opravdu neberte na lehkou váhu! Už se mnohokrát stalo, že vítr odfoukl auto ze silnice. Sama jsem to párkrát viděla.

Kdy jsou vidět polární záře?

Polární záře se objevují na Islandu od konce srpna zhruba do začátku dubna. Jakmile je dostatek tmy, máte značnou šanci, že je uvidíte. Musí být ale jasná obloha, což se na tomhle hodně oblačném ostrově ne vždycky podaří. Doporučuju stáhnout si aplikaci My Aurora Forecast & Alerts, která vás předem upozorní, jakmile bude zvýšená solární aktivita. Zároveň tam můžete sledovat vývoj KP indexu (stupnice od 0 do 9), který značí, jak daleko na jih budou záře vidět. Čím je vyšší, tím je většinou vyšší pravděpodobnost, že auroru uvidíte. Polární záře jsou ale poměrně komplexní jev, proto se nelze orientovat pouze podle čísel. Zažila jsem silnou polární záři při KP 2 a naopak nic neviděla, i když bylo KP 6.

Vyražte v zimě na ledovec!

V zimě na Islandu máte nejlepší příležitost prozkoumat ledovcové jeskyně, protože některé z nich bývají přes léto zaplaveny vodou z odtávajícího ledovce. Pro tuto aktivitu si ale určitě zarezervujte tour se zkušeným průvodcem, který se na ledovci pohybuje pravidelně a dobře ho zná. Dokáže se vyvarovat trhlinám schovaným pod sněhem a v případě komplikací zvládne situaci vyřešit. Asi nejnavštěvovanějším ledovcem na jihu Islandu je Falljökull, na kterém moji kamarádi provozují expediční společnost Melrakki Adventures. Specializují se na tours v menší skupině a každá návštěva je vždycky ohromný zážitek. Výpravu na ledovec jsem s nimi absolvovala mnohokrát a nedám na ně dopustit. Navíc spolumajitelka Káťa je Češka. 🙂

 

Ledovec Falljökull

Co si zabalit s sebou?

S balením občas mívám problém, a to hlavně z toho důvodu, že se snažím připravit na všechny možné situace. Když ale máte omezený prostor v batohu, ne vždycky to jde. O tom, co se vám může hodit na zimním Islandu, už jsem jeden podrobněší příspěvek napsala, proto níže přikládám jen stručný seznam věcí, které většinou mám s sebou. Základem každého zimního výletu jsou vrstvy, nepromokavá bunda a kalhoty, teplé rukavice a kvalitní boty. V tomhle ohledu moc děkuju značce Fjällräven, která mě a mojí tvorbu dlouhodobě podporuje.

  • 3x pár vlněných ponožek (pro případ, že by některé promokly)
  • plavky do termálů a vlastní ručník
  • 2x merino triko (základní spodní vrstva)
  • 1x merino legíny (základní spodní vrstva)
  • spodní prádlo dle potřeby 🙂
  • 1x fleecová mikina (prostřední vrstva)
  • 1x slabší péřovka (horní izolační vrstva)
  • 1x bunda proti větru a dešti (nejsvrchnější vrstva)
  • 1x trekovací legíny
  • 1x zimní zateplené kalhoty
  • 1x velká zimní bunda (parka) – pro méně aktivní dny
  • 2x pár teplých rukavic (vždy je lepší mít jeden náhradní pár, kdybyste rukavice ztratili nebo vám promokly)
  • 1x vlněný kulich
  • 1x zateplené pohorky
  • 1x pantofle na ubytování
  • foťák a veškerá technika
  • sluneční brýle

Jak na Islandu v zimě ušetřit?

Island je drahá destinace, takže když už si tam naplánujete výlet, musíte počítat s tím, že to bude něco stát. Jak moc tam ale utratíte, záleží jen na vás. Pokud plánujete chodit do restaurací, na party, pít alkohol a spát v hotelích, pak vás taková dovolená může vyjít jako luxusní resort někde v Karibiku. Dobrá zpráva ale je, že pokud čtete tenhle blog, pak asi k cestovatelům vyhledávajícím drahý komfort úplně nepatříte. 🙂 Mám pro vás proto pár tipů, na čem se dá na Islandu ušetřit. 

Laguna Jökulsárlón

Ubytování je na Islandu poměrně drahá záležitost, proto se vyplácí spíš kempovat. Spaním ve stanu ušetříte úplně nejvíc, ale to bych v zimě nedoporučovala, pokud s kempováním v extrémních podmínkách nemáte zkušenosti. Lepší variantou je půjčení dodávky nebo karavanu, kde si můžete zatopit. 

Ušetřit můžete také na stravování. Jídlo v těch levnějších restauracích vychází průměrně kolem 400-500,-/porce, takže většinou volím vlastní stravování ze supermarketu. V tomhle ohledu nejvíc doporučuju řetězec Bonus, kde všechno vychází o dost levněji. 

Kaňon Fjádrágljufúr

V neposlední řadě je potřeba opravdu dobře plánovat trasu, abyste si zbytečně nezajížděli a nespotřebovávali příliš mnoho benzínu. Ten je tam totiž taky dražší, většinou kolem 55,-/litr.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *