Menu

Faroe Islands

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

If you read my previous post on the Faroe Islands, then you know that in February I spent 6 days exploring these incredible islands. I’d always dreamt about visiting this place, and when my friend Sylvia (her blog: Heart My Backpack) told me she would join me for this adventure I was sure we had to do it. I can hardly describe the character and ambience of the Faroes, since it was an absolutely unique experience. Everything felt so slow-living and relaxed there. If you’re looking for a perfect destination to disconnect the Faroes would be the right option for you. Here is my full itinerary with all the places we visited on the Faroe Islands. I hope it will help you to plan your next adventure.

Pokud jste četli předchozí blog post, pravděpodobně už asi víte, že v únoru jsem strávila celkem 6 dní na kouzelných Faerských ostrovech. Dlouho jsem měla tuhle destinaci vysněnou, a když se pak kamarádka Sylvia z blogu Heart My Backpack přihlásila, že by se mnou jela, dlouho jsem neváhala. Jen těžko se mi hledají slova, abych vyjádřila, jak moc se mi na Faerách líbilo. Na žádné podobné místo jsem totiž v Evropě ještě nenarazila. Pokud hledáte destinaci, kde se aspoň na chvíli můžete odpojit od reality a ruchu všedního života, pak jsou tyhle ostrovy přesně to pravé pro vás. Tentokrát jsem pro vás připravila kompletní itinerář den po dni, abyste měli lepší představu, jak si můžete váš trip naplánovat.

DAY 1: arrival

We arrived at Vágar Airport from Copenhagen at 2 PM (our plane was half empty which felt really weird haha). There are actually two ways to travel to the Faroe Islands – by air or by sea – but the main route is from Copenhagen, and I would highly recommend you to book a flight there. Since Vágar Aiport is really tiny, with only one terminal, we were able to leave the airport in like 15 minutes and pick up our rental car. Our first accommodation was in Føroyar hotel in the capital Tórshavn and it took us about 50 minutes to get there. After loading up our car with snacks (we decided to avoid eating out and get all our food in a grocery store), we checked in the hotel and started planning our trip.

Na letiště Vágar jsme doletěly zhruba ve 14h z Kodaně (poprvé se mi stalo, že bych letěla poloprázdným letadlem, to bylo dost zvláštní.)). Počasí bylo zrovna celkem příšerný, poměrně hustě pršelo, takže jsme se rozhodly vyzvednout auto a dojet rovnou na hotel. Letiště je naštěstí malé, takže jsme se odtamtud vymotaly poměrně rychle a rovnou nasedly do zapůjčeného auta. Do hlavního města Tórshavn, kde jsme měly ubytko na první 3 noci, to pak bylo cca 50 minut cesty. Ubytovaly jsme se v hotelu Føroyar, který jsem vám doporučovala už v předchozím postu, a zbytek dne strávily nakupováním jídla v centru města a plánováním.

DAY 2: Sørvágsvatn, Trøllkonufingur & Gásadalur

We started our first day having super nice breakfast at our cozy hotel. When our stomachs were full, we were ready to leave for the first adventure. The weather forecast looked promising, so we decided to explore the island of Vágar, where the airport is located. Look at the beautiful sunrise we witnessed on our way there.

Den jsme začaly naprosto skvělou snídaní v hotelu a hned poté vyrazily na první výlet. Předpověď počasí vypadala celkem slibně, hlásila pouze drobné přeháňky, takže jsme se rozhodly toho využít a prozkoumat oblast, která je nejblíž letišti Vágar. Koukejte na ten parádní východ slunce, co jsme po cestě viděly.

At first, we headed to Sørvágsvatn where you can see the famous optical illusion of the lake lying on top of a mountain. You have to hike like one hour and half to get to the main viewpoint, but the route is quite easy. Just so you know, the path up to the cliffs is unmarked, so you basically need to walk south along the lake.

Nejprve jsme vyrazily k jezeru Sørvágsvatn, kde jsme podnikly zhruba devadesátiminutový výšlap nahoru k útesům, odkud se nabízí ten nejhezčí výhled. Jen se připravte, že většinu cesty půjdete spíš intuitivně podél břehu jezera, žádná konkrétní stezka tam není.

Another spot you can visit in this area is the freestanding rock Trøllkonufingur, also known as Troll Woman’s Finger. This was the easy one, since you can drive almost all the way up to the viewpoint. There is a legend connected to this place, and you should definitely hear it from one of the locals. Maybe you can try your luck in a cute little village Sandavágur that you will pass along the way to the rock.

Po návratu z hiku jsme zajely ke skále Trøllkonufingur, která se nachází jen pár kilometrů od jezera. V tomto případě můžete dojet autem prakticky až k vyhlídce a užít si nádherný výhled na moře a okolní útesy. Určitě si nechte od někoho z místních vyprávět také legendu, která se k tomuto místu váže. Můžete to zkusit třeba ve vesnici Sandavágur, kterou budete projíždět cestou k útesům.

And then it was time to head to our sunset spot, a small village Gásadalur that is also home to the most famous waterfall of the Faroe Islands. The scenic road leading there offers one of the best views you can get in the Faroes, so be sure you have enough time to enjoy the ride. We made more than one stop to catch some beautiful sights along the way.

Jak se den přehoupl do druhé poloviny, začaly jsme plánovat výpravu za západem slunce. A protože malebná vesnička Gásadalur s ikonickým vodopádem se nachází ve stejné části ostrovů, rozhodly jsme se vyrazit právě tam. Po cestě jsme se navíc mohly kochat neskutečnými výhledy, takže doporučuju vyrazit do vesnice lehce s předstihem. Zaručeně totiž budete během cesty několikrát zastavovat na fotky.

SIDE NOTE: The weather was constantly changing all day long. When we reached the waterfall it started hailing and the skies turned extremely cloudy. But we stayed and waited a bit, and after like 30 minutes it cleared up long enough for us to catch beautiful golden hour. So patience is the key on the Faroe Islands!

SIDE NOTE: Celý den nás trápilo příšerně proměnlivé počasí (chvíli slunce, pak déšť, sníh, silný vítr), ale vždycky stačilo počkat několik minut, aby se udělalo zase hezky. Když jsme dojely k vodopádu, celá obloha se zatáhla. Rozhodly jsme se ale počkat a nakonec jsme byly odměněny nádherným západem slunce. Takže často stačí jen trpělivost!

DAY 3: Saksun & Tórshavn

When it comes to weather, our second day on the Faroes was probably the worst. It was stormy all day long without any chance the rain would stop. For this reason, we decided to visit Saksun, a tiny village of only 8 inhabitants!, that is accessible in a car. Beside a picturesque church, you can find there one of the most famous cabins of whole social media world. BUT! people say its owner is very upset about the fact that this peaceful place is completely run over by tourists. Therefore, we just took a photo of the church and then left, since we didn’t want to violate the owners of the land. Please, keep in mind that most of the land is a private property in this village.

Středa pro nás byla zaručeně nejhorší, co se počasí týče, takže jsme si tenhle den nechaly jen na místa dobře dostupná autem. Nejprve jsme se vydaly do vesnice Saksun, kam vede úzká jednoproudá silnička. Po příjezdu jsme udělaly pár fotek, ale počasí bylo natolik špatné, že už po pěti minutách venku jsme byly úplně promočené. Rozhodly jsme se proto vydat zase zpátky. Ve vesnici Saksun každopádně můžete najít jeden z nejznámějších fotospotů, a sice malou farmu umístěnou přímo na břehu moře. Proslýchá se však, že jí obývá poměrně nevrlý farmář, který je už alergický na všechny instagramové návštěvníky. My jsme se se Sylvií shodly na tom, že budeme respektovat jeho soukromí a k farmě, stejně jako k ostatním obydlím, jsme vůbec nešly. Doporučila bych vám udělat to samé. 

After this quick visit we decided to head back to the capital. The weather was really awful; we got out off the car only once, and we got completely soaked in like 5 minutes. The only option was to stay inside, preferably with a cup of hot coffee. Luckily we found Paname café, a very cozy coffee place in the centre of Tórshavn. That’s where we spent the rest of our day sipping coffee and browsing our photos. (Vegan tip: they have soy milk there!)

Kvůli špatnému počasí jsme to pak otočily zpátky do hlavního města a zbytek dne strávily v útulné kavárně Paname Café. Vegany možná bude zajímat, že vám tam nabídnou i sojové mléko do kávy!

DAY 4: Slættaratindur, Gjógv & Funningsfjørdur

As the weather got better again we wanted to do at least one more hike. We heard that Slættaratindur, the highest mountain on the Faroe Islands (ehm, only 880 meters .)), was really worth climbing, since on a clear day you can get a wonderful view from there. So we wanted to give it a try. Unfortunately, it was snowing all night long, and the path wasn’t accessible with all that fresh snow. But if you go to the Faroes in summer you should definitely check it out!

Na další den byla předpověď opět o něco přívětivější, takže jsme se vydaly objevovat další zákoutí ostrovů. Tentokrát jsme se rozjely víc na sever, a sice k místní nejvyšší hoře Slættaratindur (je to sice nejvyšší hora, ale má jen 880 m. n. m., tak nečekejte nic extra vysokého.). Chtěly jsme se v té oblasti vydat i na menší hike, ale bohužel nás nahoře překvapila velká spousta sněhu, kvůli které se nakonec procházka nedala uskutečnit. Ale i tak ty výhledy stály za to!

Along the way, we also stopped in a village called Eiði. It was a cute little village with many houses and an incredibly picturesque football pitch.

Cestou můžete navštívit také roztomilou dědinku Eiði, kde objevíte i neskutečně pěkný fotbalový hřiště. Tam bych si snad zahrála i já!

Once we left Eiði we turned onto Gjárvegur Road, which is approximately 12 kilometers long and leads all the way up to Gjógv. This beautiful tiny village was probably one of my favorite spots we visited on the Faroe Islands. It’s just so impressive! Just be careful when driving there – the road is very narrow and it can be quite challenging when there’s a lot of snow.

Poté jsme po silnici Gjárvegur Road, která je zhruba 12 kilometrů dlouhá, vyjely až do proslulé vesničky Gjógv. I za sebe musím říct, že je to jedno z nejmalebnějších míst, jaký jsem kdy navštívila. Mají tam dokonce i malou kavárnu, ale v únoru mimo sezónu byla ještě zavřená. Do téhle části ostrovů však doporučuju zajíždět jen v dobrém počasí, kdy ideálně nesněží, protože silnice je poměrně hodně příkrá a úzká a snadno byste na ní mohli zapadnout.

Our last stop was Funningsfjørdur where you’re supposed to get a beautiful view of the fjords. This time we weren’t very lucky. By the time we got there it was already snowing and we couldn’t see anything.

Na závěr dne jsme se ještě zastavily ve vesnici Funningsfjørdur, která byla i po cestě do našeho nového ubytování ve vesnici Nes, s cílem nafotit výhled na fjordy se západem slunce. Bohužel se však už kompletně zkazilo počasí a začalo hustě sněžit, takže jsme už dále nefotily.

DAY 5: KALSOY

If you look for even more astonishing views I would recommend you to go to the island of Kalsoy. It can be reached by ferry from Klaksvík in 20 minutes, and you can pay on board both with cash or a credit card (you have to pay only one way).

Nejhezčí den našeho pobytu na Faerských ostrovech jsme si nechaly na návštěvu ostrova Kalsoy, kam musíte dojet trajektem ze severně položeného města Klaksvík. Připravte se, že budete vstávat poměrně brzy (pokud nebudete mít ubytování přímo v Klaksvíku), protože trajekt odjíždí už kolem 10:00. Cesta pak trvá kolem dvaceti minut a zaplatíte jen po cestě tam, zpátky už se to neplatí.

The drive from Syðradalur (the ferry station) to Trøllanes (the other side of the island) is about 17 km long and you will have to pass four different tunnels. I promise that you will love driving this road, since the views are breathtaking (once you get out of the tunnel haha).

Z přístavu ve vesnici Syðradalur jsme se rovnou vydaly jedinou silnicí, která na ostrově je, do Trøllanes. Dohromady je to jenom 17 km a cestou budete muset projet několik skalních tunelů. Každopádně už při příjezdu na ostrov nás hned dostaly neskutečný výhledy na všechny okolní ostrůvky, kterých je všude kolem velká spousta. Opět jsme zastavovaly zhruba každých 5 minut, abychom si všechno vyfotily. Byla to nádhera!

If you’re already on the Kalsoy island, not hiking to the Kallur Lighthouse is not an option. You definitely MUST go there! The hike to the lighthouse is a little bit steep, but you will be rewarded with even more stunning views up there. The path starts in Trøllanes, however, there are no signboards. We had to walk through the red gate at the end of the village, then turned right and walked in the direction of the ocean. After few meters we started climbing the hill, and once we reached the top, we continued straight. In total it took us like 40 minutes to get to the lighthouse. The hike is quite easy, but there are lots of rocks and moss on the way, so be sure you’re wearing appropriate shoes.

Naším hlavním cílem byl ale především maják Kallur, k němuž vylezete ze zmíněné vesnice Trøllanes. Cesta nahoru nám zabrala zhruba 40 minut, což ale bylo dáno i poměrně silnou vrstvou čerstvě napadaného sněhu. Jak je už na Faerských ostrovech dobrým zvykem, ani zde není stezka k majáku nijak značená. Musíte proto na levém konci vesnice (když stojíte čelem k oceánu) projít dřevěnou brankou a poté se vydat doprava směrem k vodě. Dostanete se ke kopci, který je potřeba přelézt a následně pokračovat rovně, souběžně s oceánem. Zhruba po 30 minutách byste měli uvidět maják. Je to tedy poměrně jednoduchá cesta, jenom doporučuju vzít si pořádnou obuv. Prakticky celou dobu půjdete po kamenité stráni, kde se nám to dost klouzalo a chudák Sylvia se i několikrát vyválela.

SIDE NOTE: don’t forget to check the Kalsoy ferry schedule (here). It doesn’t operate so often (especially in winter). We left the island about 4 PM, so we had enough time to finish the hike and get to the ferry station.

SIDE NOTE: Trajekt zpátky nám jel kolem 16h, takže jsme měly poměrně velkou rezervu, abychom se stihly od majáku v klidu vrátit. Určitě si nezapomeňte časy odjezdů pořádně zkontrolovat (zde), jezdí tam jen několik spojů denně (obzvlášť v zimě).

DAY 6: Viðareiði & Fossá waterfall

Our last day on the Faroes was dedicated to the northern islands where we found incredible dramatic landscapes and some more cute villages. All the islands are connected by tunnels with one lane roads inside. But don’t worry, there are always certain points that allow passing of cars driving in the opposite direction. One of the places we enjoyed the most in this area was a northernmost village called Viðareiði. We spent like half an hour taking photos there till the weather got bad again haha.

Na poslední den nám už zbyla jen nejseverněji položená vesnice Viðareiði, kde najdete roztomilý kostelík a krásný výhled na impozantní fjordy. Cesta tam vede přes celou řadu tunelů, ve kterých byste měli být ve střehu. Jsou poměrně úzké, takže protijedoucím autům se musíte vyhýbat na přesně určených místech. Po příjezdu do vesnice jsme pak měly asi jen půl hodiny na focení, než se nám opět stihlo zkazit počasí, takže jsme brzy utíkaly s promoklými foťáky zpátky do auta.

It kept raining for the rest of the day, so we decided to leave the islands and visit the Fossá waterfall that is considered to be the highest one on the Faroe Islands. And the good thing is it gets even more impressive in the rain. I just recommend you to visit it on your way to Saksun, it was quite far away from the northern islands. But we definitely wanted to take advantage of the bad weather haha. The waterfall itself is very easily accesible, since it’s located right beside the road. Just be careful, the wet grass can be very slippery there. I fell down quite bad (actually it was really funny, but it hurt!).

Předpověď nehlásila žádné blízké zlepšení, proto jsme se nakonec rozhodly sjet ještě k vodopádu Fossá, který za deště vypadá dokonce úplně nejlépe. Má totiž největší průtok přesně ve chvíli, kdy prší. Byla to sice celkem zajížďka, ale vzhledem k malým vzdálenostem na ostrovech jsme se tam dostaly asi za 50 minut jízdy. Vodopád je navíc hned u silnice, takže nemusíte v dešti nikam složitě šlapat. Jen pozor na nohy. Je tam většinou dost bláta, tak ať se nevymáznete, jako se to povedlo mně.

DAY 7: departure

We couldn’t believe it passed so fast. We had such a good time on the Faroe Islands, even though the weather was sometimes really bad. The landscape looked beautiful even in heavy rain/snow. We packed our stuff early in the morning, enjoyed last breakfast with a beautiful view of the fjords (and sheep), and hurried to get back to the airport. The drive took us around one hour and then we returned our rental car. It was really easy, because we just parked the car in the parking lot leaving the key inside the car. It’s incredible to see how trusting everyone is of one another on the Faroe Islands. I definitely want to go back there one day.

Uteklo to jako voda a je čas zase zvednout kotvy a vrátit se zpátky do Prahy. Poslední den jsme si už jen zvládly zabalit a vydat se na letiště, neboť Sylvii to letělo už ve 12h dopoledne. Vrácení půjčeného auta proběhlo naprosto hladce a rychle, neboť naším úkolem bylo auto pouze zaparkovat a klíčky nechat v kaslíku. Je to fakt neuvěřitelný, jak bezpečná a klidná země to je. A jak vám lidé důvěřují. Faery jsme si i z tohohle důvodu obě zamilovaly a rozhodně se tam plánujeme znovu vydat, příště třeba zase v létě.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Ulrich

  Thanks for the terrific post

  Reply

 • Lutragen

  My relatives always say that I am wasting my time here at web, except I
  know I am getting know-how daily by reading thes nice posts. http://freelanceeconomist.com/members/annisalvardo43/activity/1151952/

  Reply

 • Jovan

  Oh wow!! What an incredible post! And so many gorgeous photographs! Great job Teru!!

  Reply

  • Teru Menclova

   Thank you so much Jovan! Your support means a lot to me 🙂

   Reply

 • Zara

  That landscape though! Just so stunning! Can’t wait to finally make it here!

  Reply

 • Lenise Calleja

  These islands are so remote and raw! They are on my bucket list 🙂 Also well done for the tone in your photography, your shots are really unique.

  Reply

 • Christof & Marcus

  Such gorgeous impressions Teru! Nice to hear that you respect those peoples privacy… SM turned out pretty bad for some places.

  Reply

  • Teru Menclova

   Thank you guys! I really appreciate your feedback. 🙂 And yes, I agree. Violating someone’s privacy just because you want to get a good shoot doesn’t feel right to me.

   Reply

 • Top 5 articles:

  10 things you should pack for a winter trip in Iceland

  February 1, 2018

  Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

  May 11, 2018

  The ultimate Copenhagen city guide

  January 7, 2018

  How to plan an epic winter road trip in Iceland

  February 8, 2018

  The pros and cons of traveling solo

  February 25, 2018
  Top 5 articles
  Get notified of new posts!