Europe

Skotsko: co navštívit ve Skotské vysočině?

Cestu do Skotska jsem si naplánovala s mojí dobrou kamarádkou a fotografkou z Holandska Myléne Cybele. Dlouhou dobu jsme si vzájemně posílaly fotky různých fotografů ze Skotska, až jsme si nakonec usmyslely, že se tam taky vydáme. A stálo to za to. Skotsko je úžasná a v mnoha ohledech poměrně neobjevená země. Já bych vám teď ráda představila lokace z první části našeho tripu, kterou jsme strávili v oblasti kolem Glencoe, a zároveň poskytla pár rad, co se pronájmu auta a ubytování týče.

1. GLENCOE

První krásná oblast spadající do Skotské vysočiny, kterou potkáte cestou z Edinburghu, se nachází kolem městečka Glencoe. Najdete tam řadu menších jezer, nádherné zelené kopce a osamocené farmy, jež stojí za chvilku zdržení a pořízení několika fotek. Přála bych vám pěkné počasí, protože západy slunce jsou tam naprosto fenomenální. Navíc pokud tuto (a nejen tuto) oblast navštívíte v průběhu května jako my, můžete se těšit na pastviny plné malých jehňátek. Málem jsem se tam rozplynula!

2. GLENFINNAN VIADUCT

Mám mezi čtenáři nějaké fanoušky Harryho Pottera? Jestli ano, pak určitě oceníte právě Glenfinnan Viaduct, který se objevil ve čtyřech potterovských filmech a kde i v reálu můžete vidět (skoro) pravý Hogwart’s Express! Vlak tam projíždí každý den mezi 10:30-11:00 a pak později odpoledne mezi 15:00-16:00. My jsme vyrazili hned na ten dopolední čas a na místo dorazili cca v 10:30. Ze zkušenosti doporučuju nechat si minimálně půl hodinu až hodinu rezervu, neboť parkoviště je od viaduktu dost daleko, a pokud si chcete vyfotit vlak z výšky, pak musíte ještě vylézt na kopec za viaduktem. Nám se bohužel přihodilo, že jsme slyšeli houkat vlak už ve chvíli, kdy jsme byli ještě dole.. a musím říct, že takhle rychle jsem žádný kopec snad nevyběhla.

PS: Připravte se, že dalších fotografů tam bude opravdu hodně. I proto je lepší dorazit do Glenfinnan s předstihem, abyste v klidu našli místo na zaparkování.

3. BEN NEVIS

Ve stejné oblasti jako Glennfinnan Viaduct se nachází také nejvyšší hora Skotska Ben Nevis, na kterou se dá podniknout skvělý výstup. Jedná se o opravdu dlouhou túru, na které překonáte celkem 25 km a 1300 m stoupání + 1300 m klesání. Většina trasy jde po zpevněné kamenité stezce a v podstatě neustále do kopce, takže dobrá fyzická kondice je určitě potřeba. Z vrcholu jsou krásné výhledy, ale zatím se mi nikdy nepovedlo chytit počasí bez mlhy.

Kousek od Ben Nevisu se nachází městečko Fort William, kde můžete přes Airbnb najít celou řadu pěkných ubytování za rozumnou cenu (v přepočtu do 1 000,- na osobu za noc). Nám se povedlo ukořistit dokonce ubytování s výhledem právě přímo na Ben Nevis cca 20 minut od města.

4. PLODDA FALLS

Nedílnou součástí Skotské vysočiny jsou také vodopády, které sice možná nejsou tak obrovské jako třeba na Islandu, mají však rovněž své kouzlo. Řada z nich je totiž ukrytá v lesích jako například právě Plodda Falls. Od parkoviště půjdete cca 20 minut dlouhou procházkou, až dojdete k vyhlídce, která vám skýtá pohled na vodopád pěkně svrchu. Zjistíte, že je ve skutečnosti mnohem vyšší, než to vypadalo na fotkách. K vodopádu se dá sejít po dřevěných schodech a vyfotit ho také zezdola. Pro nejlepší záběr doporučuju přeskákat po kamenech na druhou stranu řeky (chce to trochu trpělivosti, ale skutečně lze nalézt tolik kamenů za sebou, abyste po nich v klidu přešli) a vyfotit si vodopád v celé jeho kráse! Díky Vojtovi (@vikingontherun), který byl na výletě s námi, že řeku přeskákal jako první. Posléze jsem se taky odhodala (jsem totiž jinak příšerně neohrabaná, takže jsem se logicky obávala nechtěné koupele).

Pár praktických tipů

1. Doprava ve Skotsku

Na výletě po Skotské vysočině se neobejdete bez auta, vlak je totiž v UK příšerně drahý a navíc poměrně neflexibilní. Nejekonomičtější a nejpraktičtější řešení je tedy určitě pronájem auta, který vás mimo sezónu vyjde na poměrně slušné peníze. Auto jsme měli půjčené na 5 dní a vyšlo nás do 10 000,- i s kompletním pojištěním – a to jsme dokonce jednou píchli. Na osobu tedy každý zaplatil něco přes 3 000,-. V případě pronájmu auta ale doporučuju dávat si pozor ještě na jednu věc – ve většině půjčoven v UK požadují kreditku a debetní karty vůbec nepřijímají (nebo z nich strhávají vysoké částky jako zálohu). My jsme měli štěstí s Europcar, ale určitě je lepší řešení pořídit si předem právě kreditku. Minimálně si tím ušetříte nervy chvíli před odjezdem.

2. Řízení ve Skotsku

S pronájmem auta samozřejmě souvisí také poměrně specifické řízení v rámci UK – všechno je tam naopak. Zatímco u nás se jezdí napravo, Britové mají všechno nalevo. Většina z vás to asi ví a zní to jako banalita, ale několikrát během cesty jsme se přesvědčili, že to opravdu není taková legrace. Důkazem budiž jedna proražená pneumatika a několik velmi „těsných“ setkání s protijedoucími auty. Doporučuji tedy auto opravdu pořídit s pojištěním. V případě, že se cokoliv po cestě přihodí, ihned kontaktujte vaši půjčovnu a oni vám se vším poradí a zamluví nejbližší servis. Zároveň váš řidič by měl být opravdu zkušený – na spoustě míst ve Skotské vysočině jsou pouze úzké jednoproudové ulice, kde se každou chvíli musíte šikovně vyhýbat protijedoucím autům. Manévrování si tedy ve Skotsku užijete ažaž.

3. Skotské jídlo

Skotská vysočina nepatří mezi oblasti, kde by se to hemžilo vybranými restauracemi a roztomilými kavárničkami. Připravte se spíš na to, že při přejezdu z jedné lokace na druhou ani žádnou restauraci nepotkáte, nebo bude úplně narvaná turisty a příliš drahá. My jsme se většinu našeho výletu stravovali v supermarketech, kterých je naštěstí všude dostatek. Jen pozor na platby kartou, na většině míst mají limit, kdy musíte zaplatit minimálně 5 liber (někdy i 10), abyste mohli platit kartou.

4. Ubytování ve Skotsku

V rámci oblasti Glencoe doporučuju hledat ubytování přes již zmíněné Airbnb. Je to pravděpodobně nejekonomičtější varianta, kterou můžete ve Skotsku sehnat. Pokud byste rádi během dvou dní stihli navštívit výše doporučené lokality, jako jsme to udělali my, pak bude ideální, pokud se ubytujete kolem města Fort William, odkud máte v příjemné dojezdové vzdálenosti jak Glenfinnan Viaduct, tak Ben Nevis či Glencoe. Plodda Falls jsou pak zhruba hodinu a půl cesty.

Zde končí první část mého travel deníčku ze Skotska. Následující díl vám konkrétněji přiblíží oblast the Isle of Skye, kde jsme strávili nejvíce času, a poslední pak samotný Edinburgh. Takže stay tuned!

 

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *