Europe

Skotsko: co vidět na Isle of Skye?

V tomto druhém díle o Skotsku (první najdete zde) vám ukážu několik nádherných míst z lokality, kam jsem se těšila úplně nejvíc – the Isle of Skye. Jedná se o nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy, na který se ze skotské pevniny pohodlně dostanete přes velký most. Od Fort William, kde jsme byli ubytováni noc před odjezdem na Skye, je to zhruba hodinu a půl cesty autem, z Edinburghu pak zhruba 4-5 hodin. Za sebe musím říct, že Isle of Skye se zařadil mezi nejkrásnější destinace, jaké jsem kdy navštívila. Úchvatný mix zelených kopců, obrovských skalních masivů a malých vesniček s nekonečnými pastvinami na člověka působí, jako kdyby se ocitl v některé ze scenérií z Harryho Pottera. V tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o tipy na ty nejhezčí destinace, které mě nejvíc okouzlily.

1. EILEAN DONAN CASTLE

Jednou z prvních lokalit, kterou po přejetí mostu ze skotské pevniny objevíte, je pohádkový hrad Eilean Donan Castle umístěný na stejnojmenném ostrůvku. Kolem hradu se rozkládá kamenité pobřeží, ze kterého si můžete hrad nerušeně prohlédnout a vyfotit. Pokud by vás zajímal také zevnitř, pak se připravte, že budete muset zaplatit vstupné 7 liber (+50 centů). Hrad je navíc v letních měsících otevřen jen do 18h, přičemž poslední návštěvníci jsou přijímáni do 17h. My jsme z důvodu časové úspory nakonec prohlídku přeskočili a pokračovali v cestě (která byla následně stejně přerušena píchnutou pneumatikou :).

2. THE FAIRY POOLS

Další úžasným místem, které byste určitě neměli vynechat, jsou vodopády zvané Fairy Pools. Jedná se o komplex několika vodopádů, který se nachází u úpatí hor – nádherné výhledy jsou tedy rozhodně zaručeny. Pokud navíc budete mít štěstí na počasí, můžete se v některém z níže položených přírodních bazénků vykoupat. Od parkoviště vám cesta k vodopádům zabere maximálně 20 minut chůze.

3. THE OLD MAN OF STORR

Pravděpodobně nejproslulejší přírodní zajímavostí je komplex několika obrovských skal pojmenovaný the Old Man of Storr. Na tohle místo jsem se těšila asi úplně nejvíc, proto jsme pečlivě vybírali čas, kdy se tam vydáme. Nakonec jsme se rozhodli dojet ke skalám brzy ráno, abychom se vyhnuli největšímu náporu turistů a zároveň využili zamračené předpovědi počasí. Možná jsem to už zmiňovala v předchozích článcích, ale prakticky nikdy nefotím za slunečného počasí, maximálně při východu a západu slunce. V případe the Old Man of Storr tedy bylo jednou z hlavních priorit chytit pěkné světlo, což se nám nakonec celkem povedlo. Co se týče nějakých dalších praktických rad, počítejte, že od parkoviště půjdete poměrně příkrým stoupáním zhruba 45 minut, než dorazíte k celému komplexu. Ty výhledy jsou ale naprosto fenomenální!

4. KILT ROCK

Krátkou zastávku na cestě mezi Portree (největší příštavní město na Skye) a Staffinem můžete udělat také u Kilt Rock, což je obrovský skalní masiv formující pobřeží části ostrova. Jméno Kilt si tyto útesy zasloužily údajně díky tomu, že tvarem opravdu připomínají skutečný kilt (tradiční skotskou „sukni“ pro muže). Hned u vyhlídky na nejhezčí část s vodopádem, který teče přímo do moře, máte k dispozici velké parkoviště a také stánek s občerstvením.

5. QUIRAING

Pokud byste rádi uskutečnili delší hike, pak doporučuju navštívit oblast Quiraing. Navigace by vás v tomto případě měla navést přímo až k parkovišti, ze kterého se posléze vychází po stezce na celý okruh. My jsme na stezce opět hodně fotili, protože výhledy, které celá cesta nabízí, jsou naprosto úžasné, takže jsme celý okruh ani projít nestihli. Náročnost je nicméně poměrně nízká, takže sem můžete vyrazit na výlet klidně s celou rodinou. Pevná obuv a pro jistotu pláštěnka jsou však určitě potřeba.

6. NEIST POINT LIGHTHOUSE

Posledním místem, které jsem si na Skye absolutně zamilovala, je nejvýchodnější výběžek ostrova, na kterém se nachází jeden z nejslavnějších majáků celého Skotska. Lokalita kolem Neist Point Lighthouse připomíná se všemi útesy a skalnatými kopci Faerské ostrovy a navíc je to jedno z míst, kde potkáte volně puštěné ovce. Jak už jsem psala v prvním článku, květen je obdobím, kdy ovce mají mladé, proto jsme u majáku strávili spoustu času obdivováním roztomilých jehňat. 🙂 Maják jinak doporučuji fotit z pravé strany (když stojíte čelem k majáku), odkud budete mít ten nejlepší výhled.

FOOD

1. CAFÉ LEPHIN

Kromě toho, že jsme na Skye pokračovali především v naší supermarketové stravě, při cestě od Neist Point Lighthouse jsme dokonce objevili naprosto skvělou kavárnu s výborným homemade jídlem a vynikající kávou. Café Lephin se nachází v malé stejnojmenné vesnici a patří mladému páru, který vám s úsměvem naservíruje vynikající domácí polívku s ještě teplým chlebem. Dokonce budete mít možnost se tam připojit také na WiFi, což je na Skye poměrně velká vzácnost. Část ostrova je totiž úplně bez signálu.

ACCOMMODATION

Celý náš pobyt na Skye (celkem 3 noci) jsme strávili v krásném hotelu Raasay, ke kterému sice musíte dojet trajektem z přístavu Sconser (cca 20 minut), odměnou vám je však pobyt v prostředí úchvatného malého ostrova. Doporučuju si tam vyhradit nějaký čas navíc a ostrov si zkusit projít/projet – celé jeho pobřeží za to skutečně stojí. Zároveň bych doporučila boouknout si v hotelu i snídani, která je naprosto fenomenální. Každý den jsem snídala vafle s javorovým sirupem a ovocem a musím říct, že to byla nejlepší volba. Pokud tedy hledáte klidné místo v nádherném prostředí s úžasnými scenériemi, pak je právě Raasay tou správnou volbou.

Z the Isle of Skye je to takhle vše, ale pokud by vás zajímalo něco dalšího, určitě můžete napsat zprávu, případně mi tu zanechat komentář nebo se připojit na můj Instagram.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

3 Comments on “Skotsko: co vidět na Isle of Skye?

 1. Theophyllus

  Thanks a bunch for sharing tһis with aⅼl people you rеally realize wһat yοu’re
  talking apprοximately! Bookmarked. Please additionally talk оver
  wіtһ my web site =). We can have a hyperlink tгade arrangement ƅetween us

  Reply

 2. Rx Asap,

  Greewtings from Carolina! I’m bored to tears aat work soo I decided
  to browse your site on my iphhone during
  lunch break. I love the info yoou pressnt here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m shocked at
  how fast your blog loaded on mmy cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyways, superb blog!

  Reply

 3. eye lashes

  Keep this going please, great job!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *