Europe

Edinburgh: co navštívit a kde se najíst?

Jsou města, o kterých se obecně říká, že byste je měli aspoň jednou navštívit (zdravím do Londýna, Paříže nebo Říma – v tom posledním jsem ještě nebyla. :)) A pak jsou méně nápadná města, od kterých nemusíte mít velká očekávání a přitom vás zcela ohromí. Ruku na srdce, Edinburgh má na svém primárním wishlistu asi málokdo (ať už z důvodu dražších letenek – občas i trojnásobná cena než do Londýna – hrozby nevlídného počasí či méně nápadných památek). Já jsem si ho však úplně zamilovala, byť jsem se tam ocitla poměrně náhodou. Do Skotska jsem se totiž chystala primárně kvůli Highlands a Isle of Skye. Nakonec jsme však ve skotském hlavním městě strávily s kamarádkou dva poslední dny našeho roadtripu, během nichž jsme stihly projít všechna podstatná místa a dokonce navštívit několik skvělých kaváren. Níže najdete seznam pěkných a snad i méně turistických míst, jímž se při vaší návštěvě Edinburghu můžete inspirovat.

Pro milovníky přírody

V Edinburghu, byť je to hlavní město, si přijdou na své i milovníci přírody a zeleně (možná i proto se mi tam tolik líbilo). Úžasným místem, kde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta, je oblast zvaná Pentland Hills. Jedná se o seskupení několika kopců pokrytých pastvinami, kde můžete mimo koní vidět i pro Skotsko poměrně typické dlouhosrsté krávy (highlanders). Z města se tam dostanete autobusem č. 27 a cesta by vám neměla zabrat více než půl hodiny. Kolik času tam posléze strávíte, je pak už jen na vás. Ze zkušenosti bych doporučila vyrazit do této lokality za hezkého počasí, abyste si naplno užili výhledu na město, který se odsud nabízí.

Pro milovníky výhledů

První, co vždy hledám, když se chystám na výlet někam do města, jsou (kromě kaváren) také view points. Miluju ptačí perspektivu a výhledy nejen v horách, ale právě i ve městech. Koukat na svět svrchu je totiž hrozně fajn. 🙂 V Edinburghu najdete jedno naprosto skvělé místo, odkud budete mít město jako na dlani, a sice Arthur’s Seat. Cesta nahoru vám zabere zhruba 30 minut, což za ten krásný výhled rozhodně stojí – a to především při západu slunce.

Pro milovníky zeleně

Dalším místem, které mě ve městě zpravidla nikdy nezklame, je botanická zahrada. A ta edinburská je naprosto úžasná! Vstup do rozlehlého parku s venkovními expozicemi je zcela zdarma, limitováni jste tedy pouze otevíracími hodinami. Zaplatíte jenom v případě, že byste chtěli navštívit obrovský skleník, umístěný uprostřed hlavního parku. Za sebe určitě doporučuju vyrazit do botanické pěšky, z centra města je to procházka maximálně na 20-30 minut (záleží, jak hodně budete fotit). Cesta totiž vede přes jednu z nejhezčích edinburských čtvrtí s krásnými rezidenčními domy, zarostlými dvorky a menším parkem.

Pro milovníky procházek

Z botanické zahrady můžete pokračovat dále pěšky zpět směrem do centra, tentokrát do oblasti zvané Circus Lane, kde najdete malebné kamenné uličky, staré domy a mnoho fotogenických zákoutí. Odtud se můžete napojit na zelenou oázu uprostřed města, a to Dean Village, což je čtvrť rozkládající se kolem edinburského potoka Leith Waters. Připadalo mi skoro až neuvěřitelné, kolik zelených míst, parků a zahrad můžete v Edinburghu najít. Město je navíc samo o sobě poměrně malé, takže se v něm dá pohybovat většinu času pěšky.

Pro milovníky jídla

Jak už jsem zmínila v předchozích článcích, snídaně, brunche a vlastně jídlo obecně je oblíbenou a nedílnou součástí mého cestování. Po příjezdu do Edinburghu pozdě večer jsme měly proto jednu hlavní starost – kam vyrazíme následující den na snídani? Nejmilejší Dína, slečna, u které jsme couchsurfovaly, nám doporučila kouzelnou kavárnu jen pár ulic od jejího bytu. Piecebox je příjemný podnik, kde to vypadá jak v obýváku staré anglické babičky a kde vás uvítají se skutečně velkou nabídkou. Po asi půlhodinovém zírání do meníčka s bezradnými výrazy u nás nakonec zvítězily palačinky, v mém případě nepřekonatelná kombinace s javorovým sirupem – a musím říct, že lépe jsem si vybrat nemohla. Toto místo nás navíc natolik okouzlilo, že jsme se tam ještě následující den vrátily na odpolední kávu a lemon bread.

2. Salt Café

Vynikající snídani/brunch vám naservírují také v kavárně Salt Café, která se nachází v roztomilé čtvrti Morningside. (Tu bych doporučila navštívit i v případě, že rádi nakupujete – najdete tam celou řadu skvělých lokálních sekáčů). Kromě klasické anglické snídaně či jiných vaječných variací budete mít v této kavárně možnost dát si veganskou snídaňovou/obědovou variantu. U mě zvítězil jako už tradičně chléb s avokádem a musím říct, že lepší jsem dlouho neměla. 🙂

Pro milovníky kávy

Miluju kávu, proto v mém itineráři nesmí chybět ani návštěva nějaké pěkné kavárny, kde kromě dobrého jídlo servírují i výběrovou kávu. Urban Angel, která se nachází přímo v edinburském centru asi 10 minut pěšky od hradu, je právě místem, kam se vydat za kvalitními kávovými a jinými nápoji. (Každopádně výborné jídlo tam najdete také, brunchové menu dokonce servírují každý den až do 17h – i můj oblíbený avokádový toast.

A na závěr ještě pár záběrů přímo z edinburského centra. Děkuju za přečtění dalšího z mých travel článků. 🙂

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *