Menu

Dubai

4 top things to do in Dubai

February 25, 2020

Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. Pokud tohle skutečně platí, pak by ten náš rok 2020 měl být plný cestování a skvělých zážitků. 1. ledna jsme totiž hned ráno (ano, brzy ráno po Silvestru) nasedli do letadla směr Dubaj, kde jsme strávili následující čtyři plně nabitý dny. 

Musím se přiznat, že Dubaj jsem asi nikdy neměla vysoko na seznamu destinací, kam bych se chtěla podívat. A mohly za to z velký části předsudky typu “je to destinace jenom pro bohatý”, “kromě nakupování a večeří v luxusních restauracích se tam nedá nic dělat”, “je tam pravděpodobně velká kulturní bariéra”. Proto mě mile překvapilo, a taky z tohohle důvodu miluju cestování, že se tyhle moje krátkozraký předsudky nepotvrdily.

Proč Dubaj navštívit?

Dubaj je melting pot nejrůznějších kultur. “Domácí” obyvatelstvo (Emiráťané) tvoří jen asi 15 % populace, zbytek jsou přistěhovalci z Indie, Pákistánu, Bangladéše či Filipín. Mně osobně se líbilo potkávat na ulicích lidi ze všech možných koutů Asie a zároveň vidět, jak se všichni vzájemně respektují. 

Dubaj navíc není jen obří město s nejvyšší budovou světa nebo největším nákupním centrem. Je to celý jeden emirát, který zasahuje až k hranicím s Ománem. Aktivit, co tam můžete provádět, je tudíž celá řada. Opět to není jen o nakupování, ale naplánovat si můžete třeba i trekování v horách, jízdu na kajacích, pouštní safari nebo let letadlem. Já jsem nikdy na města moc nebyla, proto mě tahle širší škála outdoorových aktivit dost nadchla. V dubajským emirátu tudíž najdete i krásnou přírodu. Jsou to nejen hory při hranicích s Ománem, ale právě třeba i poušť nebo rozsáhlý kamenitý pláně připomínající měsíční krajinu.

1. Hatta

Hned druhý den po příletu jsme vyrazili z města do horský rezervace Hatta, kde jsme měli na výběr z celý řady různých aktivit. Byly to necelý dvě hodiny jízdy po dálnici, takže jsme tenhle čas rovnou využili k dospání časovýho rozdílu, který je ale naštěstí “jen” o 3 hodiny dopředu oproti Praze. Ze všech těch super aktivit, jako byla třeba lukostřelba, horský kola, kajaky nebo jízda na koních, pro mě byly kajaky jasnou volbou. Původně jsem se těšila i na koně, ale protože jsme měli dost nabitý harmonogram, obojí by se nestihlo. 

Ještě než jsme se vydali vstříc vodnímu dobrodružství, vyzkoušeli jsme si i terénní sjezd v takových speciálních kárách. Zpočátku nebezpečně vypadající zábava se nakonec přeměnila v pěkný vzrůšo, a kdyby nás netlačil čas, sjela bych si tu dráhu klidně desetkrát. 

Kajaky pak byly o něco větší pohodička, kdy jsme si v podstatě objeli jezero Hatta Dam a obdivovali nádherný výhledy kolem dokola. Jenom upozorňuju, že tam bylo poměrně velký rušno, proto je určitě lepší vyrazit do Hatty mimo prázdniny a víkendy. Pokud by vás zajímal ceník nebo šíře aktivit, všechno najdete na jejich webu.

2. old town city tour

Všichni asi známe Dubaj hlavně jako obrovskou moderní metropoli, kde se všechno blyští, v ulicích se prohánějí sportovní auta a turisti tam utrácejí horentní sumy za kabelky, boty a další zbytečnosti. 🙂 Tohle město má ale i starší původní část, kde na vás skutečně dýchne arabská kultura. A protože nejsem úplně ten typ, co by procházel centrum s papírovou brožurou v ruce, strávila jsem celý odpoledne s milou průvodkyní Hebou z Emirati Kashtas. Ta nás (ve skupině jsme byli celkem čtyři) zasvětila nejen do arabských tradic, ale i ochotně odpovídala na všechny moje všetečný dotazy ohledně arabskýho světa, práv žen a islámskýho náboženství. 

Dozvěděla jsem se například, že burka je záležitostí tradice, nikoliv náboženství. Nebo že ženy najdete v Emirátech i ve vysokých vládních pozicích. Zaujala mě i místní pohostinnost. V muzeu kávy ve starým městě jsme si vyzkoušeli posezení v místnosti zvaný Majlis, která se běžně nachází v arabských domácnostech a slouží k přijímání hostů vynikající kávou. Arabové si velmi váží osobního soukromí, proto je tato místnost vždy oddělena od zbytku domu.

Součástí city tour byla také jízda lodní hromadnou dopravou, která přepravuje nejen turisty, ale i místní obyvatele přes dubajský kanál. A poté i návštěva lokálního trhu, kde jsme si ochotně nakoupili spoustu arabskýho koření, arganový olej a vynikající datle. 

Určitě doporučuju absolvovat tuhle city tour s průvodcem, budete mít tak možnost dostat odpovědi na všechny vaše otázky. Pokud byste měli zájem, veškerý info o tours najdete zde. 

3. let hydroplánem nad dubají

Miluju obdivovat města z ptačí perspektivy! Lítání sice nemiluju vůbec, ale možnost prolétnout se nad celou Dubají v hydroplánu jsem prostě nemohla odmítnout. Předem jsem se obrnila přesvědčením, že malý letadlo bude podobně bezpečný jako to velký, a let si překvapivě užila bez jakýhokoliv návalu úzkosti. Pilot nám navíc udělal perfektní tour nad celým městem, takže jsme viděli nejen Burj Khalifa a down town, ale taky třeba Burj-al-Arab, což je známý hotel ve tvaru plachetice (btw. nejluxusnější na světě – mají tam dokonce i zlatý záchody!), obrovský ruský kolo nebo uměle vytvořený komplex ostrůvků the Palm.

V hydroplánu společnosti Seawings Dubai s námi letělo ještě 6 dalších pasažéřů a každý měl svoje místo u okýnka. Veškerý info k letům najdete zde.

4. pouštní safari

Kdo by se nechtěl projet po poušti v nádherných starých Land Roverech z 50. let? V dubajský pouštní rezervaci jsme strávili poslední den a noc našeho výletu. Odvoz nás vyzvedl rovnou u našeho hotelu a o hodinu později předal do rukou průvodci v opraveným veteránovi. 

Jenom taková vsuvka – využití starých Land Roverů v poušti má svůj důvod. Jedná se totiž o jistou formu recyklace, kdy se společnost Platinum Heritage, která tohle pouštní safari pořádá, raději rozhodla opravit několik již vyřazených vozů, než aby se nakupovaly nové. Každý vyřazený auto totiž jinak představuje velkou spoustu nezpracovatelnýho odpadu. 

Obecně celá zkušenost s Platinum Heritage byla příjemným překvapení, co se přístupu k ochraně přírody týče. V poušti je povoleno jezdit pouze po vyznačených stezkách, na sjíždění dun tedy můžete zapomenout. Správci rezervace se vyhýbají podobným atrakcím právě proto, že to výrazně ničí jak faunu, tak flóru pouště. Celý výlet byl navíc plastic-free (na přivítanou jsme dostali cestovatelský lahve s vodou) a jídlo se servírovalo pouze z lokálních surovin. 

V podstatě to vypadalo tak, že jsme nejdřív vyrazili na obhlídku rezervace, kde jsme měli možnost vidět jak stádo arabských oryxů, kteří jsou teda neskutečně nádherní, tak malý gazely. Poté nás čekalo sokolnický představení, protože sokoli se od pradávna využívali arabskými beduíny k lovu. A nakonec nás zavezli přímo až do beduínskýho kempu, kde jsme měli výbornou lokální večeři a posléze i strávili noc. Navzdory světelnýmu znečištění od nedaleký Dubaje tam byl neuvěřitelný výhled na hvězdy! 

Pokud byste měli zájem o podobnou zkušenost, mrknout se můžete tady.

tipy navíc

V Dubaji je spousta dalších věcí, co byste mohli navštívit. Osobně se mi ještě moc líbila nově zbudovaná plážová oblast La Mer, kde najdete nepočítatelný množství výborných restaurací, pěkných obchodů, všudypřítomný street art a taky hezky udržovanou pláž. Je to malý mikrosvět uvnitř obrovskýho města. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit uzbeckou restauraci Osho, kde jsme strávili hrozně příjemný večer a pochutnali si na výborný kuchyni inspirovaný kulturou Střední Asie.

A nebyl by to pořádný dubajský výlet, kdybych se nepodívala na střechu některýho z tamních mrakodrapů. Po důkladný rešerši jsme nakonec vybrali luxusní hotel Shangri-La, který sice za výstup nahoru kasíruje cca 200,-, ale zase nabízí jeden z nejhezčích výhledů na downtown s Burj Khalífou jako hlavní dominantou. Co jsem si tak všimla, lidé si návštěvu střechy bookovali dopředu, je totiž poměrně malá. Proto doporučuju do hotelu zavolat nebo napsat s předstihem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!