Scandinavia

Nejlepší kavárny a obchody ve Stockholmu

Jak jsem již avizovala na mnohých setkáních s přáteli a také na svých sociálních sítích, moje cestovatelské plány jsou letos orientovány především na sever (a částečně také na západ). Důvod je jednoduchý; po více jak ročním pobytu v Madridu a cestování prakticky jen po Španělsku mě začaly lákat spíš chladné oblasti, vysoké hory, sníh a klidnější skandinávská kultura. Proto se jednou z prvních destinací pro tento rok stal právě Stockholm.. hory tam sice nenajdete (v našem případě zrovna ani sníh, byť jsme tam byly v únoru), zato geniální skandinávský design, inspirativní lidi na ulicích a zdvořilou rezervovanost tamních obyvatel rozhodně ano!

Kromě toho, že miluju přírodu, jsem také velká kavárenská povalečka a milovnice designu. Z tohoto důvodu byly pro mě jedním z největších lákadel právě stockholmské kavárny a obchody s designovým oblečením. Za ty čtyři dny se mi jich podařilo navštívit celkem dost (což je i vzhledem k astronomickým švédským cenám vcelku obdivuhodné), takže bych vám nyní chtěla dát pár tipů, co byste určitě neměli minout, pokud se taky chystáte do švédské metropole a jste natolik velcí milovníci kávy, že vám nebude líto si za vaše oblíbené cappuccino trochu připlatit. Případně za nový kousek do vašeho šatníku (vzhledem k řadě fairtrade značek, které se ve Stockholmu prodávají, jsou ale vyšší ceny zcela adekvátní).

1. ROSENDALS TRÄDGÅRD

Naprostou jedničkou na mém seznamu je rozhodně kavárna s názvem Rosendals Trädgård, která má skvělý koncept (především pro milovníky všeho zeleného!). Jedná se totiž o kavárnu vybudovanou v rámci přestavěného skleníku, kde vás kromě kávy potěší i velká nabídka různých dobrot – od vynikajících koláčů až po pestré obložené chleby s rukolou, avokádem, humusem a dalšími trendy záležitostmi. A nebojte se, že by vám ve skleníku bylo vedro, mají to kompletně přestavěné i s odvětrávacím zařízením.


2. KAFFEVERKET

Jsem veganka, a tudíž problémy s jídlem řeším na cestách poměrně často. Ve Stockholmu je ale naštěstí dostatek alternativních kávarno-bister, kde se spokojeně nají lidé i s těmi nejdivnějšími dietami. Na obrovské mísy salátu s nejrůznějšími vegan i neveganskými ingrediencemi vzpomínám ještě teď. Určitě doporučuju zajít si na dobrý oběd, případně brunch do Kaffeverket. Možná si jen budete muset počkat na místo, tento podnik má totiž opravdu skvělou pověst, což je podle délky front dost jasné.

3. TOUS LES JOURS

Dalším skvělým místem, které rozhodně stojí za navštívení, ať už na snídani nebo brunch, je kavárna s názvem Tous Les Jours. Trocha Francie uprostřed Stockholmu? 🙂 To zase úplně ne. V kavárně mají totiž klasické švédské dobroty, například vynikající skořicové šneky či proslulý dezert zvaný semla (což je měkký bochánek naplněný neskutečným množstvím šlehačky). Pokud jste šlehačkoví fandové, pak určitě vyzkoušejte.

4. JUDITS SECONDHAND

Jak už to v případě výletů do velkých měst bývá, poslední den jsme vyrazily s kamarádkou nakupovat. Jestliže vás baví design a móda, pak je Stockholm tím správným místem, které navštívit. Jednou z našich prvních zastávek byl secondhand Judits, kde najdete spoustu vcelku drahých designových značek za přijatelné ceny. Spíše vintage výloha na první pohled dost klame, uvnitř si totiž přijdou na své i milovníci minimalistické módy a jednoduchých střihů.

5. GRANDPA STORE

A to nejlepší nakonec – obchod, který mě zaujal úplně nejvíc, se jmenuje Grandpa store a po Stockholmu jich najdete hned několik. Poměrně vysoké ceny jsou vykompenzovány skutečně kvalitními a originálními kousky od lokálních i mezinárodních designérů a zajímavých značek. Kromě oblečení tam najdete navíc také bytové doplňky, super knihy, časopisy typu Kinfolk, Cereal a spoustu dalších skvělých věcí. Interiér je navíc úžasně fotogenický.

Zde můj mini travel guide do Stockholmu končí a už jen doufám, že vám v budoucnu poslouží. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, určitě neváhejte napsat, případně komentovat.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *