Europe

Proč navštívit německé Braniborsko?

Každý z nás má jistě vytvořený sáhodlouhý seznam míst, která by rád navštívil. Já jsem na tom stejně. A ačkoliv cestuju skoro pořád, mám pocit, že se ten seznam postupně spíš prodlužuje. Poslední dobou mě navíc baví objevovat skryté poklady, o nichž nikdo neví, a vyhýbám se vyloženě turistickým místům. A o tom přesně byl i výlet do Braniborska, kam jsem se vydala spolu s magazínem SOFFA (dnes již neexistuje) a který pro nás připravil tým z Germany Tourism. Naším cílem nebyla Postupim, jak by každý předpokládal, ale spousta jiných méně známých míst. Níže najdete několik tipů, co v tomto regionu navštívit. Braniborsko je navíc v příjemné dojezdové vzdálenosti od Prahy, takže na víkendový výlet ideální.

1. Jezera Senftenberg & Geierswalde

Naším prvním cílem byla Lužická jezera, která jsou v létě vyhledávanou rekreační oblastí. Pro přenocování jsme si vybrali městečko Senftenberg, konkrétně hotel Strandhotel, kde jsme strávili celkem dvě noci. Městečko i přilehlá jezera jsou oázou klidu a umožní vám utéct aspoň na chvíli před ruchem velkoměsta. Doporučuju sem vyrazit za hezkého počasí na cycling tour, případně na projížďku lodí. Půjčovnu najdete v kempu Hafencamp, kde se můžete přímo ubytovat. Pokud byste chtěli vyzkoušet něco extra, můžete přespat v jedné z jejich útulných stromových chatek.

Netradičním ubytováním jsou také místní houseboty, které najdete na jezeře Geierswalde. Ty se mi osobně líbily úplně nejvíc. Hned jsem si představila samu sebe, jak sedím na terase s knihou a skleničkou dobrého vína a pozoruju západ slunce nad jezerem. Třeba příště!

Tip na jídlo

Pokud navštívíte městečko Senftenberg, doporučuju zajít do příjemné restaurace Die Drogerie. Nejenže mají skvělé jídlo a rozsáhlou nabídku výběrových vín, ale třeba budete mít štěstí a narazíte tam i na příjemnou paní majitelku, která si s vámi nadšeně povykládá. My jsme si tenhle večer natolik užili, že se nám pak nechtělo ani zpátky na hotel.

2. Glashütte village

Dalším pěkným místem, které jsme v Braniborsku navštívili, byla malá sklárna ve vesničce s příhodným názvem Glashütte. Přivítal nás tam neskutečně milý pan majitel, který jen kvůli mně upekl veganský závin! Ve sklárně jsme měli možnost podívat se na výrobu skla a poté jsme se vydali omrknout místní galerii. Ve vesnici najdete také útulnou kavárnu Potteria a nádherné zahradnictví hned vedle. Byl tam takový klid, že bych tam vydržela celý víkend.

3. Beelitz-heilstätten

Tohle místo mě překvapilo asi úplně nejvíc. Zchátralá léčebna tuberkulózy, která začala fungovat v období první světové války, byla hodně mrazivou zastávkou na našem braniborském putování. Celé místo má neskutečnou atmosféru, téměř jako z hororu nebo true crime příběhu. Doporučuju zaplatit si guided tour a nechat se provést celým areálem. Bez průvodce se do jednotlivých domů nedostanete a navíc všechny vyprávěné historiky stojí za to.

4. Spargelhof Klaistow

Poslední zastávka našeho výletu se mi ale líbila úplně nejvíc. Jednalo se o chřestovou farmu Spargelhof Klaistow, která se nachází hned u lesa, do něhož si můžete po výborném obědě zajít na procházku. Na farmě navíc pěstují borůvky, které si můžete v sezóně sami natrhat, případně si je koupit už ve zpracované podobně v místním farmářském krámku. Po dvou hodinách strávených povídáním s místními jsem odjížděla do Prahy naprosto odpočatá a příjemně naladěná.

Tip na jídlo

Jednu noc jsme strávili také v malém městečku Jüterbog, kde jsme si večer dali procházku a zašli na výbornou večeři do jednoho z místních podniků. Navštívili jsme španělský tapas bar Nikolaibar, který vede postarší německý pár nadšený pro španělskou kulturu. A já byla nadšená taky, protože kdo mě zná, tak ví, že mám pro Španělsko velkou slabost a nějakou dobu jsem tam žila. Proto mě příjemně překvapila kvalita surovin, které v restauraci podávali. Doporučuju vyzkoušet, pokud někdy budete poblíž.

Dejte mi vědět, jestli jste někdy v Braniborsku byli a co se vám tam líbilo nejvíc. Já od toho neměla příliš velká očekávání a nakonec jsem byla opravdu mile překvapena. Na víkendový únik z města doporučuju!

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *