Menu

Scotland

Places off the main tourist trail in Edinburgh

August 12, 2017

Everyone knows there are those iconic cities that so many people dream about visiting – yeah, I mean Paris, London or for example Rome (the last one is still on my list). Please, don’t get me wrong here, it’s perfectly fine if you dream about visiting London, since it’s so damn pretty. 🙂 My point is that on the other hand, there are also some other cities that are not usually on our wishlist. Actually I’ve never dreamt of visiting Edinburgh – the flights are sometimes three times more expensive than to London, and over all I didn’t hear much about this city. But it turned out that Edinburgh had many beautiful places to offer, and at the end of the day, we were really glad we could spend there at least two days after our road trip around Scotland. Below, you can find few reasons why you should really consider visiting this beautiful Scottish gem.

Jsou města, o kterých se obecně říká, že byste je měli aspoň jednou navštívit (zdravím do Londýna, Paříže nebo Říma – v tom posledním jsem btw. ještě nebyla. :)) A pak jsou méně nápadná města, od kterých nemusíte mít velká očekávání a přitom vás zcela ohromí. Ruku na srdce, Edinburgh má na svém primárním wishlistu asi málokdo (ať už z důvodu dražších letenek – občas i trojnásobná cena než do Londýna – hrozby nevlídného počasí či méně nápadných památek). Já jsem si ho však úplně zamilovala, byť jsem se tam ocitla poměrně náhodou. Do Skotska jsem se totiž chystala primárně kvůli Highlands a Isle of Skye. Nakonec jsme však ve skotském hlavním městě strávily s kamarádkou dva poslední dny našeho roadtripu, během nichž jsme stihly projít všechna podstatná místa a dokonce navštívit několik skvělých kaváren. Níže najdete seznam pěkných, a snad i méně turistických míst, jímž se při vaší návštěvě Edinburghu můžete inspirovat. 🙂

FOR NATURE LOVERS

I fell in love with Edinburgh, and the reason is very simple – it’s a perfect mixture of nature and old british architecture. You have always a chance to either stay in the city or escape to some green oasis. In this sense, I highly recommend you to visit area called Pentland Hills. As you can guess from the name, it’s a range of hills situated in the south-west of Edinburgh. The best way to get there is by bus no. 27 that goes directly from the city centre. Most of the land in Pentland Hills is upland pasture, which means you can see there many animals, in first place horses and highland cattle (those famous hairy cows :)). Besides amazing fauna, the hills offer a wonderful view of the city.

V Edinburghu, byť je to hlavní město, si přijdou na své i milovníci přírody a zeleně (možná i proto se mi tam tolik líbilo). Úžasným místem, kde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta, je oblast zvaná Pentland Hills. Jedná se o seskupení několika kopců pokrytých pastvinami, kde můžete mimo koní vidět i pro Skotsko poměrně typické dlouhosrsté krávy. Z města se tam dostanete autobusem č. 27 a cesta by vám neměla zabrat více než půl hodiny. Kolik času tam posléze strávíte, je pak už jen na vás. Ze zkušenosti bych doporučila vyrazit do této lokality za hezkého počasí, abyste si naplno užili výhledu na město, který se odsud nabízí.

for view lovers

Yeah, you might have already noticed – I’m a huge fan of beautiful views. To that end, everywhere I go I always seek for a beautiful view point that would provide me a different perspective on the scale of the place. So yeah, you can find perfect one also in Edinburgh. Arthur’s Seat is a hill located close to the city that gives a spectacular view from above. We went there just before sunset and the experience was truly wonderful.

První, co vždy hledám, když se chystám na výlet někam do města, jsou (kromě kaváren) také view points. Miluju ptačí perspektivu a výhledy nejen v horách, ale právě i ve městech. Koukat na svět svrchu je totiž hrozně fajn. 🙂 V Edinburghu najdete jedno naprosto skvělé místo, odkud budete mít město jako na dlani, a sice Arthur’s Seat. Cesta nahoru vám zabere zhruba 20 minut, což za ten krásný výhled rozhodně stojí – a to především při západu slunce.

FOR PLANT LOVERS

When traveling to a big city, it’s always a good idea to visit local botanical garden. And that one in Edinburgh is really something! The entrance is for free (the only thing you have to pay is the ticket for the main greenhouse), so you can easily go there for a quick walk, picnic or even a photoshoot. I highly recommend going there by walk from the centre, it will take you only about 20-30 minutes, and you will have a chance to visit one of the most beautiful residential area of Edinburgh.

Dalším místem, které mě ve městě zpravidla nikdy nezklame, je botanická zahrada. A ta edinburská je naprosto úžasná! Vstup do rozlehlého parku s venkovními expozicemi je zcela zdarma, limitováni jste tedy pouze otevíracími hodinami. Zaplatíte jenom v případě, že byste chtěli navštívit i obrovský skleník, umístěný uprostřed hlavního parku. Za sebe určitě doporučuju vyrazit do botanické pěšky, z centra města je to procházka maximálně na 20-30 minut (záleží, jak hodně budete fotit .)). Cesta totiž vede přes jednu z nejhezčích edinburských čtvrtí s krásnými rezidenčními domy, zarostlými dvorky a menším parkem.

FOR EVERYONE WHO LOVES TO WALK

There is another great thing about Edinburgh – it’s actually quite small (especially the city centre), so you can avoid the public transport and easily just walk around on your own. Straight from the botanical garden, you can go back to the centre, this time to the area called Circus Lane. I absolutely loved it there, since I’m a big fan of picturesque brick houses and tiny streets. Then if you keep going, you can get from Circus Lane to one of the greenest area of Edinburgh – Dean Village. It’s a quiet and pretty small residential area with the Water of Leith, a small river that snakes its way through the city. You can take a nice walk along this waterway and enjoy the view of the small houses that line it.

Z botanické zahrady můžete pokračovat dále pěšky zpět směrem do centra, tentokrát do oblasti zvané Circus Lane, kde najdete malebné kamenné uličky, staré domy a mnoho fotogenických zákoutí. Odtud se navíc můžete napojit na zelenou oázu uprostřed města, a to Dean Village, což je čtvrť rozkládající se kolem edinburského potoka Leith Waters. Připadalo mi skoro až neuvěřitelné, kolik zelených míst, parků a zahrad můžete v Edinburghu najít. Město je navíc samo o sobě poměrně malé, takže se v něm dá pohybovat většinu času pěšky.

for foodlovers

I’ve already mentioned before that breakfasts/brunches are my favourite meal of the day. Every time I travel, I always look for some cosy places where you can experience a bit of local atmosphere, and possibly even try some local food. After we arrived to Edinburgh late in the evening, we asked our wonderful host Dína if she knew about some good spot to have breakfast. She recommended us a wonderful café Piecebox, situated just few blocks away from her house. It’s one of those places where you feel like sitting in a living room of some old british lady, since it’s full of colourful furniture and the coffee is served in the cutest cups possible. I ordered their homemade pancakes with maple syrup and definitely didn’t regret my choice.

Jak už jsem zmínila v předchozích článcích, snídaně, brunche a vlastně jídlo obecně je oblíbenou a nedílnou součástí mého cestování. Po příjezdu do Edinburghu pozdě večer jsme měly proto jednu hlavní starost – kam vyrazíme následující den na snídani? Nejmilejší Dína, slečna, u které jsme couchsurfovaly, nám doporučila kouzelnou kavárnu jen pár ulic od jejího bytu. Piecebox je příjemný podnik, kde to vypadá jak v obýváku staré anglické babičky a kde vás uvítají se skutečně velkou nabídkou. Po asi půlhodinovém zírání do meníčka s bezradnými výrazy u nás nakonec zvítězily palačinky, v mém případě nepřekonatelná kombinace s javorovým sirupem – a musím říct, že lépe jsem si vybrat nemohla. Toto místo nás navíc natolik okouzlilo, že jsme se tam ještě následující den vrátily na odpolední kávu a lemon bread.

2. SALT CAFÉ

Another great breakfast/brunch spot called Salt Café is located in a cute quarter known as Morningside (this area is also awesome for shopping, since it’s full of local second hand shops). Besides the famous English breakfast, this café offers many other options, such as cakes, granola with fruit or salads. Therefore, it is perfectly suitable even for vegans. I had one of the best avocado toasts of my life there! 🙂

Vynikající snídani/brunch vám naservírují také v kavárně Salt Café, která se nachází v roztomilé čtvrti Morningside. (Tu bych doporučila navštívit i v případě, že rádi nakupujete – najdete tam celou řadu skvělých lokálních sekáčů). Kromě klasické anglické snídaně či jiných vaječných variací budete mít v této kavárně možnost dát si také veganskou snídaňovou/obědovou variantu. U mě zvítězil jako už tradičně chléb s avokádem a musím říct, že lepší jsem dlouho neměla. 🙂

for coffeelovers

Coffee is a very important part of my travels, I absolutely love to relax with a cup of good coffee! That’s why Urban Angel, a small design café situated quite close to the castle, was definitely on my list of places I wanted to visit in Edinburgh. It’s a comfortable place to stay for a while, have some great coffee and even try some of their meals. (They serve brunches till 5 PM every day – avocado toasts included haha! :))

Miluju kávu, proto v mém itineráři nesmí chybět ani návštěva nějaké pěkné kavárny, kde kromě dobrého jídlo servírují i výběrovou kávu. Urban Angel, která se nachází přímo v edinburském centru asi 10 minut pěšky od hradu, je právě místem, kam se vydat za kvalitními kávovými a jinými nápoji. (Každopádně výborné jídlo tam najdete také, brunchové menu dokonce servírují každý den až do 17h – i můj oblíbený avokádový toast. :))

To conclude, I add few more photos of the centre of Edinburgh. Thank you for reading this travel guide! 🙂

A na závěr ještě pár záběrů přímo z edinburského centra. Děkuju za přečtění dalšího z mých travel článků. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!