Menu

Iceland

Winter camping in Iceland

February 17, 2020

People keep asking me about my experience from winter Iceland, so I decided to write a full blogpost about it. This time, I went to this beautiful island in December and travelled around with a camper. Therefore, in this Iceland camping guide you can find all the information about how to camp in Iceland and what to consider in winter season. Further below, there are also some practical tips that you should know before your trip and also some packing recommendations. So check it out!

Neustále dostávám spoustu otázek na Island, proto jsem se rozhodla sepsat o něm další článek. Na tenhle ostrov jsem se totiž vydala už potřetí, a tentokrát v prosinci těsně před Vánocemi. Jako předvánoční destinace to byla jasná volba, protože jsem se rozhodně nechtěla tísnit někde ve městě s davy dalších turistů. 

Když jsem islandskou zimu absolvovala poprvé, a sice v lednu 2018, zvolila jsem si jako způsob dopravy osobní auto a jako ubytování klasicky hotely a hostely. Byla jsem tam sama a trochu jsem se bála, že bych tam někde ve stanu umrzla. Tentokrát jsme si ale s Mikulášem řekli, že si to uděláme trochu dobrodružnější a půjčili jsme si camper! Jak naše zimní kempování vypadalo a na co je dobrý se připravit, se dozvíte níže v článku.

(v článku je několikrát zmíněna spolupráce s Twisto)

How to plan the trip?

Doing a road trip around Iceland’s ring road in seven days in winter would be probably a too big challenge because of the lack of daylight and the unpredictable weather conditions. Therefore, we decided to explore only the southern part of the island. Also, we didn’t want to risk getting stuck in a snowstorm somewhere far away from Reykjavík. I recommend you to prepare a list of things you want to see beforehand and plan your trip accordingly.

To záleží na počtu dní, který na ostrově máte. Za 14 dní se dá ostrov objet celý, to už jsem si jednou zkusila, tentokrát jsme ale měli pouze týden. A když jsme vzali v potaz nevyzpytatelnost počasí (občas na Islandu řádí takový vítr, že není bezpečný ani řídit) a taky fakt, že jsme měli každý den jen asi 4 hodiny denního světla, rozhodli jsme se projet pouze jih ostrova. Tedy od Reykjavíku až po ledovcovou lagunu Jökulsárlón. Pojistili jsme si tím minimálně riziko, že nezůstaneme viset někde ve sněhový vánici daleko od hlavního města. 

How to choose a camper?

There are multiple companies you can rent a camper or a camper van from. We opted for Mink campers, because we liked their design and also how equipped the camper was. Believe me, it has almost everything you’d need for a camper trip around Iceland – duvets, warm wool blanket, pillows, bath towels, cookware, dishes and cutlery, USB charging, sound system Bose and also a heater. The heating system is mostly solar powered and it keeps you warm no matter the temperature outside. You can find the solar panel outside on the roof, therefore it’s constantly charging throughout the day and also the night if there’s a moonshine.

And there was one more thing I especially loved about our Mink camper – a large panorama viewing roof that allowed us to watch the stars or even aurora at night. It was definitely our most favorite accommodation of 2019! You can check their availability here.

Na Islandu najdete několik společností, které půjčují campery a campervany celoročně. My jsme se rozhodli vyzkoušet Mink campers, protože se nám hrozně líbil jejich kosmický design a taky celková vybavenost. V přívěsu totiž najdete plně vybavenou kuchyň i s vařičem, peřiny, teplou vlněnou deku a polštáře, sound system Bose a taky přihrádky, kam si můžete uložit věci a boty. 

Camper se dobíjí přes velký solární panel na střeše, díky kterýmu si pak můžete zapnout topení a vnitřek vozu si vytopit. Stačilo nám vždycky sluneční světlo přes den a měsíční záře přes noc a nemuseli jsme ho extra dobíjet ani jednou. Interiér je navíc dostatečně prostorný, takže když jsme si vevnitř zatopili, mohli jsme tam nerušeně po večerech pracovat/číst/editovat fotky.

Ke camperu navíc dostanete 4×4 SUV auto, takže máte rovnou vyřešeno i shánění vozu na zapůjčení. A za mě rozhodně asi ten největší benefit byla prosklená střecha, ze který jsme mohli pozorovat jak hvězdy, tak polární záři (kdyby teda zrovna nějaká byla). 🙂 

HOW TO DRIVE SAFE IN WINTER?

There are a few things you should keep in mind when you are planning a winter trip around Iceland. The weather is unpredictable, so you should always expect a chance of heavy snow fall or very strong wind. I mean, winters are the windiest time of the year in Iceland. Therefore, you have to be extra careful when driving for example a tall car, as the wind can be less forgiving to it. Also, it’s recommended to get a 4×4 car to travel around the island in winter (it’s not always necessary, but I would definitely opt for a 4×4). The roads sometimes get very icy and slippery, and that’s precisely when a 4×4 comes really handy!

Řízení může být v zimě docela challenge, a to nejen kvůli možným sněhovým vánicím, ale hlavně kvůli častému silnému větru. Určitě bych zvážila i půjčení auta 4×4. Minimálně budete mít větší jistotu, že jen tak někde nezapadnete a nebude se vám to na občasným náledí klouzat. My jsme měli z půjčovny to nejmenší SUV Suzuki Jimny a zvládli jsme to s ním úplně v pohodě i bez řetězů. 

where to camp?

Many people ask if it’s allowed to just set up a tent anywhere you want or sleep in your car in Iceland. Well, the legislation says that it is now illegal to spend the night in tent campers, caravans, camper vans, and even cars!, outside organized campsites or urban areas without a permission from the land owner. Also, I wouldn’t recommend camping in a tent in winter, since the weather can be really really bad. It’s best to rent a camper van that is equipped for cold weather and look for campsites that are open all year long. You can check it out here. In the terms of costs, you can expect to pay between 10 and 20 EUR per person/night. And don’t worry, you don’t need to book the campsite in advance + it’s possible to pay everything with card.

Dřív na Islandu platilo všeobecný povolení wild kempování. To ale bylo několik let zpátky zrušeno, takže v současný chvíli musíte vždy do kempu, i když máte campervan. Proto je potřeba dopředu zjistit, jaký kempy mají celoročně otevřeno. Nápomocná vám může být například tahle webová stránka. Co se ceny týče, kempy se pohybují v rozmezí 10-20 euro na noc v závislosti na vybavení. Nic nemusíte bookovat dopředu a navíc se dá prakticky všude platit kartou. V tomhle ohledu jsem využila kartu Twisto, která má nejlepší kurzy v zahraničí, což v praxi znamená, že z každý zahraniční platby ušetřím 3 %. Ve výsledku je to pak z každý cesty i několik stovek k dobru. 

what about the daylight?

The amount of daylight is very limited in December – the sun rises approximately at 11 AM and sets at 3 PM. Therefore, if you plan to do any sort of trip in Iceland from November to March, the daylight will definitely become one of the main factors in how you plan your itinerary. We had to plan everything we want to see while it was still bright. That means we did most of our transfers from one place to another only when it was dark. You can find a lot of useful information about the daylight on this website. 

V prosinci je jen velmi omezený množství denního světla, slunce standardně vychází kolem 11h dopoledne a zapadá zhruba v 15h. Nicméně tak hodinu před východem a hodinu po západu je vždy ještě docela vidět, takže reálně máte času, kdy se dá být venku a výletit, o něco více. Každopádně je potřeba tohle mít na paměti, když plánujete návštěvu více míst. My jsme se kvůli tomu často přesouvali z místa na místo brzy ráno, případně později odpoledne, abychom v autě strávili jen ten čas, kdy je tma. Hodně nápomocný vám může být tenhle web, kde najdete přesný časy východu i západu. 

when is it worth looking for the northern lights?

Probably the #1 reason to visit Iceland in winter, beside the fact that it’s cheaper and quieter, are the northern lights! Moreover, December is the darkest month of the year, so you will have a big chance to actually see this INCREDIBLE natural phenomena. We saw it only once and just for a little while, but it was very early, about 6 PM. Therefore, we didn’t have to wait till late night. I used an app called My Aurora Forecast & Alerts for checking out the solar activity. You can find there an aurora scale from 0 to 9. If the scale is showing 0-2, it’s probably not worth looking for aurora. However, if it’s 3 or above (we saw it when it was 4), it should be definitely worth going out. It’s very rare to see 6 or above, since that usually means a solar eruption. But in this case, you can be sure you’ll see a pretty awesome show! 

Vzhledem k tomu, že prosinec je nejtmavší měsíc v roce, máte taky velkou šanci vidět polární záři. Měli jsme každý den prakticky jasno, takže jsem vždycky od setmění pořád dokola refreshovala aplikaci My Aurora Forecast & Alerts, která mi i posílala notifikace, jakmile byla zvýšená solární aktivita. Máte tam jednoduchou stupnici od 0 do 9, která značí pravděpobnost polární záře. Od 0 do 2 je to prakticky o ničem, od 3 výš už ale je určitá šance, že auroru skutečně uvidíte. Od 6 nahoru už je to de facto solární erupce, která se objevuje jen veeelmi výjimečně. Nakonec jsme auroru viděli jen jednou a poměrně slabě, když stupnice byla na čtyřce, ale i to se počítá, ne? (Fotku bohužel nemám.)

what’s the best time to do ice-caving?

I guess you’ve probably seen tons of photos of people exploring the incredible blue ice caves. However, the only time you can safely visit them is winter, since they’re completely made up of ice and thus constantly changing. I don’t recommend going into these caves without an experienced guide, since you have to walk most of the time on top of a glacier. And as you probably know, there is always a risk of falling into a crevasse if you don’t know the terrain well. We were lucky enough to have the opportunity to accompany our friends from Melrakki Adventures to one of the ice caves and it was AMAZING!

Zima je na Islandu jediným obdobím, kdy jsou přístupný proslulý ledovcový jeskyně. V létě jsou totiž zaplavený vodou, takže se k nim nedostanete. My jsme měli štěstí, že mě na Instagramu kontaktovala Káťa, která už dlouho žije na Islandu a se svým přítelem si založila expediční společnost Melrakki Adventures. Vzali nás spolu na ledovec a do jedný prakticky neznámý jeskyně, což byl pro mě osobně neskutečný zážitek. Určitě nedoporučuju podnikat podobný výpravy bez zkušenýho průvodce znalýho terénu, protože v ledovci jsou často schovaný pukliny a snadno by se mohlo něco stát. 

Always remember to get a travel insurance if you plan to go abroad. Especially if you travel to wild places like Iceland, or northern Europe in general.

Často na svoje sledující a čtenáře apeluju a tentokrát tomu nebude jinak. Ať už vyrážíte kamkoliv, vždycky byste měli mít sjednaný adekvátní cestovní pojištění. A to i v případě, že neplánujete žádný extrémní aktivity. Nikdy totiž nevíte, co se může přihodit (sama jsem si to nedávno na vlastní kůži vyzkoušela v Dolomitech, kde jsem si zlomila ruku). Mně osobně nejvíc vyhovuje cestovní pojištění, který se váže k premium účtu u karty Twisto. Měsíčně zaplatíte 90,- a kromě dalších výhod, který karta má, máte i celoroční pojištění do celýho světa pro cesty kratší 30 dní. Ve chvíli, kdy plánujete podobný extrémnější aktivity, jako je třeba lezení po ledovcích, je ale nutný si ověřit, jestli to vaše pojištění pokryje a jestli není nutný připojištění. 

what to pack?

Before every trip I put together a packing list (I already wrote a blog post about packing for winter Iceland). I know, trying to decide which clothing to pack is probably one of the most difficult things. At least it is sometimes for me, because I like to have options in case the weather gets crazy etc. Anyway, you should always follow the layering principles when packing for cold destinations. Moreover, if you plan to do some hiking, you will probably need comfortable clothes and layers to keep yourself warm.

S balením občas mívám problém, a to hlavně z toho důvodu, že se vždycky snažím vzít v potaz všechny možný okolnosti a situace, co by se mohly přihodit, a snažím se na ně být připravená. Když ale máte omezený prostor v batohu, ne vždycky to jde. Každopádně o balení na zimní Island už jsem jeden podrobněší blogpost psala zde, proto teď jenom vypíšu, co jsem si s sebou vzala tentokrát. Opět jsem vsadila na vrstvy, takže jsem si zabalila několik termo trik a mikin, který jsem pak na sebe vrstvila. Základem je určitě nepromokavá bunda a kalhoty, teplý rukavice a kvalitní boty. (V tomhle ohledu moc děkuju Fjällräven shopu, který mě na cestu vybavil.)

Here is a list of things I packed: 

how to save some money?

There are many things that can really eat in your budget in Iceland – from eating out at restaurants to drinking alcohol and partying to booking nice hotels. However, there are still lots of ways to save some money here. Here are just a few of my tips. 

Island je drahá destinace, takže když už si tam naplánujete výlet, musíte počítat s tím, že to bude něco stát. Jak moc tam ale utratíte, záleží jen a jen na vás. Pokud plánujete chodit do restaurací, na party, pít alkohol a spát v hotelích, pak vás taková dovolená může vyjít jako luxusní resort někde v Karibiku. Dobrá zpráva ale je, že pokud čtete tenhle blog, pak asi k cestovatelům vyhledávajícím drahý komfort úplně nepatříte. 🙂 Mám pro vás proto pár tipů, na čem se dá na Islandu ušetřit. 

Going to Iceland in winter is usually much cheaper than in summer. That means, renting a car/camper shouldn’t cost you a fortune in winter months. Also, camping is significantly cheaper than staying in hostels/hotels, that’s why traveling in a camper/camper van is probably the best budget friendly option. Of course, there’s also a possibility to hitchhike and sleep in a tent, but to be honest, I wouldn’t recommend doing it in winter. The unpredictable Icelandic weather might easily turn your trip into a nightmare

Ubytování je na Islandu poměrně drahá záležitost, proto se nám víc vyplatilo půjčit si auto rovnou i s camperem. Člověk pak sice musí platit kempy, ale to už je marginální částka. Úplně nejlevnější způsob ubytování je samozřejmě spaní ve stanu, ale to bych v zimě fakt nedoporučovala, pokud s kempováním v extrémních podmínkách nemáte žádný zkušenosti. 

Food is probably the most expensive thing in Iceland, no kidding! Eating out, even in the cheapest restaurants, usually costs about 15 EUR or more per one meal. That said, the cheaper option is going grocery shopping and cooking your own meals. All campers or campsites usually have some kitchen facilities. Also, make sure to shop at Bonus supermarkets as they have the best prices. 

Dobře ušetřit se dá i skrz stravování. Jídlo v těch levnějších restauracích vychází průměrně kolem 300-400,-/porce, takže my jsme spíš dělali větší nákupy v supermarketu a vařili si pak vlastní těstoviny, polívky nebo třeba fazole. V tomhle ohledu nejvíc doporučuju supermarkety řetězce Bonus, kde všechno vychází o dost levněji. 

And last but not least, the gasoline is also pretty expensive in Iceland (about 1,80 EUR/liter). That’s why, you should plan your trip carefully in order to safe as much gasoline as possible.

V neposlední řadě jsme se snažili dobře plánovat i trasu, abychom zbytečně nikam moc nezajížděli a nespotřebovávali příliš mnoho benzínu. Ten je tam totiž taky dražší, někdy i kolem 45,-/litr.

Jak už jsem zmínila výše, na cestě po Islandu mi byla nápomocná karta Twisto, a to i v případě hlídání všech výdajů. Má totiž i svojí šikovnou mobilní aplikaci, která je přímo propojená s kreditní kartou. To znamená, že všechno, co jsem s kartou zaplatila, se v apce okamžitě objevilo. Dokonce mi přišla i notifikace do mobilu s přesnou částkou, kterou jsem zaplatila a s informací, kolik jsem na transakci ušetřila. Sčítalo mi to tam celkovou sumu a měla jsem tak větší přehled, kolik peněz už jsem utratila. Kdybyste to chtěli vyzkoušet, můžete se u nich zaregistrovat s kódem TERUMENCLOVA a dostanete automaticky 50,- na váš první nákup/platbu. 🙂 Tady ještě screenshot, jak apka vypadá. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!