Menu

My 2017 in a nutshell

January 3, 2018

Now, it’s that time of the year when I look back on the past year trying to learn my lesson from the mistakes I made, remembering all the beautiful moments and defining new goals for 2018. The good part is that I can do this while sitting in front of a beautiful fireplace. It somehow makes it easier.  My new goals are also related to the fact that I have completely redesigned my blog for you (for the last time, I promise!), and I will try to write much more articles in 2018. At the meantime, I would like to kick off the whole new season with a brief summary of what 2017 has brought me. A bit of personal stuff this time, hehe.

Právě sedím u krbu a s nostalgickou náladou bilancuji minulý rok 2017. Během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku mám vždycky tuhle zvláštní náladu, kdy se snažím poučit z minulých chyb, připomínám si všechny skvělé momenty a zároveň se snažím vytyčit cíle do nového roku. S těmi cíli tedy souvisí také to, že jsem pro vás (snad už naposledy) kompletně překopala blog a letos se budu snažit psát články s co největší frekvencí. Přišlo mi navíc logické, abych celou novou sezónu vykopla krátkým shrnutím, co mi minulý rok všechno přinesl. Doufám, že vás bude i podobně osobnější článek bavit.)

Don’t worry though, I won’t bore you with a far too long list of my achievements and experiences that made 2017 by far one of the best years. I would just like to look back on some of the most crucial moments of 2017, because without those particular moments I couldn’t really move forward.

Nerada bych vás zatěžovala sáhodlouhým výpisem všech mých cest a zážitků, které přispěly k tomu, že rok 2017 byl jedním z úplně nejlepších. Spíš bych se chtěla ohlédnout zpět a zmínit tu několik významných mezníků, díky kterým jsem se posunula o něco blíže ke svým snům. 

1) I finally became a freelancer! I’ve always wanted to come to this point, but I didn’t feel brave enough to make the first and biggest step. I “had to” burn-out at work to finally decide to quit. I mean, I loved my job in a digital agency, I just needed more space for both my personal and carreer growth. It wasn’t possible to handle my full-time job, traveling, blogging and also starting wedding photography business.

Po lednové a únorové krizi v práci, kdy jsem se marně snažila určit, co vlastně chci, jsem se nakonec v únoru rozhodla odejít z digitální agentury, kde jsem do té doby byla na full-time, a přesunout naší spolupráci do externí roviny. Uvolnily se mi tím síly, které jsem chtěla věnovat především svatbám a blogu.

2) 2017 was full of many spontaneous trips to some of my biggest dream destinations – for example Lofoten, Scotland, the Dolomites or the US! I’m not really sure how it happened, but somehow I’ve managed to always meet the right people at the right moment.

Rok 2017 byl plný zcela spontánních výletů. I když jsem ještě na začátku roku neměla absolutně žádné cestovatelské plány, splnilo se mi nakonec během roku hned několik velkých cestovatelských snů – největšími highlighty byly určitě Lofoty, Skotsko, Dolomity a pak dlouho vytoužené West Coast v USA!

3) I made some really great friends. Some of these people I met while traveling, some of them I found in Prague. I’m forever grateful for every individual who became my close friend and made all the 2017 memories unforgettable.

Díky všem těm skvělým cestám jsem poznala i spoustu neméně úžasných lidí, přičemž někteří z nich se stali skutečnými přáteli. Za to jsem vděčná snad úplně nejvíc, protože ani ten největší úspěch na světě vám nevynahradí pár dobrých přátel.

4) I started to learn the magic of letting go, because I realized that I needed to stop focusing on things I can’t change. I’m quite a sentimental person, and I’ve always had that terrible fear that if I let something go, I might regret it later. It’s not easy. I’m still afraid of letting some things fly out of my life, but I feel like if I leave something behind, it always creates more space for new positive things to enter my life.

Naučila jsem se, že věci, se kterými nemůžu nic udělat, prostě musím nechat být a přestat se jimi trápit. Pořád ještě nemůžu říct, že bych tenhle skill zvládala na 100 %, pořád mám strach, že pokud se něčím přestanu zabývat a opustím to, budu toho časem litovat. Důležité ale je si vždycky uvědomit, kolik energie a trápení si můžeme ušetřit tím, že přesuneme naši pozornost jinam a budeme se soustředit jen na věci a lidi, co nám přináší radost.

5) I’ve gone completely vegan (before, I’d been on a vegetarian diet for more than 10 years). The reason is simple – I wanted to gain the peace within myself and reduce my impact on the living world. It means I also started to embrace the idea of sustainable lifestyle and zero-waste. I’m still in the beggining of this path, but I believe even an individual can bring more good to our planet.

Přešla jsem na absolutní veganství. Maso už nejím víc jak 10 let, takže to nebyla zase tak velká změna, každopádně jsem potřebovala, aby můj vztah k životnímu prostředí a zvířatům měl jasnější definici. Aby to nebylo jen o tom, že „je mi líto zvířat“, ale aby se tento čin stal vyjádřením určitého postoje a životního stylu. V návaznosti na moje veganství jsem se totiž začala více zajímat i o udržitelný rozvoj, zero-waste a další témata spojená s životním prostředím. I když jsem teprve na začátku a mám se pořád co učit, uvědomuju si, že planetu máme jen jednu a měli bychom si jí více vážit.

6) I became a full-time wedding photographer which was one of my biggest dreams of all time. At first, it seemed so unreal to me that I would be able to build a real portfolio and find clients. I realized that my first photojobs were going to be free, and they actually were, but once I built my website featuring some of my works, new clients suddenly came naturally. Big thanks to everyone who participated and helped me to make my dream come true (especially to the girls from Yes&Yes agency and to my friends from Tideturned blog).

Stala jsem se full-time svatební fotografkou. To byl sen, o kterém jsem mluvila už dlouho, ale připadal mi naprosto nereálný. Všude je velká konkurence, neměla jsem žádné zkušenosti, vybudovat si webovky s portfoliem se zdálo jako naprosto nereálný úkol. A pak mě stačilo jen trochu popostrčit, vrhnout se na několik focení, ze kterých jsem měla „jen“ materiál do portfolia a klienti si ke mně svou cestu našli. Za to patří ještě jednou velký DÍK všem, co mě na této cestě od začátku provázeli. (Především úžasným holkám z Yes&Yes a krásnému páru z blogu Tideturned.) <3

7) I almost conquered my fear of flying. Maybe it seems weird to you that someone who travels so much can actually be afraid of getting on board of a plane, but it used to be a really big deal for me. Many times I experienced very strong anxiety before and during my flight. It was always too stressful of an experience for me. Maybe it’s because I was flying so much this year, but recently I’ve started to rely more on common sense rather than my anxious feelings when I’m on board.

Překonala jsem (do jisté míry) strach z létání. Zní to jako paradox vzhledem k tomu, že létám skoro každý měsíc, ale trpívala jsem velkými úzkostmi jak před samotným letem, tak i během něj. Nevím, jestli jsem si na to časem zvykla, nebo jestli jsem začala letadlům více důvěřovat, ale už jsem dospěla do té fáze, že zvládnu nastoupit do letadla, aniž by se mi svíral žaludek. 

8) And when it comes to conquering my fears, I also finally build up the courage to start driving again. It’s definitely one of my biggest achievements, since I went back to it after 4 years of not touching the wheel of a vehicle. At the end of the year, I managed to drive more than 4,000 kilometres in the US. Can you believe that?

Když už jsme u toho překonávání strachů, začala jsem taky asi po 4 letech znovu ŘÍDIT! To je pro mě opravdu velký osobní úspěch, protože jsem úplně přestala věřit v to, že bych zase někdy sedla za volant. Začátky byly hodně stresující a náročný, ale zpětně jsem moc ráda, že jsem to hecla.

9) Last but not least, I finally visited the US after so many years of dreaming about it. And yes, I absolutely loved it. You can read all about my US experiences here: 9 things you should know before going to USA

A nakonec jsem konečně poprvé navštívila Ameriku a naprosto jsem se zamilovala! O mých prvních zkušenostech z USA si můžete případně počít zde: 9 things you should know before going to USA

I could probably go on forever and tell you even more reasons why I consider the year 2017 to be one of the best ones so far. But that’s beside the point. I just wanted to tell you that I’m very grateful for every single experience and opportunity I’ve been given last year. I had so much fun, I’ve grown a lot, and I met some of the most wonderful people imaginable. Also thanks to all my readers and followers for such great support you give me every day. Love you all. <3

Nejspíš bych mohla ještě pokračovat a našla bych další důvody, proč byl 2017 přelomovým rokem, ale takhle to asi stačí. Jsem strašně vděčná za všechny nové zkušenosti, úžasný lidi, co jsem měla možnost potkat a co se mi stali nekonečnou inspirací, za důvěru, kterou dáváte v mojí práci a za každý jeden lajk na fotce či view na blogu. DĚKUJU! <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!