Travel tips

Můj rok 2017 v kostce

Právě sedím u krbu a s nostalgickou náladou bilancuji minulý rok 2017. Během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku mám vždycky tuhle zvláštní náladu, kdy se snažím poučit z minulých chyb, připomínám si všechny skvělé momenty a zároveň se snažím vytyčit cíle do nového roku. S těmi cíli tedy souvisí také to, že jsem pro vás (snad už naposledy) kompletně překopala blog a letos se budu snažit psát články s co největší frekvencí. Přišlo mi navíc logické, abych celou novou sezónu vykopla krátkým shrnutím, co mi minulý rok všechno přinesl. Doufám, že vás bude i podobně osobnější článek bavit.

Nerada bych vás zatěžovala sáhodlouhým výpisem všech mých cest a zážitků, které přispěly k tomu, že rok 2017 byl jedním z úplně nejlepších. Spíš bych se chtěla ohlédnout zpět a zmínit tu několik významných mezníků, díky kterým jsem se posunula o něco blíže ke svým snům.

1. Po lednové a únorové krizi v práci, kdy jsem se marně snažila určit, co vlastně chci, jsem se nakonec v únoru rozhodla odejít z digitální agentury, kde jsem do té doby byla na full-time, a přesunout naší spolupráci do externí roviny. Uvolnily se mi tím síly, které jsem chtěla věnovat především svatbám a blogu.

2. Rok 2017 byl plný zcela spontánních výletů. I když jsem ještě na začátku roku neměla absolutně žádné cestovatelské plány, splnilo se mi nakonec hned několik velkých cestovatelských snů – největšími highlighty byly Lofoty, Skotsko, Dolomity a pak dlouho vytoužené západní pobřeží USA!

3. Díky všem těm skvělým cestám jsem poznala spoustu neméně úžasných lidí, přičemž někteří z nich se stali skutečnými přáteli. Za to jsem vděčná snad úplně nejvíc, protože ani ten největší úspěch na světě vám nevynahradí pár dobrých přátel.

4. Naučila jsem se, že věci, se kterými nemůžu nic udělat, prostě musím nechat být a přestat se jimi trápit. Pořád ještě nemůžu říct, že bych tenhle skill zvládala na 100 %, pořád mám strach, že pokud se něčím přestanu zabývat a opustím to, budu toho časem litovat. Důležité ale je si vždycky uvědomit, kolik energie a trápení si můžeme ušetřit tím, že přesuneme naši pozornost jinam a budeme se soustředit jen na věci a lidi, co nám přináší radost.

5. Přešla jsem na absolutní veganství. Maso už nejím víc jak 10 let, takže to nebyla zase tak velká změna, každopádně jsem potřebovala, aby můj vztah k životnímu prostředí a zvířatům měl jasnější definici. Aby to nebylo jen o tom, že „je mi líto zvířat“, ale aby se tento čin stal vyjádřením určitého postoje a životního stylu. V návaznosti na moje veganství jsem se totiž začala více zajímat o udržitelný rozvoj, zero-waste a další témata spojená s životním prostředím. I když jsem teprve na začátku a mám se pořád co učit, uvědomuju si, že planetu máme jen jednu a měli bychom si jí více vážit.

6. Stala jsem se full-time svatební fotografkou. To byl sen, o kterém jsem mluvila už dlouho, ale připadal mi naprosto nereálný. Všude je velká konkurence, neměla jsem žádné zkušenosti, vybudovat si webovky s portfoliem se zdálo jako naprosto nereálný úkol. A pak mě stačilo jen trochu popostrčit, vrhnout se na několik focení, ze kterých jsem měla „jen“ materiál do portfolia a klienti si ke mně svou cestu našli. Za to patří ještě jednou velký DÍK všem, co mě na této cestě od začátku provázeli. (Především úžasným holkám z kdysi fungující svatební agentury Yes&Yes a krásnému páru z blogu Tideturned.)

7. Překonala jsem (do jisté míry) strach z létání. Zní to jako paradox vzhledem k tomu, že létám skoro každý měsíc, ale trpívala jsem velkými úzkostmi jak před samotným letem, tak během něj. Nevím, jestli jsem si na to časem zvykla, nebo jestli jsem začala letadlům více důvěřovat, ale už jsem dospěla do té fáze, že zvládnu nastoupit do letadla, aniž by se mi svíral žaludek.

8. Když už jsme u toho překonávání strachů, začala jsem taky po 4 letech znovu ŘÍDIT! To je pro mě opravdu velký osobní úspěch, protože jsem úplně přestala věřit v to, že bych zase někdy sedla za volant. Začátky byly hodně stresující a náročné, ale zpětně jsem moc ráda, že jsem to hecla.

A nakonec jsem konečně poprvé navštívila Ameriku a naprosto jsem se zamilovala! O mých prvních zkušenostech z USA si můžete případně počíst zde: 9 things you should know before going to USA

Nejspíš bych mohla ještě pokračovat a našla bych další důvody, proč byl 2017 přelomovým rokem, ale takhle to asi stačí. Jsem strašně vděčná za všechny nové zkušenosti, úžasné lidi, co jsem měla možnost potkat a co se mi stali nekonečnou inspirací, za důvěru, kterou dáváte v mojí práci a za každý jeden lajk na fotce či view na blogu. DĚKUJU! <3

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *