
November 5, 2017
If I had to pick just one dream destination I’ve always wanted to visit, it would definitely be the United States (and New Zealand, and Canada, haha)! In fact, I wasn’t really sure where to go this fall until I found pretty cheap flights to San Francisco. Oh yes, my dream came true. We spent almost 3 weeks roadtripping along West Coast (you have probably already noticed that on my Instagram), and honestly, it was the best vacation so far.
Maybe it sounds crazy, but America always felt so familiar to me, even though I’ve never been there before. I mean, it actually makes perfect sense. As a kid, I’ve spent a lot of time watching American movies and TV series (for example, watching Home Alone every Christmas was a real tradition in my family, haha). In short, you may feel like you know what to expect from USA, but real life is always quite different. That’s why I’ve decided, for now, to stick to the basics, and prepare a list of things you should know before traveling there.
(P.S.: I can imagine this article sounding ridiculous to an American native, or to anyone who has already traveled to America, but I believe it’ĺl provide some useful tips for all the first-timers.
Každý z nás má nějakou vysněnou destinaci, kam by se chtěl aspoň jednou podívat. Já jich mám samozřejmě poměrně hodně, ale jedním z největších snů pro mě rozhodně byla Amerika. Proto když jsem objevila poměrně levný letenky do San Francisca, bylo hned jasný, kam pojedeme na dovolenou. West Coast! Přitom musím říct, že na tuhle cestu jsem se vlastně ani moc nepřipravovala. Amerika totiž na mě vždycky působila jako země, kterou dobře znám, ačkoliv jsem tam nikdy nebyla. Je to logický; odmalička jsem vídala americký seriály a filmy v TV (kdo jako dítě neviděl třeba Sám doma, že?), poslouchali jsme doma západní kapely a chodili na holywoodský novinky do kina. A to je přesně ono! Od danýho místa máte vždycky nějaký očekávání a když tam jste, všechno je často jinak, než jste mysleli. Rozhodla jsem se proto celou sérii článků o Americe otevřít právě seznamem několika věcí, který mě na naší cestě příjemně i nepříjemně překvapily.
(S tím souvisí jedno menší upozornění – článek píšu z pozice cestovatelky, která byla v USA úplně poprvé. Možná vám některý věci budou připadat dost banální a jasný, ale pokud se do Ameriky chystáte poprvé, třeba vám moje tipy ušetří některá překvapení.)
When traveling to the US, pack light. And I mean it! We left all of our camping stuff at home, and bought everything we needed later in California (including new sleeping bags, pillows and a blanket). Target or Walmart are probably the cheapest options, and you can get all the camping stuff you need there.
Hned na začátku bych se asi měla k něčemu přiznat – cestování nalehko mi moc nejde, za což teda může především technika, kterou s sebou vždycky táhnu. Každopádně pokud můžete, určitě si do Ameriky vemte co nejméně věcí. My jsme nechali veškeré vybavení na kempování doma a všechno kupovali až na místě. V Targetu nebo Walmartu seženete spacáky, polštáře, deky, prostě cokoliv, na co si vzpomenete, za opravdu malý peníze.
In order to save some money, we spent a couple of nights sleeping in our car. BUT! It was always quite difficult to find a safe place where we could park for the whole night, since overnight parking is strictly forbidden in many parking lots. In cities, you can often use the Walmart parking lot (we even saw a few RV’s parking there overnight). In Yosemite, on the other hand, the fact that we could find a quiet spot near one of the bigger lodges was purely amazing. But still, you should be careful and considerate.
Samozřejmě cestování po Americe není nejlevnější, a proto abychom aspoň trochu usetřili, strávili jsme několik nocí v autě (s naší nově nakoupenou výbavou.)). Je tu každopádně jedno velký ALE. Při celonočním parkování si musíte dobře vybrat, kde nakonec zůstanete. Na spoustě parkovišť je totiž parkování přes noc úplně zakázaný. Obecně je známo, že auta často zůstávají u Walmartu, kde s tím není problém. V Yosemitech jsme zase měli štěstí, když jsme přespávali kousek od jednoho z velkých ubytovacích zařízení. Je to vždy na vašem uvážění, jen je potřeba dávat pozor.
Everywhere I go, I always use Google maps (probably like everyone else). 🙂 However, this trip to West Coast has proven that my idea of relative distances on the maps is very wrong. To put it differently, American states are much, much bigger than I’ve ever thought. It means that all the distances, that look very short on a map, are often pretty lenghty. San Francisco is a very good example of how some locations can appear to be nearby on the map, but in reality you have to walk a pretty long distance to get there.
Pokud jste zvyklí orientovat se u nás podle Google maps tak jako já, možná budete v Americe trochu překvapení. Všechno tam totiž na mapách vypadá mnohem blíž, než to ve skutečnosti je. A zvlášť ošidný je to především ve městěch. Nejednou se nám v San Franciscu stalo, že jsme do místa, který vypadalo jen o ulici dál, šli třeba 2 kilometry.
Weather can get really crazy in the US. In our case, the forecast predicted it would be sunny and warm every day, but you won’t expect that it can also mean a moderate wildfire hazard. We couldn’t make it to Portland OR, as we originally planned, since a series of wildfires started burning across the north of California. So, before you hit the road, you should always check the current weather conditions. Even the big national parks like Yosemite or Sequioa sometimes remain closed due to dangerous fire situation. It’s not common, but as I said, you never know.
Počasí a příroda obecně vám dokážou v USA pěkně zavařit. A to říkám z osobní zkušenosti. Pár dní po našem příletu totiž na severu Kalifornie propukly obrovský požáry, který v několika městech napáchaly neskutečný škody. Nejenže jsme se kvůli tomu nedostali do Portlandu v Oregonu, protože dálnice byla uzavřená, ale ještě jsme zůstali viset v jednom z nejvíce postižených měst. Proto než někam vyrazíte, zkontrolujte si raději podmínky ve vaší cílové destinaci. Zrovna parky jako Yosemite nebo Sequioa mohou být kvůli požárům i úplně zavřený.
Take a wild guess what this paragraph is about, hehe. Seriously, American system of measurement is sooo crazy! I mean, of course I knew it was different than the system we have here in Europe, but still it was so confusing most of the time. Counting miles, not kilometres, buying gallons of gas instead of litres, trying to convert Fahrenheit to Celsius in order to understand the temperature outside… Well, sometimes it was a real mess. However, there’s one thing that can make your life much easier (especially if you’re as bad with numbers as I am): an useful app called Convert Units.)
Všechny veličiny, co v Evropě používáme, můžete v USA s klidným svědomím zapomenout. Jasně, věděla jsem, že se v Americe počítají míle a ne kilometry, nebo že s Celsiovou stupnicí tam úplně nepochodíte. Rozhodně jsem ale netušila, jak to dokáže zkomplikovat život. Tachometr v mílích, tankujete v galonech, teploměr vám ukazuje 66 Fahrenheit a vy vůbec netušíte, kolik je to vlastně stupňů. Pokud jste na přepočty stejný dřevo jako já (a zároveň máte OCD a musíte vše přepočítávat), doporučuju stáhnout si apku Convert Units. Ta vám život o dost zjednoduší.
You don’t realise how big America is until you spend many hours driving just across two states. In 3 weeks, I drove almost 4,000 kilometres, and it really gave me a new perspective on driving. I mean, now I can really appreciate how considerate drivers in Europe are, especially when passing each other on a highway, allowing lane changes, etc. The huge amount of cars you see every day in California is also quite crazy. In big cities, it’s very likely to get stuck in multiple traffic jams. On the other hand, I was really happy on account of low prices of gas in the United States (if you compare it to the European). One gallon, which is almost 4 litres of gasoline, usually cost about 3 dollars.
Jak už jsem zmínila, vzdálenosti jsou v Americe poměrně šílený, takže se připravte, že při road tripu toho najezdíte opravdu hodně. Já tam za ty 3 týdny ujela skoro 4 000 kilometrů (ne mílí! :)) a musím říct, že mi to ukázalo naprosto nový rozměr řízení. Především velká města a dálnice mohou být někdy fakt peklo. Neexistuje tam totiž nic jako rychlý a pomalý pruh… místo toho těch pruhů máte na dálnici pět a řidiči vás objíždějí ze všech stran. Neuvěřitelný je i množství aut, který na silnicích potkáte. Zácpy kolem větších měst jsou každodenní šílená realita. Jediná věc, co mi přišla opravdu pozitivní, byla nízká cena benzínu (jeden galon paliva, což jsou v přepočtu téměř čtyři litry, vás vyjde průměrně na 3 dolary) a celkem přehledný značení.
Everyone we met on the road were really kind and very helpful when we needed something. Most of the time, they were even fascinated by our road trip, asked us about our day and offered many useful tips. It didn’t matter that nobody knew where Czech Republic was, as long as they were sincerely curious about it, hihi.
Jedna z věcí, která mi na Americe asi nejvíc učarovala, byl optimismus místních lidí. Každý se vás zeptá, jaký máte den, zajímá se, odkud jste (byť většina neměla ani tušení, kde se Česká republika nachazí), a dokonce nám ve spoustě případů poskytli i spoustu cenných rad. Je pravda, že tady u nás nejsme úplně zvyklí se s každým na potkání vybavovat, ale pokud to někdo děla s upřímným úsměvem, tak je to celkem vítaná změna!
Being vegan is always quite difficult when traveling. That’s why buying vegan snacks before every trip is quite a common practice for me. Just in case. Fortunately, America is really vegan friendly. Most restaurants offer some vege/vegan options, and if not, you can always try and ask them to make one. Never did they ever said “no” to me. For shopping in big cities, I recommend the Whole Foods Market, with their giant offer of organic and fairtrade food. It’s a total vegan heaven (though all the products are a bit more expensive than in regular supermarkets).
Být vegan a hodně cestovat nejde vždy úplně dobře dohromady. Ostatní vegani mi asi dají za pravdu. Proto je pro mě celkem běžnou praxí, že si na každou cestu nakupuju různý snacky pro případ nouze. V Americe je to s veganskou stravou ale naštěstí celkem fajn, většina restaurací má prakticky vždy vegan/vege option v nabídce, a pokud ne, na 99 % vám rádi něco připraví. Na nákupy ve velkých městech pak doporučuju Whole Foods Market, s jejich obří nabídkou organických a fairtrade potravin je to naprostý vegan heaven (i když je tam vše o něco dražší než v běžných supermarketech).
It’s curious that people in many American movies and TV shows (Gilmore girls is a really great example) drink way too much coffee. I mean, American giant mugs really look like way toooooo much! But it was right at our first American breakfast at Peet’s Coffee & Tea when I realised that what I saw in those movies was actually true. For example, I ordered small Americano, and the size of it was at least two times the size of our Czech cup sizes. So if you’re a picky coffee drinker, you should better look for a specialised coffee shop, and order normal espresso.
Taky jste dřív sledovali Gilmorova děvčata? A taky vám připadalo neskutečný, kolik se v tom seriálu vypije kávy? No, v Americe vám dojde, že Gilmorky mají zcela reálný základ. Na naši úplně první snídani jsme šli do Peet’s Coffee & Tea, což je jeden z populárních kávových řetězců. Dala jsem si malé Americano a s velkým vypětím vypila jen půlku. Měla jsem pocit, že se v tom obřím hrnku utopím. A to mi pak ještě klasicky nabízeli refill (asi jsem dobře maskovala, že mám těsně před infarktem). Samozřejmě v Americe najdete i spoustu specializovaných coffee shopů, kde vám naservírují vynikající espresso, filtr nebo flat white, každopádně dávat si kávu kdekoliv jinde znamená opravdu velkou záplavu kofeinu.
That’s all for now. I hope these tips will help you to plan your US trip better. xx
Pro Čechy tu mám na závěr ještě jedno menší upozornění. Při zařizování povolení ESTA, který potřebujete pro vstup do USA, si dávejte velký pozor. Na internetu totiž funguje několik zprostředkovatelských firem, na jejichž stránkách vyplníte klíčový formulář a posléze vám přijde faktura na 1 200,- za zprostředkovatelský poplatek (normálně ESTA stojí kolem 300,-). Nenechte se proto napálit a dobře se podívejte, na jakých stránkách formulář vyplňujete. Dost často totiž vypadají designově podobně jako ty oficiální, vždycky ale velmi malým písmem upozorňují, že se jedná o soukromou firmu. Tak bacha na to!
Top 5 articles: