New Zealand

Nový Zéland: tipy před cestou

Někdy v únoru jsem šla s kamarádkou, kterou jsem dlouho neviděla, na večeři v Praze. Během už lehce ovíněné konverzace, poté co jsme si povykládaly všechny uplynulé zážitky, přišla řeč na cestování, kdy Pája s povzdechem povídá: “Já bych tak chtěla na Zéland, ale nemám s kým.” Chvíli jsem na ní překvapeně koukala, jestli to opravdu myslí vážně… a o pár minut později jsme si už slavnostně slibovaly, že tohle dobrodružství na konci roku společně uskutečníme. No, a teď najednou sedím v Austrálii a dávám dohromady první článek o naší novozélandské cestě, která před pár dny skončila. Absolutně nechápu, kam se ten čas poděl. Zážitků je spousta, ale nejprve jsem pro vás sepsala všechny důležité informace, které se vám budou před cestou na Zéland hodit.

Důvodů, proč navštívit Nový Zéland je asi milion. Já sama jsem ho na svůj pomyslný cestovatelský seznam připsala v době, kdy mi bylo 11 let a poprvé jsem viděla Pána prstenů. Některé důvody jsou teda absolutně očividné – krásná a nespoutaná příroda, svět sám pro sebe izolovaný od zbytku planety, čistota a nezkaženost šílenými průmyslovými komplexy. Pak jsou ale důvody, které si uvědomíte, až když Zéland skutečně navštívíte – milí místní lidé, lachtani a spousta jiných živočichů, které většinou známe jenom ze ZOO, absolutně nevyzpytatelné počasí, možnost zakusit pocit absolutní izolace a ta nejkrásnější hvězdná obloha, jakou jsem kdy viděla. Na druhou stranu existuje spousta věcí, které vás mohou na Zélandu nemile překvapit. A přesně proto jsem se rozhodla sepsat tenhle článek.. abych vás na vaše novozélandské dobrodružství co nejlépe připravila.

Kdy na Zéland vyrazit?

Hlavní sezóna na Zélandu probíhá zhruba od prosince do února, kdy mají na jižní polokouli léto. My jsme tam strávily celý prosinec a musím říct, že příště bych si vybrala jiný termín. V hlavní sezóně totiž nejen stoupají ceny, ale všude máte spoustu lidí. Zvlášť na populárních místech se vám může snadno stát, že na vytouženou fotku čekáte v nekonečné frontě lidí. A protože tohle není nic pro mě, našly jsme jedno nouzové řešení. Na většinu výletů a výšlapů jsme vyrážely brzy ráno nebo později odpoledne, kdy největší nápor opadl. A často se nám to vyplatilo. 🙂

Co si před cestou zařídit?

Určitě víza!

Pokud jedete na Zéland pouze cestovat a na dobu kratší než tři měsíce, jako jsme to měly my, pak vízum nepotřebujete. V tomto případě ale musíte mít koupenou buď zpáteční letenku, nebo let do další destinace, aby měli jistotu, že tam neplánujete zůstat. POZOR: Pokud budete mít navazující letenku do Austrálie, zařiďte si ještě před odletem na Zéland australské turistické vízum. Trvá to online pár minut a zaplatíte zhruba 20 australských dolarů. Je určitě potřeba ho mít, aby vám pak na letištích nedělali problémy. Pro podrobnější aktuální info mrkněte sem.

Předem si rezervujte auto v půjčovně

Půjčení auta je další z věcí, která by se měla řešit ještě před odjezdem. A ideálně ve větším časovém předstihu, zvlášť když se na Zéland chystáte v hlavní sezóně. Čím déle s rezervací otálíte, tím se vám to může prodražit. My jsme rezervovaly auto s dvouměsíčním předstihem a větší kombík nás v roce 2018 vyšel na 30 000,- za celý měsíc s plným pojištěním (doporučuju Apex Car Rentals – naprostá spokojenost!). Původně jsme chtěly dodávku, ale ta v té době vycházela na 4 000 NZD (nějakých 60 000 CZK), což bylo na náš budget trochu moc.

Co zařídit po příjezdu?

Pozor hned na letišti!

Nový Zéland má poměrně striktní pravidla, co se jeho ekosystému a ochrany přírody týče. A pocítíte to hned při příletu na letišti. Cokoliv, co by mohlo narušit tamní životní prostředí, musíte bezpodmínečně proclít – jídlo, kempovací vybavení, léky. Na živočišné produkty, ovoce a další podobné “čerstvé” záležitosti úplně zapomeňte, s tím vás nikam nepustí. Taky si nezapomeňte umýt boty, vyhnete se tak trapným situacím, kdy je vám bude muset čistit některý z příslušníků celní policie. A hlavně! nic nezapírejte. Všechna zavazadla vám projedou rentgenem, takže pokud něco zapřete, trhnete si nejen ostudu, ale ještě zaplatíte pokutu.

Kde se na Zélandu levně ubytovat?

Ano, i když cestujete autem a chcete v něm spát, stejně musíte řešit ubytování. Na většině míst Nového Zélandu je totiž zákazáno nejen kempovat mimo vyhrazené prostory, ale i parkovat přes noc na většině parkovišť. My jsme proto přespávaly hlavně v kempech, kde jsme si vždy bookovaly non-powered site (místo bez napájení vhodné pro stany a osobní auta). Cenově to vycházelo v průměru od 13 do 25 NZD/osoba v závislosti na vybavení kempu. Ty levnější jsou zpravidla bez sprch, většinou jen se záchody, kuchyňskou linkou a místem na zaparkování. Dražší pak mají teplé sprchy, plně vybavenou kuchyni a taky WiFi, která ale většinou vůbec nefunguje, nebo v lepším případě dostanete voucher na 250 MB, takže dvakrát otevřete Instagram a data máte pryč. Na vícedenních trecích máte možnost přespat v horských chatách, případně u nich kempovat, ale místo si musíte vždy dopředu zarezervovat. Ideálně přes tento web.

Ti movitější z vás mají samozřejmě možnost využít klasický Booking a zerezervovat si třeba chatičku nebo apartmán.

Mobilní data a připojení k internetu

A když už je řeč o WiFi, měla bych vám dát pár praktických rad i v tomhle ohledu. Připravte se na to, že její používání bude velkou zkouškou vaší trpělivosti. Jak už jsem zmínila výše, na většině míst, jako jsou hotely, kavárny a kempy, dostanete k dispozici pouze 250-500 MB dat. S tím by se člověk asi ještě smířil, ale když se vám pak jedna stránka načítá 5 minut, a než se načte, zahlásí to na vás, že jste všechna data vypotřebovali, tak to je opravdu moc. Jasně, offline dovolená je super, pokud ale nomádujete, tedy na cestách normálně pracujete, pak je to bohužel problém.

Řešení vám mohou alespoň částečně poskytnout mobilní data. Sim kartu jsem koupila hned na letišti, kde mě 5 GB dat stálo 49 NZD. Příště bych to ale udělala stejně jako moje kamarádka, která si počkala, na internetu porovnala nabídky jednotlivých společností a podle toho si vybrala to, co jí připadalo nejvýhodnější – 8 GB dat za stejnou cenu, jako jsem dala já. 🙂 Od kamarádů, co strávili na Zélandu celý rok, jsme později ještě dostaly doporučení pořídit v supermarketu sim kartu od operátora Skinny (stojí cca 3 dolary) a pak si v jejich přehledné aplikaci aktivovat vybraný plán. 12 GB vás vyjde zhruba 47 NZD, za 30 GB zaplatíte cca 66 NZD. Plán můžete kdykoliv zrušit.

Ani s mobilními daty ale nemáte vždy vyhráno. Na spoustě míst totiž není signál, takže nějaký ten offline čas si užijete tak jako tak. Mimo jakékoliv spojení jsme byly třeba v Milford Sound, na trecích kolem Fox Glacier a po cestě z Fox Glacier do národního parku Mt. Aspiring. Občasné výpadky při přejezdech jsou taky úplně normální, takže raději nastahujte offline mapy dopředu.

Nakupování

Většinu času jsme se stravovaly v supermarketech. A ne vždycky to byla ukázková a vyvážená raw eko bio strava. Dokonce se nám v nákupních košících občas záhadně objevily zákeřnosti jako třeba chipsy, čínský polívky (stydím se!), ba dokonce víno. Vypisovat tady naše stravovací prohřešky ale není smyslem tohohle odstavce, spíš bych vám chtěla dát tip na supermarkety, v nichž jsme nejčastěji nakupovaly. Ve větších městech zpravidla objevíte buď Countdown, nebo New World. V případě, že chcete pár dolarů ušetřit, můžete zajít do Pack ‘n Save, kde vás nákup vyjde o něco levněji, protože si ho tam musíte sami dát do tašek (lol :)). Doporučuju vyhýbat se menším supermarketům v malých turistických střediscích, ceny jsou tam totiž vždy nastřelený (například barel vody za 6 dolarů). Proto je dobré jídlo plánovat dopředu a vždycky koupit větší zásoby (v některých oblastech za město považují tři baráky a benzínku).

V případě, že sháníte nádobí na kempování, deky, polštáře nebo další praktické záležitosti, pak zamiřte do obchodního řetězce KMart nebo Walmart, kde pořídíte všechno od sobích plyšových hlav až po redukci do elektřiny (správně, s našimi evropskými zástrčkami toho na Zélandu moc nenabijete).

A možná se ptáte, jak to mají na Zélandu s platebními kartami, když tam občas není ani mobilní signál. Kartou se naštěstí dá platit prakticky všude, hotovost jsme použily dohromady asi jen 4x, když jsme praly ve veřejné prádelně, platily parkování nebo low-cost kempy, kde peníze házíte do obálky.

Další užitečné tipy

Snad na všechno na světě existují už mobilní aplikace, dokonce i na cestování po Zélandu. Nám se nejvíce osvědčila apka CamperMate, která vám na mapě zobrazí všechny věci, co byste mohli potřebovat – kempy, veřejný záchody, sprchy, benzínky. U většiny z nich, zvlášť u kempů, si navíc můžete přečíst komentáře dalších lidí a snadno se tak vyvarovat případnému průšvihu. Na podobném principu funguje i aplikace WikiCamps, ale tu jsme prakticky nevyužily.

Další výbornou záležitostí je internetový portál Book Me, který mi trochu připomínal český Slevomat. Najdete tam spoustu slevových nabídek na nejrůznější zážitky, od scénických přeletů v helikoptéře až po plavby lodí. My jsme třeba ušetřily každá 40 dolarů za plavbu po Milford Sound i Doubtful Sound.

Pozor na sandflies! (Muchničky)

Jestli jsme na něco opravdu nebyly připravený, tak na nálety bodajících muchniček. Na jižním ostrově je najdete skoro všude a pěkně vám pobyt znepříjemní, pokud nevíte, jak na ně. Stačí na chvíli vylézt z auta a hned vyfasujete několik nových štípanců, které pekelně svědí a zaručí vám dlouhou probdělou noc. Nejúčinnější obranou je repelent určený přímo na tyhle potvory (pořídíte v supermarketu nebo lékárně ), s nímž se budete hystericky stříkat, kamkoliv půjdete. Mně se osvědčily i dlouhé nohavice a rukávy; v chladnějším novozélandském podnebí je stejně celkem oceníte. Pokud máte možnost, přibalte si do batohu také Fenistil gel.

A už jste téměř připraveni!

Ať jedete kamkoliv, nikdy nezapomínejte na cestovní pojištění pro případ, že by se na cestě cokoliv nepovedlo. A stejně tak byste si měli pojistit vypůjčený auto. Nám se nešťastnou náhodou (respektive dvěma nešťastnými náhodami) podařilo našeho Bobíka nabořit. Naštěstí jsme si prozřetelně zaplatily Full Coverage pojištění, takže jsme za vzniklou škodu neplatily ani korunu. O všechno se postarala půjčovna. Možná se čas od času setkáte s názorem, že neplatit pojištění na auto je super hack, jak na pronájmu ušetřit. No, my ho nemít, tak se nám celý výlet pěkně prodraží.

V případě, že jsem na něco zapomněla, nebojte se doptat v komentářích tady pod článkem. Případně budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

2 Comments on “Nový Zéland: tipy před cestou

  1. Miška

    Super článek, Teru! Jinak to vízum do Austrálie stojí asi $20, takže něco se přece jenom platí 😉

    Reply

  2. Baru

    Super tipy Teru!:)) Ješte bych doplnila k těm mobilním datům, pokud by jich někdo potřeboval víc – nejjednodušší je podle mě v supermarketu koupit za cca 3 dolary sim kartu od operátora Skinny a pak si v jejich přehledné aplikaci aktivovat vybraný plán – za 46 NZD máš u nich 12 GB a za 66 NZD dokonce 30 GB. Plán se pak dá kdykoliv zrušit 🙂

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *