
January 3, 2019
It was in February last year when we met with my good friend for dinner and decided to visit New Zealand together in the end of 2018. I can’t believe how fast time flew by. I’m currently in Australia reminiscing about all the beautiful moments we had in New Zealand and writing this blog post for you. There were many people who reach out to me asking for help with their itinerary. So instead of writing back to each of you, I thought I would put all the information together here. I hope it will make your planning easier!
Někdy v únoru jsem šla s kamarádkou, kterou jsem dlouho neviděla, na večeři v Praze. Během už lehce ovíněný konverzace, poté co jsme si povykládaly všechny uplynulý zážitky, přišla řeč na cestování, kdy Pája s povzdechem povídá: “Já bych tak chtěla na Zéland, ale nemám s kým.” Chvíli jsem na ní překvapeně koukala, jestli to opravdu myslí vážně… a o pár minut později jsme si už slavnostně slibovaly, že tohle dobrodružství na konci roku společně uskutečníme. No, a teď najednou sedím v Austrálii a dávám dohromady první článek o naší novozélandský cestě, která před pár dny skončila. Absolutně nechápu, kam se ten čas poděl.. Ale bylo to krásný. I když o tom až později. Dnes to bude především informativní, kdy se vám pokusím zodpovědět všechny otázky, který by vás mohly před odjezdem trápit.
There are plenty of reasons why you should visit New Zealand (and why you will fall in love with this amazing country!). I fell for it when I was about 11 years old and saw the Lord of the Rings for the very first time. I remember how much the landscape in the movie impressed me. New Zealand’s natural beauty can hardly be competed with – misty fjords, wild forests, huge waterfalls, mysterious mountains and ancient glaciers. That’s what always comes back to me when I think of our trip. However, there are also a few other things I learned about New Zealand and that I wish I’d known before we left.
Důvodů, proč navštívit Nový Zéland je nespočetně mnoho. Já sama jsem ho na svůj pomyslný cestovatelský seznam připsala v době, kdy mi bylo asi 11 let a poprvé jsem viděla Pána prstenů. Některý důvody jsou teda absolutně očividný – krásná a nespoutaná příroda, svět sám pro sebe izolovaný od zbytku planety, čistota a nezkaženost šílenými průmyslovými komplexy. Pak jsou ale důvody, který si uvědomíte, až když Zéland skutečně navštívíte – milí místní lidé, lachtani a spousta jiných živočichů, jež většinou známe jenom ze ZOO, absolutně nevyzpytatelný počasí, možnost zakusit pocit absolutní izolace a ta nejkrásnější hvězdná obloha, jakou jsem kdy viděla. Na druhou stranu existuje ale i spousta věcí, který vás mohou na Zélandu nemile překvapit. A přesně proto jsem se rozhodla sepsat tenhle článek.. abych vás na vaše novozélandský dobrodružství co nejlépe připravila!
The peak season is from December until March, that means in summer months. We left on the 30th of November and stayed in New Zealand till the 29th of December. The weather was already quite warm, nonetheless summer is the busiest time in the country with crowds of international tourists trying to visit as many places as possible. Next time I would definitely choose spring or fall, rather than summer, when it’s quieter. If you still wanna travel there in high season I recommend you to always go to the most popular places either early in the morning or late in the afternoon. This way we managed to avoid most of the crowds.
Hlavní sezóna na Zélandu probíhá zhruba od prosince do února, kdy je na jižní polokouli léto. My jsme tam strávily nakonec celý prosinec a musím říct, že příště bych si vybrala spíš jiný termín. V hlavní sezóně totiž nejen stoupají ceny, ale všude máte spoustu lidí. Zvlášť na populárních místech se vám pak může snadno stát, že na vytouženou fotku čekáte v dlouhý frontě lidí. A protože pro mě je na cestách absolutně nepředstavitelný, že bych se měla někde prodírat velkými davy, našly jsme jedno nouzový řešení. Na většinu výletů a výšlapů jsme vyrážely brzy ráno nebo později odpoledne, kdy největší nápor už opadl. A často se nám to vyplatilo. 🙂
It depends on the country you come from but, in general, you don’t need any visa if you travel for a period shorter than three months. Just always be sure to have a return or onward ticket to a country to which you have right of entry. For example, I was headed to Australia after New Zealand. Therefore I had to get my Australian visa before I took the flight to Auckland. (It was quite easy though. The whole process is online and takes just few minutes.)
Pokud jedete na Zéland pouze cestovat a na dobu kratší než tři měsíce, jako jsme to měly my, pak vízum nepotřebujete. V tomto případě ale musíte mít koupenou buď zpáteční letenku, nebo let do další destinace, aby měli jistotu, že tam neplánujete zůstat. POZOR: Pokud budete mít navazující letenku do Austrálie, zařiďte si ještě před odletem na Zéland australský turistický vízum. Trvá to online pár minut a nic se neplatí. Jen je potřeba ho mít, aby vám pak na letištích nedělali problémy.
It’s recommended to rent a car as far in advance as you can, and the sooner you do it the cheaper it is. We booked our car two months before we left and paid 2,000 NZD for one month with full coverage (Apex Car Rentals). You should also decide whether you’re fine with a regular car (like we had), or you prefer renting a campervan (which is much more expensive). In high season it can cost you even more than 4,000 NZD! BUT having a self-contained vehicle/campervan has one big advantage – it’s easier to find free overnight parking lots. They’re usually more suitable for self-contained vehicles than for regular cars.
Pronájem auta je další z věcí, která by se měla řešit ještě před odjezdem. A ideálně i ve větším časovým předstihu, zvlášť když se na Zéland chystáte v hlavní sezóně. Čím déle totiž s rezervací otálíte, tím se vám to pravděpodobně prodraží. My jsme rezervovaly auto asi dvouměsíčním předstihem a větší kombík nás vyšel na 30 000,- za celý měsíc s plným pojištěním (doporučuju Apex Car Rentals – naprostá spokojenost!). Původně jsme chtěly dodávku, ale ta v tý době vycházela už na 4 000 NZD (nějakých 60 000 CZK, what?), což bylo na náš budget trochu moc.
You should know that the customs people in New Zealand takes their job very seriously. You’re supposed to declare all the food you carry (especially animal products and fruits/vegetables), medicines and even your camping gear. They will check all your bags before you leave the airport, so be sure to declare everything you’re supposed to. Otherwise you can get a 400NZD fine. Also, don’t forget to clean your hiking boots if you don’t want to get them inspected.
Nový Zéland má poměrně striktní pravidla, co se jeho ekosystému a ochrany přírody týče. A pocítíte to hned při příletu na letišti. Cokoliv, co by mohlo narušit tamní životní prostředí, musíte bezpodmínečně proclít – jídlo, kempovací vybavení, léky. Na živočisný produkty, ovoce a další podobný “čerstvý” záležitosti úplně zapomeňte, s tím vás nikam dál nepustí. Balený proteinový tyčinky jsou ale třeba v pohodě. Taky si nezapomeňte umýt boty, vyhnete se tak trapným situacím, kdy je vám bude muset čistit některý z příslušníků celní policie. A hlavně! nic nezapírejte. Všechna zavazadla vám projedou rentgenem, takže pokud něco zapřete, trhnete si nejen ostudu, ale ještě zaplatíte pokutu.
It’s no secret that New Zealand is a quite expensive place to travel, however you can definitely find some cheap options of accommodation. We always stayed in paid campgrounds where we were able to park our car overnight. There are two types of campsites: basic lowcost campgrounds that are most affordable (price from free to 15 NZD per person) and offer just some basic facilities like toilets and water, or serviced campgrounds that have showers, a cooking shelter and sometimes even WiFi. These are a bit more expensive – from 18 NZD to 30 NZD per person. It wasn’t necessary to book it in advance, you should just show up before the reception closes (it’s usually between 6-8 PM). And If you don’t feel like camping you can check some of the backpacker hostels on Booking.
Ano, i když cestujete autem a chcete v něm spát, stejně musíte řešit ubytování. Na většině míst Nového Zélandu je totiž zákazáno nejen kempovat mimo vyhrazený prostory, ale i parkovat přes noc na většině parkovišť. My jsme proto přespávaly hlavně v kempech, kde jsme si vždy bookovaly non-powered site (místo bez napájení vhodný pro stany a osobní auta). Cenově to vychází v průměru od 13 do 25 NZD/osoba v závislosti na tom, co všechno potřebujete. Levnější campsites jsou zpravidla bez sprch, většinou jen záchody, kuchyňská linka a místo na zaparkování. Dražší pak mají teplý sprchy, plně vybavenou kuchyni a taky WiFi, která ale většinou vůbec nefunguje, nebo v lepším případě dostanete voucher na 250 MB, takže dvakrát otevřete Instagram a data máte pryč. Na vícedenních trecích máte možnost přespat v horských chatách, případně u nich kempovat, ale místo si musíte vždy dopředu zarezervovat. Ideálně přes tento web.
Ti movitější z vás mají samozřejmě možnost využít i klasický Booking a zerezervovat si třeba chatičku nebo apartmán.
New Zealand has a bit of a reputation of being “behind the times”. And well, it’s true. If you wanna stay in touch with the outside world or even keep working online you will probably struggle. It’s very hard to find fast and reliable WiFi, especially outside of big cities. New Zealand currently has very limited access to free WiFi services. You can find it in some cafes, restaurants or even campgrounds, but its usage is very limited – most likely they will give you a 250MB voucher to use (which is nothing if you want to check Instagram or any other social media). That being said, if you plan to stay connected to the internet, it’s recommended that you purchase a plan from one of the local main networks. That means you’re supposed to buy a SIM card in any cellphone shop, convenience store or supermarket. I got one (Spark cellphone company) right at the airport and paid like 49 NZD for 5GB. Unfortunately, it wasn’t the wisest decision ever since my friend waited a bit more, got her SIM card in the city and paid the same amount of money for 8 GB.
Phone network will make your life a bit easier, but there are still some places in New Zealand where coverage is non-existent. It involves most of the biggest national parks like Fiordland (yeah, there’s no coverage in Milford Sound), the area around Fox Glacier or Mt. Aspiring National Park. Therefore, it’s also recommended to download an offline map beforehand.
A když už je řeč o WiFi, měla bych vám dát pár praktických rad i v tomhle ohledu. Připravte se na to, že její používání bude velkou zkouškou vaší trpělivosti. Na Zélandu vás totiž bude často provázet pocit, že jste se vrátili o pár desítek let zpátky v čase, a zrovna v případě internetovýho připojení to asi pocítíte nejsilněji. Zlatý telefonní připojení z přelomu století! Jak už jsem zmínila výše, na většině míst, jako jsou hotely, kavárny a kempy, dostanete k dispozici pouze 250-500 MB dat. S tím by se člověk asi ještě smířil, ale když se vám pak jedna stránka načítá 5 minut, a než se načte, zahlásí to na vás, že jste všechna data vypotřebovali, tak to je opravdu moc. Jasně, offline dovolená je super, pokud ale nomádujete, tzn. na cestách normálně pracujete, pak je to bohužel občas problém.
Řešení vám v tomhle ohledu mohou částečně poskytnout mobilní data. Sim kartu jsem koupila hned na letišti, kde mě 5 GB dat stálo 49 NZD. Příště bych to ale udělala stejně jako moje kamarádka, která si počkala, na internetu porovnala nabídky jednotlivých společností a podle toho si vybrala to, co jí připadalo nejvýhodnější – 8 GB dat za stejnou cenu, jako jsem dala já. 🙂 No, poučení pro příště.
Ani s mobilními daty ale nemáte pokaždý vyhráno. Na spoustě míst totiž není vůbec signál, takže nějaký ten offline čas si užijete tak jako tak. Úplně mimo jakýkoliv spojení jsme byly třeba v Milford Sound, na trecích kolem Fox Glacier a pak po cestě z Fox Glacier do národního parku Mt. Aspiring. Občasný výpadky při přejezdech jsou taky úplně normální, takže raději nastahujte offline mapy dopředu.
Food in New Zealand can get quite expensive, but you can save a lot by cooking your own meals. Well, I’m not the best cook ever, neither my friend is, so our New Zealand’s diet was quite boring (we had spaghetti a way too often). However, supermarkets certainly have the cheapest food. Pack ’n Save is the cheapest one meanwhile New World and Countdown are slightly more expensive. Supermarkets in small towns are usually the most expensive ones, so it’s recommended to plan your shopping and food ahead.
If you need to buy any camping gear, dishes or blanket then you should head to KMart or Walmart where you can find basically anything. Even plush toys or cups with unicorns!
Naše novozélandský stravování se z větší části zakládalo na supermarketových potravinách. A ne vždycky to byla ukázková a vyvážená raw eko bio strava. Dokonce se nám v nákupních košících občas záhadně objevily zákeřnosti jako třeba chipsy, čínský polívky (stydím se!), ba dokonce i víno (nechtěla jsem si náhodou na Zélandu dát detox?). Vypisovat tady naše stravovací prohřešky ale není smyslem tohohle odstavce, spíš bych vám chtěla dát tip na supermarkety, v nichž jsme nejčastěji nakupovaly. Ve větších městech zpravidla objevíte buď Countdown, nebo New World. V případě, že chcete pár dolarů ušetřit, můžete zajít do Pack ‘n Save, kde vás nákup asi vyjde o něco levněji, neboť si ho tam musíte sami dát do tašek (lol :)). Doporučuju vyhýbat se menším supermarketům v malých turistických střediscích, ceny jsou tam totiž vždy trochu nastřelený (barel vody za 6 dolarů, WTF?). Proto je dobrý si jídlo plánovat dopředu a vždycky koupit větší zásoby (kór když se v některých oblastech za město považují tři baráky a benzínka).
V případě, že sháníte nádobí na kempování, deky, polštáře nebo další praktický záležitosti, pak zamiřte do obchodního řetězce KMart nebo Walmart, kde pořídíte všechno od sobích plyšových hlav až po redukci do elektřiny (správně, s našimi evropskými zástrčkami toho na Zélandu moc nenabijete).
A možná se ptáte, jak to mají na Zélandu s platebními kartami, když tam občas není ani mobilní signál. Kartou se naštěstí dá platit prakticky všude, hotovost jsme použily dohromady asi jen 4x, když jsme praly ve veřejný prádelně, platily parkování nebo low-cost kempy, kde peníze házíte do obálky.
There’s an app for just about anything, even for traveling in New Zealand. Be sure to download CamperMate for finding the best campsites on the island. Beside that, it shows you nearby locations of some other facilities like public toilets or showers, gas stations, groceries; basically of everything you need when traveling. WikiCamps is a similar app, but we didn’t use it that much.
If you travel on budget you should know that there are also ‘daily deal’ websites that often offer popular activities on sale. The most popular one is probably Book Me. Thanks to this website I saved about 40NZD on a Milford Sound cruise.
Snad na všechno na světě existují už mobilní aplikace, dokonce i na cestování po Zélandu. Nám se nejvíce osvědčila apka CamperMate, která vám na mapě zobrazí všechny věci, co byste mohli potřebovat – kempy, veřejný záchody, sprchy, benzínky. U většiny z nich, zvlášť u kempů, si navíc můžete přečíst komentáře dalších lidí a snadno se tak vyvarovat nějakýmu průšvihu. Na podobným principu funguje i aplikace WikiCamps, ale tu jsme prakticky nevyužily.
Další výbornou záležitostí je internetový portál Book Me, který mi trochu připomínal český Slevomat. Najdete tam spoustu slevových nabídek na nejrůznější zážitky, od scénických přeletů v helikoptéře až po plavby lodí. My jsme třeba ušetřily každá 40 dolarů za plavbu po Milford Sound nebo i Doubtful Sound.
Sandflies definitely are the most annoying thing in New Zealand (especially on South Island!). I mean, I’m kind of used to mosquito bites, but this was a whole different level. We had countless bites on our ankles and they itched like crazy for very long time! So if you plan to go to New Zealand, be sure to get a proper repellent and some after-bite treatment. You can thank me later haha.
Jestli jsme na něco opravdu nebyly připravený, tak na nálety bodajících mušek sandflies. Na jižním ostrově je najdete skoro všude a pěkně vám pobyt znepříjemní, pokud nevíte, jak na ně. Stačí na chvíli vylézt z auta a hned vyfasujete několik nových štípanců, který pekelně svědí a zaručí vám dlouhou probdělou noc. Nejúčinnější obranou je repelent určený přímo na tyhle potvory (pořídíte v supermarketu nebo lékárně ), s nímž se budete hystericky stříkat, kamkoliv půjdete. Mně se osvědčily i dlouhý nohavice a rukávy; v chladnějším novozélandským podnebí je stejně celkem oceníte. Pokud máte možnost, přibalte si do batohu i Fenistil gel.
Just let me give you one more advice. I’m still surprised how many people travel without having a proper travel insurance. Please, do yourself a favor and get one before you take off. If you can’t afford it then you can’t afford traveling. It’s simple as that. And the same goes for renting a car. Don’t try to save money on a car insurance. We purchased Full Coverage insurance for our rented car and we were really glad we did it. Even though we had two minor car accidents during our New Zealand’s trip we didn’t have to pay a thing.
Ať jedete kamkoliv, nikdy nezapomínejte na cestovní pojištění pro případ, že by se na cestě cokoliv nepovedlo. A stejně tak byste si měli pojistit i vypůjčený auto. Nám se nešťastnou náhodou (respektive dvěma nešťastnými náhodami) podařilo našeho Bobíka lehce nabořit. Naštěstí jsme si prozřetelně zaplatily Full Coverage pojištění, takže jsme nakonec neplatily ani korunu za vzniklou škodu. O všechno se postarala půjčovna. Možná se čas od času setkáte s názorem, že neplatit pojištění na auto je super hack, jak na pronájmu ušetřit. No, my ho nemít, tak se teda podle mě nedoplatíme. Je to možná trochu extrémní názor, ale jestliže si nemůžete dovolit zaplatit pojištění, pak byste si neměli dovolit ani auto půjčovat. 🙂
If you still have any more questions just leave a comment below. Enjoy your trip!
V případě, že jsem na něco zapomněla, nebojte se doptat v komentářích tady pod článkem. Případně se můžete podělit o vaše zkušenosti.
Super článek, Teru! Jinak to vízum do Austrálie stojí asi $20, takže něco se přece jenom platí 😉
Super tipy Teru!:)) Ješte bych doplnila k těm mobilním datům, pokud by jich někdo potřeboval víc – nejjednodušší je podle mě v supermarketu koupit za cca 3 dolary sim kartu od operátora Skinny a pak si v jejich přehledné aplikaci aktivovat vybraný plán – za 46 NZD máš u nich 12 GB a za 66 NZD dokonce 30 GB. Plán se pak dá kdykoliv zrušit 🙂
Top 5 articles: