Menu

Denmark

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

„You have to go to Copenhagen, you’re gonna love it!“; „everyone looks so stylish and cool there“; „I think it’s probably the best city I’ve ever been too.“ Yeah, I’ve heard a lot about Copenhagen, even before I went there. This city has a really great reputation, and everybody seems to be in love with it. So it was my turn to finally visit it as well, and see the Danish capital on my own. Besides, one friend of mine has been living and studying in Denmark for couple of years, so it was also a good opportunity to visit her. Here, I’ve written down a list of my favourite places, eateries and cafés you shouldn’t miss during your stay.

„Rozhodně musíš do Kodaně, budeš to tam milovat!“, „všichni jsou tam krásní a styloví“, „je to asi moje vůbec nejoblíbenější evropský město“. Ještě než jsem Kodaň sama navštívila, slyšela jsem na ni všude jen samou chválu a každý mi ji doporučoval s tím, „že tam jednou určitě musím“. Tak jsem se v listopadu konečně odhodlala a ještě s kamarádkou jsme jely navštívit naší další kamarádku, která v Dánsku dlouhodobě žije a studuje. Celý výlet byl poměrně spontánní záležitost, letenky jsou tam obecně dost levný po celý rok (cca 2000,- zpáteční na osobu) a navíc jsme měly komfort toho, že Markétka to tam dobře zná. Našla jsem si dopředu tedy jen několik veganských restaurací, zabalila pár nezbytností a vyrazila vstříc tomu tak moc opěvovanému městu.

In just four days, we managed to visit almost all the popular (and even the less popular) places. And it was quite a challenge, since the weather wasn’t really good – mostly rainy and very windy! Nevertheless, Copenhagen was exactly as I had imagined. The city is full of trendy people, and everyone (literally everyone!) seems to have a bike to ride. I’m positive that anyone visiting Copenhagen will have a really great time there, like we did. (Even though we couldn’t ride bikes in the city due to the chilly weather).

V Kodani jsme strávily dohromady 4 dny, během nichž jsme i navzdory relativní nepřízni počasí (bacha na silný studený vítr!) stihly oběhnout prakticky všechna důležitá nebo zajímavá místa. A za sebe musím říct, že jsem tomu městu propadla úplně stejně jako všichni ostatní. Těžko se to vyjadřuje slovy, proto doufám, že alespoň fotky míst, která jsme navštívily, vám trochu napoví, jak hrozně skvělý to tam je. Příště bych akorát vyrazila spíš až na jaře, kdy už je tepleji a dá se jezdit na kole. V podzimním deštivém a větrném počasí to dost dobře nešlo (možná leda otrlým Dánům .)).

PLACES NOT TO BE MISSED

1. BOTANISK HAVE

And now, I will lead you to some of my favourite spots we visited during our stay. Local botanical garden has been on my wishlist for such a long time, so it was the first place we went to. If you love green stuff and plants as much as I do, this garden is a must. The entrace is for free, which also means the main greenhouse gets very crowded, but if you’re patient enough you will get your perfect photo for sure.

Na svém wishlistu jsem už dlouho měla kodaňskou botanickou zahradu. Kdo by neznal fotku ikonických točitých schodů, že? Pokud si potrpíte na rostlinky stejně jako já, určitě byste botanickou měli navštívit. Do hlavního skleníku se neplatí vstupný a navíc je poměrně malý, takže vás to při vašich městských toulkách příliš nezdrží. Jen bych chtěla upozornit, že tam bývá poměrně dost plno, takže se připravte, že si na váš vytoužený snímek možná budete muset chvíli počkat.

2. NYHAVN

Nyhavn, a small harbour in the city centre, is probably the most photographed site in Copenhagen. You can take a photo of cute colourful houses and typical boats there. There was also a small Christmas market in December, yet quite pricy.

Nyhavn dánsky znamená nový přístav, takže je asi jasné, co na tomhle místě najdete. .) Právě zde pořídíte asi nejklasičtější kodaňský záběr na roztomilé barevné domečky a před nimi zaparkované lodě. Před Vánocemi tam byl i poměrně pěkný market, kde jste si mohli dát pravděpodobně nejdražší svařák ve vašem životě a ve studeném podzimním počasí se jím zahřát.

3. Superkilen & Nørrebro

Superkilen is a public park, whose main objective is to celebrate multicultural diversity. It’s full of objects from all around the world that represent different cultures and nationalities. You can try how many of them you can really find and identify, hehe. I would also recommend you to go for a walk in its neighborhood Nørrebro. My favorite street was Jægersborggade where you can find a plenty of cafés, cute boutiques and also second hands with very expensive clothes of great quality. You should definitely check out Kaktus Kobenhavn, a tiny shop full of succulents, and Grød for delicious healthy breakfast (more information about it below).

Další kodaňskou ikonou, kterou jsme navštívily, byl park Superkilen, který kromě toho, že je úžasně fotogenický, má ještě i další hlubší význam. Byl totiž vybudován především jako místo, které má opěvovat celosvětovou diverzitu národností a kultur. Pokud tedy budete pozorní, všimnete si tam celé řady objektů a artefaktů, dovezených ze všech koutů světa. Park se navíc nachází ve čtvrti Nørrebro, kde najdete i spoustu hipsterských míst, kaváren, příšerně drahých ale krásných! secondhandů a jiných butiků. Můj nejoblíbenější byl asi obchůdek se sukulenty Kaktus Kobenhavn v ulici Jægersborggade.

4. KASTRUP SEA BATH

This is a fantastic place to take an afternoon walk at. Kastrup Sea Bath is a local public lido where you can go for a swim or for a nice walk by the sea. It’s a real architectural pearl, as you can see in the photos below. Besides, if the weather is nice it offers a view of Sweden.

Jestli máte rádi architektonicky zajímavá místa, pak bych určitě doporučila, abyste navštívili i kodaňskou plovárnu Kastrup Sea Bath. Jedná se o dřevěný objekt vznášející se na hladině moře, kam se Dánové chodí (nejen v létě) koupat. Je to navíc hned u kodaňský pláže, takže to můžete propojit i s příjemnou procházkou. A když bude počasí přát, uvidíte odsud břehy Švédska.

FAVOURITE COFFEE PLACES

1. the coffee collective

Coffee scene in Copenhagen is okay, but it’s not fantastic. I mean, of course there are a plenty of great coffee places, but the problem is they’re usually very small and sometimes even dark. That’s why my top choice would be The Coffee Collective located in the street Godthabsvej (be sure you go to this one – there is one more The Coffee Collective café in the city, but the other one is pretty small). Here, the interior is quite spacious and they serve delicious coffee.

Kavárny bych ráda vyjmenovala postupně podle toho, jak moc se mi v nich líbilo. Proto je The Coffee Collective na prvním místě, nadchnul mě totiž asi nejvíc. Obecně mi kodaňský kavárny připadaly dost mrňavý a některý i poměrně tmavý. Naštěstí v případě zrovna tohoto místa to úplně neplatí. Jedná se o prostorný podnik s krásným minimalistickým interiérem a výběrovou kávou. Za mě určitě to nejlepší, co jsme navštívily.

2. ATELIER SEPTEMBER

Atelier September is one of those coffee shops you will find in most of the Copenhagen guides. And I recommend it too. It’s a welcoming spot where you can get top-quality coffee and delicious breakfast or snack. My choice definitely would be their awesome avocado toast.

Velmi oblíbená a poměrně hodně frekventovaná kavárna je Atelier September. Není taky divu, nachází se totiž prakticky v centru a už svým interiérem láká dovnitř všechny kolemjdoucí. V kavárně si navíc můžete dát (pro změnu) další výbornou kávu, případně i jídlo, jako třeba neskutečně dobře vypadající toast s avokádem.

3. PROLOG COFFEE BAR

Kødbyen (literally „Meat City“), an industrial complex located in Vesterbro, is one of the coolest and most popular spots of Copenhagen. They say it’s a mecca for young hipsters and they’re right. You can find a lot of cool places there, good restaurants, cozy cafés and bars. I would recommend you to visit Prolog Coffee Bar to get a cup of good coffee. You can also try their wonderful cinnamon buns or some other pastries.

VEGAN FOOD

1. Grød

Grød was my absolutely favorite place of Copenhagen. In Danish, its name means „porridge“, and that’s exactly what you get here. But this place really takes oatmeal to a whole new level, it was probably the best porridge ever. Moreover, you can choose your favorite ingredients and make your own (even vegan) version. Simple, but delicious! We definitely need a place like this in Prague!

V tuhle chvíli vám představuju svýho absolutního kodaňskýho favorita – podnik Grød má totiž naprosto nejlepší koncept na světě. Specializují se zde výhradně na přípravu ovesných kaší, které si můžete sami podle libosti sestavit a naplnit tolika ingrediencemi, kolik vám jen vaše peněženka dovolí. Nám jejich kaše chutnaly natolik, že jsme tam během našeho krátkýho pobytu šly hned dvakrát. Po městě mají více různých poboček, takže i větší šance, že na některou z nich narazíte. Může někdo něco podobného otevřít v Praze, prosím?

2. Papirøen

Papirøen is an old paper storage where you’ll find a lot of food trucks ready to serve you delicious food from all over the world. And they have also some vegan options there! For example, I really enjoyed Korean Bibimbap, which is a huge bowl full of fresh ingredients. You can also keep your eyes open for vegan pizza from the Madenitaly truck or falafel from the Fala Fala truck. Besides, if the weather is nice you can sit outside and enjoy the view of the harbour and the opera.

A nakonec ještě jedna pecka. Naprosto skvělý místo pro všechny foodlovers je industriální komplex Papirøen, vyhlášený především jako nejlepší street food market. V prostorné hale najdete stánky s mezinárodními kuchyněmi ze všech koutů světa, takže si na své přijdou i vegani. Já jsem si tam moc pochutnala na korejském veganském Bibimbap, což je zjednodušeně řečeno velká mísa plná nejrůznějších svěžích ingrediencí. Najdete tam ale i veganskou pizzu ve stánku Madeinitaly, případě falafel ve Fala fala trucku. Pokud budete mít štěstí a bude hezky, můžete si vzít jídlo i k venkovním stolům a kochat se výhledem na operu a kodaňský kanál.

So that’s it. I hope this guide will help you to plan your stay in Copenhagen. And if you’ve been to Copenhagen yourself please share with us your favourite places in the comments. : )

Pevně doufám, že vám tento guide pomůže lépe naplánovat cestu do Kodaně. Zároveň bych vás chtěla poprosit, pokud jste už někdo v Kodani byl, abyste případně zmínili vaše nejoblíbenější místa v komentářích. : ) Štastné cesty!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!