Europe

Bad Schandau: víkend v Saském Švýcarsku

Kdyby mi dal někdo vybrat, jestli raději relaxační víkend s kamarádkou nebo pořádné dobrodružství na horách, asi bych se moc nerozmýšlela. Nejsem válecí typ, proto moje cestovatelské plány jsou vždycky spíš akčnějšího charakteru. Když ale máte za sebou několik náročných pracovních týdnů, jeden klidný víkend vlastně přijde docela vhod. Proto když mi přišla nabídka zúčastnit se víkendového výjezdu do lázní Toskana Therme v Bad Schandau, dlouho jsem neváhala. Výlet do nádherné lokality, kde se ještě o mě bude někdo hezky starat? Nebylo co rozhodovat.

Výhodou tohoto lázeňského městečka je jeho poloha u českých hranic a z Prahy se tam dostanete do dvou hodin. Na víkend s rodinou, partnerem nebo kamarádkou proto ideální. A co že jsme tam všechno navštívili?

Město Bad Schandau je sice spíš menší, aktivit ale nabízí poměrně hodně. Náš pobyt jsme začali procházkou, která nás dovedla až ke věži, kde se nachází jeden z nejstarších výtahů v Evropě (konkrétně z roku 1904). Osobně výtahy moc nemusím, takže mě informace o jeho stáří úplně nenadchla, ale naštěstí byl spolehlivější, než se na první pohled zdálo. A výhled shora rozhodně stál za tu trochu sebezapření. Stejně jako cesta parkem dolů s podzimními barvami všude kolem.

Obecně doporučuju vyrazit do téhle oblasti právě na podzim, zvlášť pokud vás baví fotografie, protože díky převažujícímu listnatému porostu je opravdu na co koukat. A třeba budete mít štěstí na krásné mlhavé ráno, tak jako jsem v to doufala já. Na cestách často fotím za východu slunce, proto jsem si přivstala i tentokrát. Zhruba necelou půl hodinu cesty od Bad Schandau se nachází slavný kamenný most Bastei, který přes den přetéká turisty. Asi vás nepřekvapí, že takhle brzy ráno tam nebyl téměř nikdo. Mlha sice nikde, ale i tak to stálo za ten hodně brzký ranní budík.

Bonusový tip

Pokud budete mít čas, doporučuju navštívit další skvosty Saského Švýcarska, jako třeba vyhlídku Carolafelsen, na kterou vás čeká o něco delší výstup, nebo Kleiner Winterberg. Na tomhle výletě jsme bohužel neměli čas nazbyt, proto jsme tato místa museli vynechat.

Liquid sound festival

Aktivní víkend můžete zkombinovat s odpočinkem, proto je tou nejlepší volbou skloubit návštěvu Saského Švýcarska s lázněmi právě v Bad Schandau. My jsme se tam navíc vydali podívat na jednu specifickou událost, a sice Liquid Sound Festival, který probíhá vždy na začátku listopadu. Jak už název napovídá, jedná se o spojení hudby a vody, což v praxi vypadá tak, že ve speciálně připraveném bazénu “levitujete” s ušima pod vodou a užíváte si tóny příjemné, nejčastěji elektronické hudby (kterou já osobně teda miluju!). Pokud by vás to taky zajímalo, můžete navštívit jejich stránky a mrknout na termín dalšího ročníku.

Kde se v Saském Švýcarsku ubytovat?

Co se ubytování týče, za sebe můžu doporučit hotel Elbresidenz, který je v příjemné docházkové vzdálenosti od lázní Toskana Therme (což v praxi znamená, že tam můžete přeběhnout v županu a papučích). Milým překvapením byla i tamní kuchyně, jež byla nejen výborná, ale na vyžádání dokonce veganská. O přeplněných snídaňových stolech a profesionálním servisu ani nemluvě. Nejsem úplně hotelový cestovatel, ale tohle byla opravdu moc příjemná změna.

Abych to jen krátce shrnula, byl to skvělý víkend na nádherném místě a se spoustou aktivnějších i odpočinkových aktivit. Saské Švýcarsko je jeden z mých nejoblíbenějších německých regionů, takže ho zkrátka musím doporučit dál. A rovnou moc děkuju Toskana Therme a hotelu Elbresidenz za vřelé příjetí a perfektní péči.

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

One comment on “Bad Schandau: víkend v Saském Švýcarsku

  1. Lucie Nohynková

    Já se snad nikdy nenabažim těch tvých fotek. Fakt super. 🙂

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *