Menu

U.S.A.

Must-see places in San Francisco: gastro and photo edition

November 22, 2017

Planning a city trip is always quite a challenge. Mostly because it is always a relatively short stay, during which you want to see and do as many things as possible. Moreover, the bigger the city is, the more planning you have to do. All together, we spent 5 days in San Francisco (3 days in the beginning and 2 days at the end of our US trip), but I would’ve stayed there even for weeks. It is an incredibly diverse city with excellent coffee culture, cute local shops, vegan friendly restaurants and beautiful surroundings. It’s just so easy to fall in love with San Francisco! Below, you have a list of places I enjoyed the most there, including some practical tips on parking or accommodation.

Plánovat si výlet do města je občas celkem oříšek. Většinou se totiž jedná o poměrně krátký pobyt, do kterého toho musíte nacpat co možná nejvíc. Navíc čím je dané město větší, tím se celé plánování stává komplikovanější. V San Franciscu jsme strávili dohromady 5 dní (3 dny na začátku a 2 dny na konci našeho US výletu), ale uměla bych si představit třeba i dva týdny. Je to totiž neskutečně rozmanité město s výbornou kávovou kulturou, roztomilými obchody s lokálními brandy, vegan friendly restauracemi a krásným okolím. Všechno, co jsme stihli navštívit, se vám nyní pokusím co nejlépe předat, včetně několika praktických tipů ohledně parkování nebo ubytování.

COFFEE, COFFEE, COFFEE!

1. FOUR BARREL COFFEE

Four Barrel Coffee probably has everything I usually look for in a coffee place – specialty coffee, stunning interior full of wooden details and skillfull baristas willing to answer all your questions. I totally understand why this place is so popular. Just one little thing – they don’t serve hot meals, but instead offer a variety of delicious pastries (even vegan donuts!).

Káva nejlepší kvality, perfektní interiér, fairtrade přístup a ochotní baristi, kteří s nadšením zodpoví všechny vaše dotazy – tohle všechno je Four Barrel Coffee. Po naší návštěvě jsem se vůbec nedivila, že je to jedna z nejvyhlášenějších kaváren v San Franciscu. Navíc pro vegany důležité info – mají veganský donuty! 

2. WRECKING BALL COFFEE ROASTERS

If I lived in San Francisco, I would probably want to work close to this cute coffee bar. I can perfectly imagine sipping my coffee and reading newspapers there every morning. The interior is really tiny, no coffee tables and laptops, but it’s perfectly suitable for a quick coffee stop. Besides, you should definitely take a photo with their pineapple wallpaper. (You can even post it to Instagram with the hashtag #pineappleselfie, haha.)

Malá příjemná kavárnička v jedné z klidnějších čtvrtí je přesně to místo, kam chcete ráno na chvilku zapadnout, přečíst si noviny a u toho si vyfotit vaši kávu s naprosto perfektním ananasovým patternem na zdi. 🙂 Nečekejte žádný snídaňový spot, kde byste mohli hodiny vysedávat, kavárna je to opravdu malá, jídlo v nabídce nemají, ale na rychlé ranní espresso je úplně ideální.

3. SIGHTGLASS COFFEE

Oh yes, another great coffee place with yummy homemade pastries and some of San Francisco‘s best baristas. In comparison to Wrecking Ball Coffee Roasters, this coffee shop is much more spacious. But still, when we got there, their two level-loft space was completely packed by dozens of headphone-wearing Macbook users (although there’s no WiFi). So be forewarned: if you want to work there, you should get your data hotspot ready.

Na můj vkus už trochu rušnější, ale rozhodně neméně skvělá kavárna. Oproti Wrecking Ball je Sightglass Coffee mnohem větší, připomíná dokonce obrovský coworkingový prostor. Většina hostů tam totiž zuřivě datluje do počítače a vyřizuje si svoje pracovní záležitosti. S čímž souvisí ještě jedna věc – pokud se do téhle kavárny vypravíte pracovat, připravte si i svůj datový hotspot. WiFi tam vůbec nemají (což je teda obecně poměrně častý jev v sanfranciských kavárnách). 

4. THE MILL

This one was my absolute favorite, since I loved its bright and spacious interior. They offer specialty coffee from Four Barrel Coffee, fresh baked pastries, and a variety of neat customized things, like mugs, plates, magazines, etc. I spent a whole hour taking photos and enjoying the beautiful interior there.

Tohle byla pro mě asi největší pecka – pravděpodobně nejhezčí pekárno-kavárna, kterou jsem kdy navštívila. Vzdušný světlý prostor s dřevěnými detaily je totiž přesně něco pro mě. Kromě vynikající kávy od výše zmíněných Four Barrel Coffee si tam můžete dát také domácí sendviče a zákusky nejrůznějšího druhu, případně si koupit (mírně předražený) chleba domů, designový porcelán či pytlík výběrové kávy.

5. ANDYTOWN COFFEE ROASTERS

Away from the city center and close to the beach, you can find a cute coffee place called Andytown Coffee Roasters. As the title implies, they offer specialty coffee as well (and also homemade delicious pastries). The only bad thing is that this coffee bar is quite small, so finding a seat inside can be challenging.

V jedné z rezidenčních čtvrtí dál od městského centra (a kousek od pláže) najdete útulnou kavárnu Andytown Coffee Roasters, kde vám nabídnou další skvělou kávu a k tomu i sladkou odpolední tečku. Místa na sezení jsou ale poměrně omezená, proto možná budete muset chvilku počkat, případně si kávu vezměte k jednomu z venkovních stolečků. 

VEGAN EATS!

1. MISSION PIE

Spending money is just so easy in San Francisco! Especially if you like coffee as much as I do. That’s why we didn’t eat out that much. On the other hand, I always got really hungry after walking around, so here you have two tips on vegan friendly restaurants I really enjoyed. Mission Pie, as you can decipher, offers all kind of delicious hot-from-the-oven pies (both sweet and savory pies), as well as breakfast food, soups and salads. I absolutely loved it there, because they use only local and seasonal ingredients. Thereby, you can be sure that everything you order is super fresh. (My definite recommendation would be one of their salads and vegan pear pie – they were a heaven on earth!)

Utráceli jsme tolik peněz po kavárnách, že do restaurací jsme zase až tolik nechodili a spíš si připravovali jídlo v klidu doma. Každopádně dva super tipy pro vás mám, a jedním z nich je právě Mission Pie. Jak název napovídá, najdete tam především širokou nabídku různých slaných i sladkých koláčů, kromě toho ale i polévky nebo saláty. Obsluha je navíc neskutečně příjemná a ochotně vám v případě vašich alergií nebo vegan požadavků poradí. Já jsem si dala salát, hruškový vegan koláč a měla jsem chuť zajít si hned pro další várku. 

2. SOUVLA

I’ve never been a fan of greek cuisine, so when I heard about this San Francisco’s greek restaurant, I wasn’t really sure about going there. Frankly, I ended up there just by a lucky chance. I got hungry in its neighbourhood, haha. Fortunately, my incredibly delicious vegan pita has convinced me that my idea of „typical“ greek cuisine was wrong. Souvla’s menu is not just about meat, you can also get a pretty good vegan dish there. I would recommend you to try one of their huge salads or crispy french fries (I’m getting hungry just thinking about it!).

Řecká kuchyně nikdy nepatřila mezi moji topku, ale Souvla jí v San Franciscu rozhodně dělá skvělou reklamu. Kromě tradičního souvlaki si tam totiž můžete dát obří saláty, hranolky, případně plněnou veganskou pitu. Za mě rozhodně jeden z nejlepších „gurmánských“ zážitků z Ameriky.

A BIT OF ALTERNATIVE SHOPPING

1. THE PERISH TRUST

(Eye)Shopping plays a big part on my city adventures. The Perish Trust, a cute little design shop, is just next door to the café Mill, so if you’re in the same area, you definitely shouldn’t miss it. It’s the right place for truly unique finds – not just home decor, but also clothes, slow living magazines and books. All the stuff is quite pricy, but even if you don’t want to spend much money, you should at least take a few photos of their cozy interior.

Když poznávám nové město, ráda navštěvuju i lokální malé butiky. A většinou ani ne, abych utrácela, ale spíš mě obecně baví navštěvovat místa se zajímavým interiérem a objevovat značky, které jsem dřív neznala. Jeden ze skvělých butiků v San Franciscu je právě The Perish Trust (nachází se kousek od výše zmíněné kavárny The Mill a Souvly), kde najdete spoustu krásných kousků od home decoru, přes oblečení a nejrůznější magazíny. Já jsem tam vydržela „imaginárně“ nakupovat poměrně dlouho (imaginárně především proto, že všechno je tam poměrně dost drahý, jak už to u podobných obchodů bývá).

2. GENERAL STORE

General Store is probably the most beautiful home and garden store I’ve ever seen. Its interior is like no other, so bright, spacious, with a variety of plants all over the place. You can find a beautiful collection of new and vintage goods here, ceramics, bags, magazines and books. Be sure to visit their backyard as well, it’s probably the cutest one in the entirety of San Francisco. They have a tiny greenhouse full of succulents there. Just look at the photos, how cute is that?

General Store je pravděpodobně nejhezčí home a garden obchod, jaký jsem kdy navštívila. Úžasný interiér, k tomu velký výběr designových i vintage kousků a navrch ještě malý dvoreček s tím nejkouzelnějším skleníkem – vydržela bych si to tam prohlížet celé hodiny. Nachází se navíc v klidné čtvrti kousek od kavárny Andytown Coffee Roasters, takže jeho návštěvu můžete spojit i s pozdější klidnou procházkou k nedaleké pláži. 

PARKING TIPS

To be honest, parking in San Francisco was a real nightmare! I don’t like parking in general, but this brings parking to a totally new level. If you’re no millionaire, forget about parking in the center. It’s really expensive, especially in parking garages. It’s true that you can park your car in residential areas of SF (out of the center), but you should always be careful. There are signs telling you when exactly you’re not allowed to park there (usually it’s early in the morning because of a street cleaning), and sometimes you need a residential permit to leave your car there. We often parked our car in streets with „2 hours parking“ signs – it means you can leave your vehicle for 2 hours for free there.

Parkování je obecně moje noční můra, ale v San Franciscu se to posunulo ještě o level výš. Celé město je totiž jednak neskutečně kopcovatý, občas se modlíte, abyste auto po návratu nenašli někde pod kopcem, jednak je většina centrálních částí plná nejrůznějších omezení. V každé ulici máte vždy tabulky s přesně vyhrazenými časy, kdy se tam NESMÍ parkovat (většinou v nočních hodinách, kdy probíhá čištění ulic), případně s rezidenčními omezeními. Spousta míst je totiž určena pro auta s rezidenčním povolením. My jsme většinou parkovali v ulicích s cedulemi „2 hours parking“, kde můžete zadarmo zaparkovat maximálně na ty dvě hodiny (vždy si ale přesně zkontrolujte znění celé cedule, i přes naši opatrnost jsme poslední den dostali pokutu 66 dolarů, docela ďábelská částka!). Ve městě máte samozřejmě možnost i placeného parkování na hodiny, případně krytých garážích. Těm se ale raději vyhýbejte, na celý den byste zaplatili poměrně šílenou sumu. 

ACCOMMODATION

I would love to recommend you some cheap accommodation in San Francisco, but honestly, we had no luck finding anything in Downtown. For the first 3 days in the US, we found an Airbnb flat in Oakland, which is about 20 minutes by car from San Francisco. We paid like 35 euros per person/night, which was much less than what we could get in SF. I therefore recommend avoiding the center of San Francisco. You should better look for accommodation in adjacent areas.

Ráda bych vám doporučila levnější ubytování v San Franciscu, ale upřímně v Downtownu s ním úplně nepochodíte (možná jen v případě hostelu, kterému jsme se ale chtěli vyhnout). Na první 3 dny v USA jsme se ubytovali přes Airbnb v sousedním Oaklandu, který leží zhruba 20 minut autem od San Francisca. Noc nás v samostatném bytě vyšla cca 1 000,- na jednoho, což je o dost méně, než co jsme byli schopní sehnat právě v SF. Doporučuju proto vyhnout se centru San Francisca a raději hledat ubytování v přilehlých oblastech. 

THE MOST PHOTOGENIC SPOTS

To conclude this article, I add some photos of the most photogenic spots we visited in San Francisco. Hope you like it, and let me know if there’s anything you would add to this guide.)

Abych tento článek uzavřela, níže si můžete prohlédnout ještě několik nejfotogeničtějších míst, co jsme v San Franciscu navštívili. Kdyby vám v tomto guidu něco chybělo, určitě dejte vědět. Ráda se přiučím na příští návštěvu.)

alamo square

marshall’s beach

mount tamalpais

sunset district

TWIN PEAKS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!