U.S.A

To nejlepší ze San Francisca

Plánovat si výlet do města je občas oříšek. Většinou se totiž jedná o poměrně krátký pobyt, do kterého toho musíte nacpat co možná nejvíc. Navíc čím je dané město větší, tím se celé plánování stává komplikovanější. V San Franciscu jsme strávili dohromady 5 dní (3 dny na začátku a 2 dny na konci našeho US výletu), ale uměla bych si představit třeba i dva týdny. Je to totiž neskutečně rozmanité město s výbornou kávovou kulturou, roztomilými obchody s lokálními brandy, vegan friendly restauracemi a krásným okolím. Všechno, co jsme stihli navštívit, se vám nyní pokusím co nejlépe předat, včetně několika praktických tipů ohledně parkování nebo ubytování.

Káva, káva, káva!

1. Four Barrel Coffee

Káva nejlepší kvality, perfektní interiér, fairtrade přístup a ochotní baristi, kteří s nadšením zodpoví všechny vaše dotazy – tohle všechno je Four Barrel Coffee. Po naší návštěvě jsem se vůbec nedivila, že je to jedna z nejvyhlášenějších kaváren v San Franciscu. Navíc pro vegany důležité info – mají veganské donuty!

2. Wrecking Ball Coffee Roasters

Malá příjemná kavárnička v jedné z klidnějších čtvrtí je přesně to místo, kam chcete ráno na chvilku zapadnout, přečíst si noviny a u toho si vyfotit vaši kávu s naprosto perfektním ananasovým patternem na zdi. 🙂 Nečekejte žádný snídaňový spot, kde byste mohli hodiny vysedávat, kavárna je to opravdu malá, jídlo v nabídce nemají, ale na rychlé ranní espresso je úplně ideální.

3. Sightglass Coffee

Na můj vkus už trochu rušnější, ale rozhodně neméně skvělá kavárna. Oproti Wrecking Ball je Sightglass Coffee mnohem větší, připomíná dokonce obrovský coworkingový prostor. Většina hostů tam totiž zuřivě datluje do počítače a vyřizuje si svoje pracovní záležitosti. S čímž souvisí ještě jedna věc – pokud se do téhle kavárny vypravíte pracovat, připravte si svůj datový hotspot. WiFi tam vůbec nemají (což je teda obecně poměrně častý jev v sanfranciských kavárnách).

4. The Mill

Tohle byla pro mě asi největší pecka – pravděpodobně nejhezčí pekárno-kavárna, kterou jsem kdy navštívila. Vzdušný světlý prostor s dřevěnými detaily je totiž přesně něco pro mě. Kromě vynikající kávy od výše zmíněných Four Barrel Coffee si tam můžete dát také domácí sendviče a zákusky nejrůznějšího druhu, případně si koupit (mírně předražený) chleba domů, designový porcelán či pytlík výběrové kávy.

5. Andytown Coffee Roasters

V jedné z rezidenčních čtvrtí dál od městského centra (a kousek od pláže) najdete útulnou kavárnu Andytown Coffee Roasters, kde vám nabídnou další skvělou kávu a k tomu i sladkou odpolední tečku. Místa na sezení jsou ale poměrně omezená, proto možná budete muset chvilku počkat, případně si kávu vezměte k jednomu z venkovních stolečků.

Veganské restaurace!

1. Mission Pie

Utráceli jsme tolik peněz po kavárnách, že do restaurací jsme zase až tolik nechodili a spíš si připravovali jídlo v klidu doma. Každopádně dva super tipy pro vás mám, a jedním z nich je právě Mission Pie. Jak název napovídá, najdete tam především širokou nabídku různých slaných i sladkých koláčů, kromě toho ale i polévky nebo saláty. Obsluha je navíc neskutečně příjemná a ochotně vám v případě vašich alergií nebo vegan požadavků poradí. Já jsem si dala salát, hruškový vegan koláč a měla jsem chuť zajít si hned pro další várku.

2. Souvla

Řecká kuchyně nikdy nepatřila mezi moji topku, ale Souvla jí v San Franciscu dělá skvělou reklamu. Kromě tradičního souvlaki si tam totiž můžete dát obří saláty, hranolky, případně plněnou veganskou pitu. Za mě rozhodně jeden z nejlepších „gurmánských“ zážitků z Ameriky.

Čas na nákupy!

1. The Perish Trust

Když poznávám nové město, ráda navštěvuju malé lokální butiky. A většinou ani ne, abych utrácela, ale spíš mě obecně baví navštěvovat místa se zajímavým interiérem a objevovat značky, které jsem dřív neznala. Jeden ze skvělých butiků v San Franciscu je právě The Perish Trust (nachází se kousek od výše zmíněné kavárny The Mill a Souvly), kde najdete spoustu krásných kousků od home decoru, přes oblečení a nejrůznější magazíny. Já jsem tam vydržela „imaginárně“ nakupovat poměrně dlouho.

2. General Store

General Store je pravděpodobně nejhezčí home a garden obchod, jaký jsem kdy navštívila. Úžasný interiér, k tomu velký výběr designových i vintage kousků a navrch ještě malý dvoreček s tím nejkouzelnějším skleníkem – vydržela bych si to tam prohlížet celé hodiny. Nachází se navíc v klidné čtvrti kousek od kavárny Andytown Coffee Roasters, takže jeho návštěvu můžete spojit i s pozdější klidnou procházkou k nedaleké pláži.

Parkování v San Franciscu

Parkování je obecně moje noční můra, ale v San Franciscu se to posunulo ještě o level výš. Celé město je totiž jednak neskutečně kopcovitý, občas se modlíte, abyste auto po návratu nenašli někde pod kopcem, jednak je většina centrálních částí plná nejrůznějších omezení. V každé ulici máte vždy tabulky s přesně vyhrazenými časy, kdy se tam NESMÍ parkovat (většinou v nočních hodinách, kdy probíhá čištění ulic), případně s rezidenčními omezeními. Spousta míst je totiž určena pro auta s rezidenčním povolením. My jsme většinou parkovali v ulicích s cedulemi „2 hours parking“, kde můžete zadarmo zaparkovat maximálně na ty dvě hodiny (vždy si ale přesně zkontrolujte znění celé cedule, i přes naši opatrnost jsme poslední den dostali pokutu 66 dolarů, docela ďábelská částka!). Ve městě máte samozřejmě možnost placeného parkování na hodiny, případně v krytých garážích. Těm se ale raději vyhýbejte, na celý den byste zaplatili poměrně šílenou sumu.

Ubytování

Ráda bych vám doporučila levnější ubytování v San Franciscu, ale upřímně v Downtownu s ním úplně nepochodíte (možná jen v případě hostelu, kterému jsme se ale chtěli vyhnout). Na první 3 dny v USA jsme se ubytovali přes Airbnb v sousedním Oaklandu, který leží zhruba 20 minut autem od San Francisca. Noc nás v samostatném bytě vyšla cca 1 000,- na jednoho, což je o dost méně, než co jsme byli schopní sehnat právě v SF. Doporučuju proto vyhnout se centru San Francisca a raději hledat ubytování v přilehlých oblastech.

Nejhezčí místa na fotky

Abych tento článek uzavřela, níže si můžete prohlédnout ještě několik nejfotogeničtějších míst, co jsme v San Franciscu navštívili. Kdyby vám v tomto guidu něco chybělo, určitě dejte vědět. Ráda se přiučím na příští návštěvu.

Alamo Square

Marshall’s Beach

Mount Tamalpais

Sunset District

Twin Peaks

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *