Menu

Germany

Bad Schandau: relaxing weekend in Saxon Switzerland

March 18, 2019

You’ve probably noticed that I’m more of a mountain person and usually prefer active holidays over a relaxing vacation. On the other hand, change can be also good, especially when you’re in the middle of your peak work season. And so when I received an invitation for a trip to the Toskana Therme spa in Bad Schandau I didn’t hesitate at all and almost immediately packed my bags. It felt like a luxury to have someone else planning a trip for me. It doesn’t happen so often, so I decided to fully enjoy it.

Kdyby mi dal někdo vybrat, jestli raději relaxační víkend s kamarádkou nebo pořádný dobrodružství na horách, asi bych se normálně moc nerozmýšlela. Nejsem totiž úplně válecí typ, proto moje cestovatelský plány jsou vždycky spíš akčnějšího charakteru. Když ale máte za sebou několik náročných pracovních týdnů, jeden klidný víkend vlastně přijde docela vhod (a nebo už prostě stárnu ;)). Takže ve chvíli, kdy mi přišla nabídka zúčastnit se víkendovýho výjezdu do lázní Toskana Therme v Bad Schandau, dlouho jsem neváhala. Výlet do nádherný lokality, kde se ještě o mě bude někdo hezky starat? Nebylo co rozhodovat.

Besides, Bad Schandau lies very close to Czech Republic, which means that it was a perfect destination for a short weekend getaway with other bloggers from Prague. Moreover, we went there in the beginning of November and it was the best decision ever. Below you can find out why.

Tak jsem se tedy jeden listopadový víkend (já vím, někdy mi ty články trochu trvají) sbalila a vyrazila směr Německo. Výhodou tohohle lázeňskýho městečka je jeho blízkost k českým hranicím, z Prahy se tam dostanete zhruba do 2 hodin. Na víkend s rodinou, partnerem, kámoškou proto ideální. A co že jsme tam všechno navštívili? 

There’s surprisingly a lot of stuff to do in Bad Schandau. I was really impressed. We kicked off our Saxon Switzerland experience with a nice stroll around the city with a local observation tower as a main attraction. There’s one of the oldest elevators built in 1904 (which is one of those facts you don’t wanna hear if you’re afraid of heights and elevators haha). Going up was a nice experience though, and the view of the city was totally worth it. Also, you can take a nice walk in a park on the way down.

Město Bad Schandau sice patří mezi ty menší, aktivit ale nabízí poměrně hodně. Náš pobyt jsme začali procházkou, která nás dovedla až ke věži, kde se nachází i jeden z vůbec nejstarších výtahů (z roku 1904!). Osobně výtahy moc nemusím, takže mě informace o jeho stáří úplně nenadchla, ale naštěstí byl spolehlivější, než se mohlo na první dojem zdát. A výhled shora rozhodně stál za tu trochu sebezapření. Stejně jako cesta parkem dolů. Byli jsme tam totiž v tom nejkrásnějším období vůbec (čti na podzim), takže jsem se nemohla vynadívat, jak můžete vidět i na fotkách. 

Autumn is probably my favourite season and it’s also the best time of the year to visit this beautiful German region. The trees turn different colours and the temperature drops to more bearable degrees so that you can fully enjoy going out. I was hoping for a magical misty morning, that’s why we planned an early morning trip to the famous Bastei bridge. Well, there was no actual sunrise or morning fog, on the other hand getting up early really paid off. There were no crowds of tourists around.

Obecně doporučuju vyrazit do téhle oblasti právě na podzim, zvlášť pokud vás baví fotografie, protože díky převažujícímu listnatému porostu je opravdu na co koukat. A třeba budete mít štěstí i na krásný mlhavý ráno, tak jako jsem v to doufala i já. Na cestách často fotím za východu slunce, proto ani tentokrát to nemohlo být jinak. Zhruba necelou půl hodinu cesty od Bad Schandau se nachází slavný kamenný most Bastei, který je přes den vždy plný turistů, proto jsme se rozhodli vyrazit brzo ráno právě tam. A až na pár dalších fotografů jsme tam byli prakticky sami! Mlha sice nikde, ale i tak to bylo krásný. 

bonus tip

If you plan to spend more days in Saxon Switzerland you should also add some other places to your list. Just to mention some of them, you should definitely visit Carolafelsen, a viewpoint with kind of scary ascent but amazing views, or Kleiner Winterberg. These are the spots I always visit when I’m around.

Pokud budete mít čas, doporučuju navštívit i další skvosty Saskýho Švýcarska, jako třeba vyhlídku Carolafelsen, na kterou vás čeká docela zábavný (a náročný) výstup (zvlášť pokud ho absolvujete s čivavou, ale o tom zase jindy), nebo Kleiner Winterberg. Na tomhle výletě jsme bohužel neměli čas nazbyt, proto jsme tato místa tentokrát nestihli. Tak jen pro vás menší doporučení. 

Liquid sound festival

If you don’t feel like climbing rocks and stairs you can enjoy a bit of relaxing time in Bad Schandau’s spa (like we did). And guys, this might have been my favourite part of this trip. Here you have why. Toskana Therme was holding its annual Liquid Sound Festival, a very special event where we got a real experience of listening to underwater music. It was amazing! Imagine just floating on water and listening to sound of electronic or instrumental music. Wow! If you wanna know more you can check out their website (Liquid Sound Festival 1st-3rd of November).

K aktivnímu víkendu nezbytně patří ale i odpočinek, proto je tou nejlepší volbou skloubit návštěvu Saského Švýcarska s lázněmi právě v Bad Schandau. My jsme se tam navíc vydali podívat na jednu specifickou událost, a sice Liquid Sound Festival, který probíhá vždy na začátku listopadu. Jak už název napovídá, jedná se o spojení hudby a vody, což v praxi vypadá tak, že ve speciálně připraveném bazénu “levitujete” s ušima pod vodou a užíváte si tóny příjemný, nejčastěji elektronický hudby (kterou já osobně teda miluju!). Pokud by vás to taky zajímalo, můžete navštívit jejich stránky (příští ročník se bude konat v termínu 1.-3. 11. 2019). 

where to stay

When it comes to accommodation, I would recommend you to stay in the Elbresidenz hotel. It’s very close to the spa, so you can basically leave the hotel just in your bathing suit or bathrobe haha. The food was also very good, and even vegan friendly if you ask them in advance. And my absolute favourite part was breakfast which included coffee, bread, warm meals, pastries, fruit etc. All you need to start the day right!

Co se ubytování týče, za sebe můžu určitě doporučit hotel Elbresidenz, který je v přijemný docházkový vzdálenosti přímo od lázní Toskana Therme, což v praxi znamená, že tam můžete přeběhnout v županu a papučích. Příjemným překvapením byla i tamní kuchyně, jež byla nejen výborná, ale na vyžádání i vegan friendly. O přeplněných snídaňových stolech a profesionálním servisu ani nemluvě. Nejsem úplně hotelový cestovatel, jak jste si možná stihli všimnout, ale tohle byla opravdu moc příjemná změna. 

All in all it was a great and entertaining weekend in a such a beautiful location that is located very close to my city of Prague. Big thanks to Toskana Therme & hotel Elbresidenz for their hospitality.

Abych to jen krátce shrnula, byl to skvělý víkend na nádherným místě a se spoustou zajímavých aktivit. Saské Švýcarsko je jeden z mých nejoblíbenějších německých regionů, takže ho určitě doporučuju navštívit i vám. A rovnou moc děkuju Toskana Therme a hotelu Elbresidenz za vřelý příjetí a super program. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!