Europe

Nejkrásnější místa Krušných hor

Dlouho jsem se snažila utíkat daleko od Česka a mého všedního života, protože jsem žila v domnění, že všude je to lepší než u nás. Naštěstí jsem z toho vyrostla 🙂 a s přibývajícím věkem, prolítanými kilometry a prochozenými botami jsem si začala té naší malé země víc vážit. Sice tu nemáme obrovské hory, nekonečné moře ani majestátní ledovce, ale pořád tu jsou místa, která berou dech. A Krušné hory vnímám jako jedno z nich –  tento málo turistický kout nabízí spoustu krásných míst, která bych vám tady chtěla představit a třeba vás inspirovat na další výlet. Jak na českou, tak německou stranu tohoto pohoří.

článek psán ve spolupráci s Germany Tourism

Na konci září jsem dostala pozvání na výlet do Krušnohoří, kde jsem byla snad jen jednou jako dítě na lyžích na Klínovci. Během 4 dní jsme navštívili několik míst na české i německé straně a musím říct, že bez sněhu má tenhle kraj úplně jiné kouzlo. A obzvlášť na podzim, kdy melancholické počasí začínajícího podzimu podtrhuje tísnivou atmosféru bývalých Sudet. Většinu času bylo zataženo a mlha, takže na focení naprosto ideální podmínky!

Abych to vzala postupně, prozradím vám nejprve několik míst, která byste v českém Krušnohoří neměli vynechat. Pokud máte rádi kopce a výhledy stejně jako já, pak doporučuju vyrazit na Špičák a Klínovec. Zatímco na Špičák vyběhnete poměrně snadno za pár minut, cesta na Klínovec je o něco náročnější. Nahoru ale vede také lanovka z Jáchymova, která funguje i mimo sezónu a jedna jízda vyjde na 210,-.

Mně osobně se Špičák líbil asi o něco více, byť není moc vysoký, protože byl na něm absolutní klid a okouzlující výhledy do okolní krajiny mě úplně dostaly. Vyrazili jsme tam se svítáním, takže široko daleko opravdu nikdo nebyl. Cestu nahoru zvládnete v pohodě pěšky, pokud máte průměrnou fyzičku.

Celá tahle oblast má bohatou a značně dramatickou historii, takže míst k navštívení je opravdu hodně. Krušnohoří bylo za druhé světové války z větší části osídleno Němci, kteří byli později násilně vysídleni. A možná to je právě další důvod, proč celá krušnohorská krajina působí tak melancholicky. Navštívili jsme zapomenutou vesnici Köningsmühle, která na rozdíl do ostatních německých vesnic zůstala stát až do dnešního dne. Zachránila ji především její poloha – nachází se totiž v dolině u lesa mezi kopci a nevede tam žádná silnice. Domy jsou sice polorozpadlé a prázdné, ale můžete si to tam prošmejdit. Musím říct, že mi z tohohle místa běhal mráz po zádech.

A stejně tak to bylo v případě bývalého cínového dolu Rolava, z něhož se zachovala jen obrovská betonová konstrukce schovaná uprostřed krušnohorského lesa. Za války v něm údajně pracovali váleční zajetci, kteří se v den osvobození rozprchli do všech stran. V poválečném období začal celý komplex pustnout a nyní slouží pouze jako “atrakce” pro turisty.

A protože Krušnohoří bývalo vyhlášenou těžební oblastí, nebyla by to pořádná návštěva, kdybychom se nešli mrknout do bývalých dolů. Podívali jsme se do cínového dolu Maritius a do štoly Johannes, která je dokonce zapsaná na seznamu UNESCO. Tedy, abych byla přesná, všichni ostatní z naší výpravy se tam podívali, já bohužel trpím klaustrofobií a po jednom odvážném pokusu jsem po pár metrech utekla z tunelu zase zpátky nahoru. Ostatní z toho ale byli nadšení, takže za návštěvu to určitě stojí. Jenom si jí musíte dopředu zarezervovat.

Pokud vám uzavřené prostory také nedělají dobře, pak se jeďte podívat na Vlčí jámy, bývalý a dnes už propadlý důl, kde jsem si to užila i já jako klaustrofobik. Zcela upřímně mě tohle místo nadchlo úplně nejvíc, protože ty obrovité skály obrostlé zelení byly opravdu nádherné. Můžete tam vyrazit normálně na procházku, žádný vstup se neplatí.

V okolí byste neměli vynechat ani městečko Jáchymov, které se nachází asi půl hodiny od Karlových Varů. Kromě nádherného Kostela sv. Jáchyma, tam můžete navštívit i Špitální kostel, který je nejstarší stavební památkou celého Jáchymova, a také místní bylinkárnu, kde mají lektvary úplně na všechno. 🙂

Kde se ubytovat?

V Krušnohoří je poměrně široká nabídka ubytování. Určitě nešlápnete vedle, když budete hledat právě v Jáchymově nebo v Horní Blatné, kde nakonec složila hlavu naše výprava. Konkrétně jsme bydleli v hotelích Radium Palace a Ochsendorf. Osobně mám radši menší, útulnější a ne moc okázalá místa, takže ten druhý se mi líbil mnohem více.

Jak s dopravou?

Nejlepší volbou je určitě auto, které vás pohodlně doveze, kamkoliv budete chtít. Většina míst je jenom kousek od sebe a ještě v krátké vzdálenosti od parkoviště, takže cestování je tam pohodlné a nevyžaduje žádnou velkou námahu.

Krušnohoří z německé strany

Když už jsme dostatečně načerpali atmosféru českých Krušných hor, přesunuli jsme se po dvou dnech přes hranice směrem k našim sousedům do Německa. Ubytovali jsme se v hotelu v lázeňském městě Oberwiesenthal a poté hned vyrazili do nedalekého Annabergu-Buchholzu. V tomto horském městečku, ležícím na úpatí hory Pöhlberg, nás čekala návštěva Kostela sv. Anny, z jehož věže se můžete kochat nádherným kopcotivým okolím. Vstupné je tam symbolické, zhruba 2 eura. Je ale trochu bizarní, že ve věži žije jedna celá rodina, a dokonce tam mají postavenou kladku na tahání nákupů.

V krátké vzdálenosti od centra se nachází také zřícenina Schreckenberg, odkud máte celý Annaberg-Buchholz jako na dlani.

A poslední zastávkou tohoto dne byl kopec Scheibenberg, kde se nachází čedičový geotop tvořený z obrovských kamenných varhanů. Navíc jak se den chýlil ke konci, naskytl se nám odtud nádherný pohled na okolní kopce a hory za svitu zapadajícího slunce. Na příjemnou (nejen) podzimní procházku je tohle místo jako dělané.

A to nejlepší na konec. V neděli ráno, než se celá naše parta rozprchla domů, jsme se vydali lanovkou přímo z Oberwiesenthalu na nejvyšší vrchol ve východním Německu Fichtelberg. Neměli jsme sice štěstí na počasí, výhledy byly ukryty pod hustou mlhou, ale po cestě dolů jsme si dopřáli jeden super zážitek. Vyzkoušeli jsme místní Fly-Line, což je v podstatě závěsná skluzavka, ke které vás v sedáku připoutají a pustí dolů. Plachtíte tak v příjemném tempu mezi stromy a můžete se kochat okolím. Tohle bych rozhodně doporučila všem, kdo se na německou stranu vydají.

Pokud by vás k téhle oblasti zajímalo ještě něco dalšího, můžete se obrátit buď na mě, nebo na Germany Tourism, kde vám určitě rádi poradí.

 

Teru Menclova

Hi! My name is Teru and I'm a Czech photographer and travel blogger. I call Prague home, but most of the time you can find me wandering all over the globe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *