Menu

Scotland

How to plan two first days in Scottish Highlands

June 4, 2017

My travelling lately has become a very spontaneous thing. Usually, I just start daydreaming about different locations, talking about where to go with some friend of mine, and then all of sudden, we just book the flights. That’s how my trip to Scotland started – I was talking about Scotland with my good Dutch friend Mylene Cybele, and we sent to each other so many photos of the Highlands that we just decided to really buy the tickets. Oh man, what a great idea it was! Scotland is a wonderful country that’s still not as touristy as for example Iceland. If you’re interested in visiting the Highlands, here is a list of few beautiful places we visited during our first two days around Glencoe together with some practical tips.

Poslední dobou moje větší cesty vznikají velkou náhodou. Zpravidla si jednou za čas s někým napíšu na Instagramu, chvilku společně sníme, kam bychom rádi vyrazili, a najednou už bookujeme letenky. Přesně takhle vznikl můj trip do Skotska, který jsme si naplánovaly s mojí dobrou kamarádkou a instagramerkou z Holandska Myléne Cybele. Dlouhou dobu jsme si vzájemně posílaly fotky různých fotografů ze Skotska, až jsme si nakonec usmyslely, že se tam taky vydáme. A stálo to za to. Skotsko je úžasná a v mnoha ohledech poměrně nenápadná země.. ne každý totiž ví, že tam najde naprosto dechberoucí scenérie. Já bych vám teď ráda představila lokace z první části našeho tripu, kterou jsme strávili v oblasti kolem Glencoe, a zároveň poskytla pár rad, co se pronájmu auta a ubytování týče. 🙂

1. GLENCOE

Glencoe is probably the first really beautiful area you will reach on your way from Edinburgh (it’s like 3 hours drive from the capital). You can find there a few nice lakes, stunning green hills and isolated farms that are definitely worth a photo (or few :)). Moreover, if you visit the Highlands in May like we did you will have a chance to see a lot of sweet cute lambs all around.

První krásná oblast spadající do Scottish Highlands, kterou potkáte cestou z Edinburghu, se nachází kolem městečka Glencoe. Najdete tam řadu menších jezer, nádherné zelené kopce a osamocené farmy, jež stojí za chvilku zdržení a pořízení několika fotek. Přála bych vám pěkné počasí, protože západy slunce jsou tam naprosto fenomenální. 🙂 Navíc pokud tuto (a nejen tuto) oblast navštívíte v průběhu května jako my, můžete se těšit na pastviny plné malých jehňátek. Málem jsem se tam celá rozplynula!

2. GLENFINNAN VIADUCT

Any fans of Harry Potter here? I grew up with Harry Potter books and movies, so Glenfinnan Viaduct was an absolute must for me. It appeared in four of the Harry Potter movies, and nowadays you can even see the (real) Hogwart’s Express there. It passes every day (not sure about weekends though) between 10:30 and 11:00 AM and then in the afternoon between 3 PM and 4 PM. We got there about 10:30 AM, which was already a bit late. I mean – the parking spot is located quite far away from the viaduct (like 15 minutes by walk), so you should get there a bit earlier to have enough time to get to the viaduct and then to climb the hill from which you can take the best shot of the train. We actually managed to take it, but had to run a bit haha. PS: You should expect a huge amount of other photographers there. Thanks to Harry Potter, this place got really famous.

Mám mezi čtenáři nějaké fanoušky Harryho Pottera? Jestli ano, pak určitě oceníte právě Glenfinnan Viaduct, který se objevil ve čtyřech potterovských filmech a kde i v reálu můžete vidět (skoro) pravý Hogwart’s Express! Vlak tam projíždí každý den mezi 10:30-11:00 a pak později odpoledne mezi 15:00-16:00. My jsme vyrazili hned na ten dopolední čas a na místo dorazili cca v 10:30. Ze zkušenosti doporučuju nechat si minimálně půl hodinu až hodinu rezervu, neboť parkoviště je od viaduktu dost daleko, a pokud si chcete vyfotit vlak z výšky, pak musíte ještě vylézt na kopec za viaduktem. Nám se bohužel přihodilo, že už ve chvíli, kdy jsme byli ještě pod ním, jsme slyšeli houkat vlak, který se poměrně rychle blížil.. musím říct, že takhle rychle jsem žádný kopec snad nevyběhla. 🙂 PS: Připravte se, že dalších fotografů tam bude opravdu hodně. I proto je lepší dorazit do Glenfinnan s předstihem, abyste v klidu našli místo na zaparkování.

3. BEN NEVIS

In the same area you can find also the highest mountain of Scotland Ben Nevis. We wanted to go for a hike there, but didn’t have enough time to do it (and the weather conditions weren’t good either). But if I ever go there again, I will definitely include Ben Nevis hike in my next travel plan. 🙂 Anyway, I would recommend this location as a nice place to stay. There is one quite big town called Fort William where you can find pretty „cheap“ Airbnb accommodation (about 40 euros per person/night). We were really lucky, because we found a cute cabin situated like 20 minutes from the town with a beautiful view of Ben Nevis.

Ve stejné oblasti jako Glennfinnan Viaduct se nachází také nejvyšší hora Skotska Ben Nevis, na kterou se dá podniknout i poměrně náročný několikahodinový hike. Kvůli nepřízni počasí a omezenému času, který jsme na danou oblast měli, jsme nakonec výšlap nepodnikli, pokud se ale do Skotska vrátím, pak to bude určitě součástí mého dalšího travel plánu. 🙂 Kousek od Ben Nevisu se navíc nachází městečko Fort William, kde můžete přes Airbnb najít celou řadu pěkných ubytování za rozumnou cenu (v přepočtu do 1 000,- na osobu za noc). Nám se povedlo ukořistit dokonce ubytování s výhledem právě přímo na Ben Nevis cca 20 minut od města.

4. PLODDA FALLS

Scottish Highlands don’t have just amazing sights, but also impressive waterfalls. One of them is called Ploda Falls, a waterfall hidden in a beautiful forest. You can walk there from a parking spot and after 20 minutes you get to a great view point from where you can observe the waterfall from above. It’s also possible to go downstairs to take a shot of whole waterfall. If you want to take a great photo, I recommend you to cross the river to get the best view possible. 🙂 Thanks to Vojta (@vikingontherun), our travel companion, we found a way to cross the river without getting wet (which is really something for someone who is as clumsy as I am).

Nedílnou součástí Scottish Highlands jsou také vodopády, které sice možná nejsou tak obrovské jako třeba na Islandu, mají však rovněž své kouzlo. Řada z nich je totiž ukrytá v lesích jako například právě Plodda Falls. Od parkoviště půjdete cca 20 minut dlouhou procházkou, až dojdete k vyhlídce, která vám skýtá pohled na vodopád pěkně svrchu. Zjistíte, že je ve skutečnosti mnohem vyšší, než to vypadalo na fotkách. 🙂 K vodopádu se dá i sejít po dřevěných schodech a vyfotit ho také zezdola. Pro nejlepší záběr doporučuju přeskákat po kamenech na druhou stranu řeky (chce to trochu trpělivosti, ale skutečně lze nalézt tolik kamenů za sebou, abyste po nich v klidu přešli) a vyfotit si vodopád v celé jeho kráse! Díky Vojtovi (@vikingontherun), který byl na výletě s námi, že řeku přeskákal jako první. Posléze jsem se taky odhodala (jsem totiž jinak příšerně neohrabaná, takže jsem se logicky obávala nechtěné koupele).

Few practical tips
1. TRANSPORT

Renting a car is the easiest way to travel around the Highlands (and probably one of the cheapest ones, since trains in UK are terribly expensive and not that flexible). If you rent a car in spring months, which is not the highest season, you can get it for reasonable money. We had a normal standard car for 5 days and paid like 350 pounds in total (all the insurance included and also one flat tyre haha). There is just one problem you should be aware of – they ask for credit cards in most of the rental companies and don’t accept the debit ones. We were lucky with Europcar, but anyway I recommend you to get a proper credit card before visiting Scotland.. it will make your life much easier. 🙂

Na výletě po Scottish Highlands se neobejdete bez auta, vlak je totiž v UK příšerně drahý a navíc poměrně neflexibilní. Nejekonomičtější a nejpraktičtější řešení je tedy určitě pronájem auta, který vás mimo sezónu vyjde na poměrně slušné peníze. Auto (standardní pětidveřový osobák) jsme měli půjčené na 5 dní a vyšlo nás do 10 000,- i s kompletním pojištěním – a to jsme dokonce jednou píchli. Na osobu tedy každý zaplatil něco přes 3 000,-. V případě pronájmu auta ale doporučuju dávat si pozor ještě na jednu věc – ve většině půjčoven v UK požadují kreditku a debetní karty vůbec nepřijímají (nebo z nich strhávají vysoké částky jako zálohu). My jsme měli štěstí s Europcar, ale určitě je lepší řešení pořídit si předem právě kreditku. Minimálně si tím ušetříte nervy chvíli před odjezdem. 🙂

2. DRIVING

Speaking of cars, it’s no surprise that driving in UK is totally different from the rest of Europe. Meanwhile we drive on the right side, British people drive on the left side. It sounds quite banal, but truth is it can get really complicated. Our flat tyre and few „tough“ moments are a good proof of it. That’s why I really recommend you to get a full insurance for your rented car, and if anything happens you should always contact your rental company as soon as possible. They will help you with everything, even book a quick check for you in the nearest service. Moreover, as a driver you should be really skillful – there are almost only single lane roads in the Highlands, but at least with many passing places, so traffic in opposite directions can pass safely.

S pronájmem auta samozřejmě souvisí také poměrně specifické řízení v rámci UK – všechno je tam naopak. Zatímco u nás se jezdí napravo, Britové mají všechno nalevo. Většina z vás to asi ví a zní to jako banalita, ale několikrát během cesty jsme se přesvědčili, že to opravdu není taková legrace. Důkazem budiž jedna proražená pneumatika a několik velmi „těsných“ setkání s protijedoucími auty. Doporučuji tedy auto opravdu pořídit s pojištěním. V případě, že se cokoliv po cestě přihodí, ihned kontaktujte vaši půjčovnu a oni vám se vším poradí a zamluví nejbližší servis. Zároveň váš řidič by měl být opravdu zkušený – na spoustě míst v Highlands jsou pouze úzké jednoproudové ulice, kde se každou chvíli musíte šikovně vyhýbat protijedoucím autům. Manévrování si tedy ve Skotsku užijete ažaž.

3. FOOD

Don’t expect to find a huge variety of different restaurants or coffee shops in the Highlands. In fact, sometimes you can drive for many miles without seeing any place to get a proper meal (which can feel quite annoying when you’re hungry haha). Or you find a place that is too touristy and expensive. That’s why we ate mostly just food from supermarkets, since there are quite a lot of them.

Scottish Highlands nepatří zrovna mezi oblasti, kde by se to hemžilo vybranými restauracemi a roztomilými kavárničkami. Připravte se tedy na to, že při přejezdu z jedné lokace na druhou dost možná ani žádnou restauraci nepotkáte, nebo bude úplně narvaná turisty a příliš drahá. My jsme se většinu našeho výletu stravovali v supermarketech, kterých je naštěstí všude dostatek. Jen pozor na platby kartou, na většině míst mají limit, kdy musíte zaplatit minimálně 5 liber (někdy i 10), abyste mohli platit kartou.

4. ACCOMMODATION

I always recommend to look for the accommodation in Airbnb – you can find there some pretty cheap offers even for the area of Glencoe. If you liked the places I mentioned above, 2 days will be enough to see them all. You should look for a place to stay around Fort William that is located close to the Glenfinnan Viaduct, Ben Nevis and also Glencoe. Plodda Falls are located a bit far away (like 1,5 hours drive).

V rámci oblasti kolem Glencoe doporučuju hledat ubytování přes již zmíněné Airbnb. Je to pravděpodobně nejekonomičtější varianta, kterou můžete ve Skotsku sehnat. 🙂 Pokud byste rádi během dvou dní stihli navštívit výše doporučené lokality, jako jsme to udělali my, pak bude ideální, pokud se ubytujete kolem města Fort William, odkud máte v příjemné dojezdové vzdálenosti jak Glenfinnan Viaduct, tak Ben Nevis či Glencoe. Plodda Falls jsou pak zhruba hodinu a půl cesty.

This is the end of the first part of my travel diary from Scotland. Following article will be about the Isle of Skye, where we spent most of the time, and the last one about Edinburgh. So stay tuned! 🙂

Zde končí první část mého travel deníčku ze Skotska. Následující díl vám konkrétněji přiblíží oblast the Isle of Skye, kde jsme strávili nejvíce času, a poslední pak samotný Edinburgh. Takže stay tuned! 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top 5 articles:

10 things you should pack for a winter trip in Iceland

February 1, 2018

Faroe Islands: A complete guide with one week itinerary

May 11, 2018

The ultimate Copenhagen city guide

January 7, 2018

How to plan an epic winter road trip in Iceland

February 8, 2018

The pros and cons of traveling solo

February 25, 2018
Top 5 articles
Get notified of new posts!